خطر بروز علائم شدیدتر کووید-19 در مبتلایان به بیماری های غیرواگیر

به گزارش سفر به مالزی، رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه افراد مبتلا به بیماری های غیرواگیر از جمله دیابت در معرض خطر بروز علائم شدیدتر کووید-19 هستند، اظهار داشت: در حدود 16 درصد از موارد مرگ در بیماران بستری، مبتلا به دیابت بوده اند.

خطر بروز علائم شدیدتر کووید-19 در مبتلایان به بیماری های غیرواگیر

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر باقر لاریجانی در جلسه مجازی شبکه ملی تحقیقات دیابت بر لزوم تدوین توصیه هایی جهت مراقبت بهینه از بیماران دیابتی در برابر ویروس کرونا تاکید نمود.

وی افزود: با توجه به اینکه سهم زیادی از پتانسیل دانشگاه های علوم پزشکی کشور صرف مدیریت هزینه های ناشی از بیماری کرونا شده است، پیشرفت بسیاری از پروژه های تحقیقاتی در کشور متاثر از شرایط کووید-19 قرار گرفته است، به طوری که سازمان دنیای بهداشت با ارسال نامه ای به مراکز همکار، تاثیرپذیری برنامه ها را در این زمینه ارزیابی نموده است.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم افزود: تغییر سمت و سوی درمان به سمت تله مدیسین و روش های دوراپزشکی می تواند از بار مراجعات غیر ضروری بکاهد.

وی مشارکت عموم متخصصان توانمند از دانشگاه های مختلف علوم پزشکی کشور در برنامه های آموزشی و پژوهشی در بستر شبکه تحقیقات را اثرگذار خواند.

وی با بیان اینکه رفتارهای اجتماعی و بهداشتی جوامع و دولت ها در دوران پساکرونا تغییرات چشمگیری خواهد شد، گفت: در نظر داریم تا برنامه های روز دنیای دیابت را سال جاری به گونه ای متفاوت از سال های قبل، به صورت آنلاین در دو سطح آموزش بیمار و مراقبین بهداشتی برگزار کنیم.

دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز در این نشست که به صورت مجاز برگزار گردید، با اشاره به تاثیر همه گیری کووید-19 بر بیماری های غیرواگیر گفت: بالغ بر 85 درصد از علل مرگ و میر در ایران به بیماری های غیرواگیر اختصاص دارد.

وی افزود: با توجه به فرایند فزاینده تعداد مرگ ناشی از بیماری های غیرواگیر در دنیا، در صورت عدم اقدامات موثر، وقوع 40 میلیون مرگ بیشتر در سال 2040 بر اثر بیماری های غیرواگیر پیش بینی شده است.

دکتر رئیسی این عدد را در ایران 390 هزار مرگ اعلام و توضیح داد: میزان مرگ و میر بر اثر کووید-19 در افراد مبتلا به بیماری های غیرواگیر بیشتر است، بطوری که در حدود 20 درصد موارد مرگ و میر در افرادی بوده است که از یک بیماری زمینه ای رنج می بردند و با افزایش تعداد بیماری های زمینه ای این آمار افزایش قابل توجهی دارد.

وی اختلال در خدمات پیشگیری و درمان بیماری های غیرواگیر در دنیا را در شرایط همه گیری کووید-19 نگران کننده خواند و بر لزوم ادغام بیماری های غیرواگیر در برنامه ملی کووید در کشورهای دنیا تاکید نمود.

معاون وزیر بهداشت کاهش فراوانی ارائه خدمات مراقبت دیابت و پره دیابت را به ترتیب 38 و 32 درصد خواند.

وی چالش هایی همچون افزایش عوارض و مرگ ناشی از تاخیر در ارائه خدمات ضروری به افراد مبتلا به بیماری های غیرواگیر، افزایش عوارض و یا معلولیت ناشی از تعویق در غربالگری و بیماریابی و همچنین افزایش عوارض و بیماری های ناشی از سوء مصرف مواد را نگران کننده خواند.

دکتر رئیسی در سرانجام برنامه های در دست اقدام را تشکیل کارگروه مدیریت بیماری های غیر واگیر متشکل از متخصصین و محققین این حوزه، ارزیابی سریع تاثیر همه گیری بر خدمات مراقبت سلامت غیر واگیر و تدوین برنامه پاسخ برای 4 گروه بیماری اصلی برشمرد و بر جلب همکاری سایر بخش ها و سازمان های همکار و مشارکت سازمان های خیریه و مردم نهاد تاکید نمود.

در ادامه دکتر زهرا کاشی، استاد غدد درون ریز دانشگاه علوم پزشکی مازندران به معرفی مطالعه کوهورت 5 ساله با عنوان ارزیابی پیامد مادری و جنینی در زنان مبتلا به دیابت بارداری در مقایسه با مادران سالم در منطقه شهری و روستایی پرداخت و اعضای شبکه بازخوردهای لازم را در این خصوص ارائه کردند.

در بخش دیگری از این نشست مجازی، دکتر فاطمه بندریان معاون پژوهشی مرکز تحقیقات دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران به توضیح طرح پژوهشی آنالیز شرایط مراقبت دیابت در بیماران دیابتی در زمان همه گیری کووید 19 پرداخت و گفت: کاهش شاخص تعداد مراجعات بیماران دیابتی برای پیگیری و درمان دیابت به علت هایی همچون تخصیص بیمارستان ها به بیماران کووید-19، افزایش خطر ابتلا به کووید-19 با تردد سایر بیماران در این مکان ها، کاهش پذیرش بیماران در مراکز درمانی جهت کاهش ریسک بیماری کووید-19 در کادر درمان در معرض خطر و ترس بیماران از ابتلا به کووید-19 در مراجعه به مراکز درمانی رخ می دهد که می تواند اثرات نامساعدی در رفتار و سبک زندگی بیماران دیابتی و کنترل دیابت آن ها داشته باشد.

اجرای طرح نقشه برداری شواهد از تحقیقات دیابت

در بخش دیگری از این جلسه، دکتر انسیه نسلی، رئیس مرکز تحقیقات دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم نیز با تبیین اهداف و دستاوردهای برنامه تدوین نقشه راه پژوهش دیابت در کشور، گفت: با هدف جلوگیری از انجام تحقیقات تکراری و یا موازی کاری در امر پژوهش در دیابت در کشور، این برنامه خلاها و کاستی های موجود در حوزه های مختلف تحقیقات دیابت را مورد واکاوی قرار داد که خروجی آن لزوم توجه بیشتر به بحث مطالعات امیکس و پزشکی فردی در حوزه تحقیقات پایه ای دیابت و همچنین فراوری شواهد بیشتر در زمینه تحقیقات بالینی به وسیله انجام تحقیقات در نظام سلامت، کارآزمایی های بالینی تصادفی با کیفیت بالا و مطالعات آینده نگر است.

رئیس مرکز تحقیقات دیابت با بیان اینکه طرح پژوهشی جدیدی در این پژوهشگاه با عنوان نقشه برداری شواهد از تحقیقات دیابت اجرا شده در ایران از سال 2015 تا 2020 در حال اجرا است، افزود: این طرح با هدف جمع آوری نتایج تحقیقات دیابت در کشور، معین میزان و دامنه مطالعات دیابت اجرا شده در ایران و همچنین یافتن شکاف های تحقیقاتی در مطالعات موجود پایه ریزی شده است.

سهم ناچیز مطالعات کیفی در زمینه آموزش دیابت

وی سهم مطالعات کیفی در زمینه آموزش دیابت را در کشور ناچیز خواند و گفت: انجام مطالعه در زمینه آموزش متخصین مراقبت های بهداشتی و آموزش به بچه ها در زمینه دیابت درخور توجه است.

وی در ادامه پیشرفت های اخیر و سرفصل های جدید در زمینه به روز رسانی راهنمای بالینی دیابت را تشریح کرد.

بر اساس اعلام پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، در بخش انتهایی این نشست طرح چند مرکزی ارزیابی سلامت و شرایط مراقبت از پا در بیماران مبتلا به دیابت و همچنین برنامه های شبکه در بزرگداشت روز دنیای دیابت به ترتیب توسط دکتر محمدرضا امینی و دکتر مهناز سنجری تشریح شد و از اعضای شبکه جهت مشارکت در اجرای این برنامه ها در سطح کشور دعوت به عمل آمد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 669

به "خطر بروز علائم شدیدتر کووید-19 در مبتلایان به بیماری های غیرواگیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر بروز علائم شدیدتر کووید-19 در مبتلایان به بیماری های غیرواگیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید