محقق نشدن برنامه ششم در راستای کاهش مرگ و میر میانسالان

به گزارش سفر به مالزی، کارشناس اداره سلامت میانسالان وزارت بهداشت گفت: برنامه ششم در راستای کاهش مرگ و میر میانسالان به دلیل کرونا محقق نشده است.

محقق نشدن برنامه ششم در راستای کاهش مرگ و میر میانسالان

کیان فر گفت: تعداد 101916 مرگ در سال 1399 در زنان و مردان میانسال بوده است که 1/20 درصد کل مرگ ها را تشکیل می دهد. علل اصلی مرگ شامل بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها و حوادث هستند. بیش از 38% مرگ ها در گروه سنی 30 تا 44 سال به دلایلی مانند تصادف، حادثه، خودکشی، سرطان ها، عفونت ها، سوختگی و ایست قلبی اتفاق می افتند که نیازمند مداخلات لازم در گروه سنی میانسال است.

به دلیل حوادث ناگوار طبیعی و غیر طبیعی و اپیدمی کووید کاهش در نظر گرفته شده تا خاتمه برنامه ششم به علل مختلف از جمله تاثیر مستقیم اپیدمی کووید 19 بر مرگ و میر میانسالان یا تاثیر غیر مستقیم آن بر مرگ و میر مبتلایان به بیماری های زمینه ای، محقق نشده است.

در 21 هفته نخست سال 1400 تعداد 45394 مرگ اتفاق افتاده که 4/21 درصد کل مرگ ها است. اگرچه در زمینه حوادث جاده ای کاهش مختصری وجود داشته است.

مهمترین علل مرگ میانسالان که بیش از 80 درصد موارد مرگ را به خود اختصاص می دهد شامل عوارض قلبی و عروقی با 7/40 درصد، تنفسی با 8/5 درصد، حوادث غیر عمد با 7/15 درصد و دیابت ها با 1/4 درصد از کل مرگ های زودهنگام میانسالان است.

بیشتر بخوانید

  • کرونا عامل ابتلا به دیابت نیست / با کرونا به دیابت مبتلا نمی شوید

خبرنگاران علمی پزشکی بهداشت و درمان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 خرداد 1401 بروزرسانی: 9 خرداد 1401 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1556

به "محقق نشدن برنامه ششم در راستای کاهش مرگ و میر میانسالان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محقق نشدن برنامه ششم در راستای کاهش مرگ و میر میانسالان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید