هفتمین نشست استپ تجربه ای خوب از همکاری دانشمندان در تبادل تجربیات است

به گزارش سفر به مالزی، معاون وزیر بهداشت قزاقستان در هفتمین نشست استپ با تاکید بر ضرورت گسترش همکاری های علمی برای مقابله با ویروس کرونا گفت: این نشست تجربه ای خوب از توسعه همکاری های دانشمندان دنیا در مورد تبادل تجربیات در این برهه از زمان است.

هفتمین نشست استپ تجربه ای خوب از همکاری دانشمندان در تبادل تجربیات است

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد مصطفی(ص) ، اولشاس ابیشو، معاون وزیر بهداشت قزافستان امروز (پنجشنبه/ 8 خرداد) در دومین روز از هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی که به صورت مجازی و به همت بنیاد مصطفی(ص) برگزار می گردد گفت: ویروس کرونا خسارات زیاد جانی و اقتصادی در دنیا داشته است.

وی ادامه داد: قزاقستان از 30 آوریل (11 اردیبهشت) آزمایش گسترده کارکنان خدمات عمومی در بخش درمان و نیروهای پلیس را شروع کرد که برای بیماریابی بسیار مفید بود.

معاون وزیر بهداشت قزافستان اضافه کرد: در ادامه آزمایش تصادفی از بخش های دیگر جامعه انجام شد و به این شکل اقدامات ضروری را در فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه ها انجام دادیم.

به گفته معاون وزیر بهداشت قزاقستان، آموزش بهداشت عمومی و آموزش به گروه های پرخطر از دیگر اقداماتی بود که به کنترل سرایت کرونا در این کشور یاری کرد.

وی با اشاره به ارائه آموزش ها و نظارت های بهداشت عمومی به شکل دیجیتالی گفت: همکاری با متخصصین از کشورهای دیگر می تواند به کنترل فرایند این بیماری در کشورها یاری کند و به این ترتیب فراوری واکسن کرونا با همکاری و هم افزایی کشورها ممکن است.

ابیشو ادامه داد: این نشست یکی از بهترین اقدامات و تجربه ای خوب برای همکاری دانشمندان در زمینه علمی است و باور داریم با ابتکارات فناورانه و دستاوردهای علمی می توانیم بر این بیماری غلبه کنیم.

این دوره از نشست استپ با توجه به شیوع بیماری کرونا از ماه دسامبر (آذر 1398) در چین و ابتلای نزدیک به شش میلیون نفر در دنیا و مرگ بیش از سیصدو پنجاه هزار نفر به دلیل ابتلا به آن با نام همکاری های علمی و فناورانه در مقابله با چالش ویروس کرونا و با هدف تاکید بر اهمیت تبادل تجربیات و دانش ارزشمند و دستاوردها و ارائه بهترین زمینه به وسیله نشست مجازی موضوعی در خصوص کرونا، همچنین هم افزایی توانایی ها و ظرفیت های دانشمندان و متخصصان کشورهای اسلامی برای حل بحران کنونی دنیای برگزار می گردد.

هفتمین دوره نشست استپ شامل سخنرانی کلیدی برگزیدگان دوره های پیشین جایزه مصطفی(ص)، شامل جکی یینگ، پروفسور اوگور شاهین، استاد ایمونولوژی در دانشگاه ماینز آلمان، حسین بهافرایند استاد زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی در پژوهشگاه رویان و محمد عبدالاحد، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه تهران و پنل های تخصصی با مشارکت کارشناسانی از کشورهای مختلف و ارائه مقاله متخصصان در زمینه های مرتبط نیز هست.

نشست امروز با حضور سخنرانانی از کشورهای دیگر با رعایت قوانین فاصله گذاری اجتماعی به صورت مجازی برگزار می گردد.

در این دوره از نشست استپ کارشناسان بیماری های عفونی و اساتید دانشگاه و متخصصان همراه با اساتیدی از کشورهای هند، ترکیه، ژاپن، چین، اندونزی، مالزی، ایران و آذربایجان تجربیات خود را در درمان این بیماری به اطلاع یکدیگر می رسانند.

تا به امروز مراکز مختلفی در دنیا اسلام شامل دانشگاه های ایران سه دوره، دانشگاه پوترای مالزی (دوره دوم)، دانشگاه سلطان قابوس عمان (دوره چهارم) و دانشگاه کراچی پاکستان (دوره پنجم) میزبان نشست های استپ بوده اند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 521

به "هفتمین نشست استپ تجربه ای خوب از همکاری دانشمندان در تبادل تجربیات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفتمین نشست استپ تجربه ای خوب از همکاری دانشمندان در تبادل تجربیات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید