ژاپن به ایران پیشنهاد مبادله نفت با غلات آمریکایی داده بود

به گزارش سفر به مالزی، یک خبرگزاری ژاپنی امروز درگزارشی نوشت که نخست وزیر این کشور در سفر به تهران به مقامات ایران پیشنهاد مبادله نفت با غلات آمریکایی داده بود.

ژاپن به ایران پیشنهاد مبادله نفت با غلات آمریکایی داده بود

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بعضی منابع دولتی ژاپن اعلام کردند که دولت آبه شینزو نخست وزیر ژاپن سال گذشته در راستای کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا، به صورت مخفیانه پیشنهاد مبادله نفت خام ایران با غلات آمریکا به وسیله ژاپن را مطرح نموده بود.

دو منبع دولتی به خبرگزاری ژاپنی کیودو گفتند که این پیشنهاد به صورت رسمی در ژوئن 2019 و زمانی که آبه شینزو به صورت رسمی و برای نخستین بار به عنوان نخست وزیر ژاپن طی 41 سال گذشته به ایران سفر نموده بود، مطرح شد.

در ملاقات روز 12 ژوئن (22 خرداد) آبه شینزو با حسن روحانی رئیس جمهور ایران به صورت رسمی توافق مبادله را که چند میلیارد دلار ارزش دارد را مطرح نموده و به صورت اولیه با پاسخ مثبتی از سوی تهران و واشنگتن روبرو شده است.

این طرح در واقع دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران بوسیله مبادله ذرت و سویای فراوری شده در آمریکا و با نفت ایران به وسیله ژاپن و انتقال آن پس از دریافت موافقت از سوی آمریکا بوده است.

اما این کوشش دیپلماتیک که به صورت اولیه با هدف تشویق ایران برای موافقت با مذاکره با ایران بوده در نهایت با موفقیت همراه نبود، چون ژاپن نتوانست بر اصرار ایران در این باره فائق آید که پیش از هرگونه مذاکره، آمریکا باید تحریم ها را لغو کند.

در کنار عدم اعتماد عمیق ایران به آمریکا، سیاست متناقض دولت دونالد ترامپ نیز به عنوان عاملی در شکست کوشش میانجی گرانه ژاپن به شمار آمده است.

در زمانی که این پیشنهاد مطرح شده، واشنگتن در میانه جنگ تحاری با پکن بوده و به دنبال خریدارانی برای غلات خود به خصوص ذرت و سویا بوده این در حالی بود که ایران نیز به دلیل تحریم های خرد کننده نیازمند صادرات نفت بوده تا بتواند ذخایر غلات در حال کاهش خود را تامین کند.

پیشنهاد آبه پیشتر با تبادل نظر های محرمانه میان ایران و ژاپن همراه بوده و در همان ماه نیز تهران از توکیو درخواست نموده تا دارو و ماشین آلات نیز به این بسته پیشنهادی اضافه گردد.

با وجود علاقه ایران برای از سردریافت صادرات نفت خام، ایران درباره پذیرش پیشنهاد ژاپن توسط آمریکا تردید داشت و بر تعهد آمریکا در این زمینه اصرار کرد.

پیشنهاد ژاپن در جریان سفر روحانی به ژاپن در دسامبر 2019 و ملاقات با آبه مورد بحث نهاده شد. در آن موقع وی آگاه شد که ژاپن قادر نیست که فاصله های موجود میان تهران و واشنگتن را کاهش دهد.

یک منبع دولتی ژاپن به کیودو گفت اگر چه پیشنهاد ژاپن در نهایت با شکست همراه شد، اما پیشنهادات کشور های دوست به صورت جدی مد نظر قرار می گیرد.

در سپتامبر سال گذشته نیز فرانسه کوشش کرد طی طرحی به میانجی گری پرداخته و خط اعتباری 15 میلیارد دلاری برای ایران در نظر بگیرد.

این منبع دولتی گفت که پیشنهاد ژاپن با مطالعه و فرمول بندی بهتری نسبت به پیشنهاد فرانسه بوده است.

در اواخر سال 2019، تحرکاتی برای تشویق ایران برای در نظر دریافت هر دو پیشنهاد ژاپن و فرانسه برای افزایش شانس یک توافق وجود داشته است.

این منبع دولتی گفت: هر دو پیشنهاد به دلیل عدم همکاری آمریکا، با وجود چراغ سبز اولین واشنگتن با شکست همراه شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 آبان 1399 بروزرسانی: 2 آبان 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 713

به "ژاپن به ایران پیشنهاد مبادله نفت با غلات آمریکایی داده بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژاپن به ایران پیشنهاد مبادله نفت با غلات آمریکایی داده بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید