ممکن است بیش از 25 میلیون ایرانی تا به امروز کرونا گرفته باشند ، تست بعضی مبتلایان به کرونا منفی می گردد

به گزارش سفر به مالزی، معاون تحقیقات وزیر بهداشت از انجام تحقیقی روی 10 هزار فرد کاملا سالم در ایران اطلاع داد و گفت: براساس این تحقیق تعیین شد در برخی از شهرها مثل رشت یا قم یا برخی از شهرهای مازندران تعداد افرادی که به کرونا مبتلا شده بودند بیشتر از 30 درصد بود.

ممکن است بیش از 25 میلیون ایرانی تا به امروز کرونا گرفته باشند ، تست بعضی مبتلایان به کرونا منفی می گردد

به گزارش خبرنگاران آنلاین، سازمان بهداشت جهانی در ابتدای شیوع ویروس کرونا برای ثبت بیماران و جان باختگان استانداردی اظهار داشت که براساس آن آمار روزانه اعلام می گردد. اما حتما بسیار شنیده اید که رسانه ها، کارشناسان مستقل و حتی کادر درمان در همه جای جهان و نه فقط ایران می گویند آمار با آن چیزی که دولت ها اعلام می نمایند بسیار متفاوت است. شاید فقط ایران به عنوان یک استثنا در جهان باشد که رئیس دولتش ناگهان اظهار داشت جمعیتی 25 میلیونی از کشور به کرونا مبتلا شده اند. اظهارنظری رسمی که همه محاسبات را به هم ریخت. اما حسن روحانی از کجا چنین آماری را که جنجالی شد و البته همه کوشش ها برای شرح دادنش هم فایده نداشت، آورده بود؟

  • روحانی با چه محاسباتی گفت 25 میلیون ایرانی به کرونا مبتلا شده اند؟

دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در این باره در چترخبر خبرنگاران آنلاین گفت: تشخیص این که کسی به کوویدـ19 مبتلا شده یا نه چند راه دارد. یک زمانی فردی بلافاصله علامت دارد و آن را با پی سی آر تشخیص می دهیم که دقتش هم 50 درصد است یعنی 50 درصد افرادی که کووید دارند تستشان منفی است. به یاد داشته باشید که ما الان وقتی می گوییم تعداد مبتلایان یا جان باختگان منظورمان افرادی است که تستشان مثبت است و این تعریفی است که سازمان جهانی بهداشت ارائه داده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: آزمایش های دیگری داریم که آزمایش های سرولوژی است یعنی آزمایش خون. در این روش، هم افرادی را که به کووید مبتلا شده اند آزمایش می کنیم هم افرادی را که علائم بیماری را نداشتند تا ببینیم چه کسانی مبتلا شده اند. ما روی 10 هزار فرد کاملا سالم در کشور تحقیقی را انجام دادیم و از آن ها آزمایش خون گرفتیم و براساس آن تحقیق مثلا برخی از شهرهایمان مثل رشت یا قم یا برخی از شهرهای مازندران تعداد افرادی که در حقیقت کووید گرفته بودند بیشتر از 30 درصد بود. یعنی در آن جمعیت 10 هزار نفره بیشتر از 30 درصد افراد به بیماری مبتلا شده بودند. بر این اساس تعیین شد احتمالا تا آن موقع 25 میلیون نفر از ایرانی ها به کووید مبتلا شده اند.

دکتر ملک زاده با اشاره به این که این آمار برای فروردین و اوایل اردیبهشت 99 بود شرح داد: قصد داریم این تحقیق را مجددا در شهریور انجام دهیم و براساس نتیجه این تحقیق برآورد خواهیم کرد چند نفر در ایران به این بیماری مبتلا شده اند. چیزی که می خواهم بگویم این است که حتی افرادی که بیمار می شوند این تست در همه آن ها مثبت نیست و برخی به بیماری دچار می شوند و تستشان منفی است بنابراین حتی ممکن است آن عددی که گفتیم بیشتر هم باشد.

در کدام کشورها به جز ایران آزمایش سرولوژی اجرا شده است؟

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به این سوال که به جز ایران، کشورهای دیگر هم این تحقیق را انجام داده اند؟ گفت: بله در بیشتر کشورهای جهان این تحقیق اجرا شده است. مثلا در دهلی نو این آزمایش را محققان هندی انجام دادند و تعیین شد 6 میلیون نفر از جمعیت 20 میلیونی دهلی به کرونا مبتلا شده اند؛ یعنی همان 30 درصد. در نیویورک هم این تحقیق اجرا شده است و 20 تا 40 درصد افراد در مناطق مختلف نیویورک این آنتی بادی را در بدنشان داشتند. آخرین مطالعه ای که دیدم در ایسلند بود. می دانید که این کشور از نظر علمی و تحقیقاتی بسیار پیشرفته است. این آزمایش در ایسلند روی 30 هزار نفر انجام و تعیین شد حدود 3 درصد مردم به بیماری مبتلا شده اند و بنابراین آن کشور در موج های بعدی نسبت به کشورهایی که تعداد بیشتری از افراد مبتلا شده اند، مثل ما، بیشتر در معرض خطر است.

مشروح گفتگوی خبرنگاران آنلاین با معاون وزیر بهداشت در چتر خبر را در اینجا بخوانید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 723

به "ممکن است بیش از 25 میلیون ایرانی تا به امروز کرونا گرفته باشند ، تست بعضی مبتلایان به کرونا منفی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممکن است بیش از 25 میلیون ایرانی تا به امروز کرونا گرفته باشند ، تست بعضی مبتلایان به کرونا منفی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید