عقب نشینی 10 هزار واحدی شاخص بورس، رکوردشکنی بورس متوقف شد

به گزارش سفر به مالزی، خبرنگاران: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران بعد از رکوردشکنی روز گذشته امروز 10 هزار و 3 واحد عقب نشینی کرد.

عقب نشینی 10 هزار واحدی شاخص بورس، رکوردشکنی بورس متوقف شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، بورس اوراق بهادار تهران که این روزها در کانون توجه خانوارهای ایرانی برای سرمایه گذاری قرار گرفته است، در روزهای گذشته به فرایند رو به رشد و رکوردشکنی ادامه داد.

بعضی کارشناسان نگران بودند و انتظار داشتند بازار به تعادل هم برسد و سرمایه گذاران جدید تصور ننمایند که بازار فقط رو به رشد است.

بنابراین امروز شاخص کل بورس در سرانجام معاملات 10 هزار و 3 واحد عقب نشینی کرد و به رقم یک میلیون و 481 هزار و 924 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن که معمولا قابل اتکا تر است، امروز 5 هزار و 420 واحد افت داشته و به رقم 434 هزار و 474 واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 5 میلیون و 483 هزار و 284 میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در بورس اوارق بهادار تهران بیش از 12 میلیارد و 270 میلیون سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 1.8 میلیون نوبت معامله و به ارزش 15 هزار و 718 میلیارد تومان دادوستد کردند.

همچنین ارزش معاملات امروز فرابورس ایران به 5 هزار و 525 میلیارد تومان رسید که امروز در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران بیش از 21 هزار و 243 میلیارد تومان دادوستد شد که البته به گفته مقامات بورس حدود 10 درصد از این رقم پول جدید بوده که وارد بورس می گردد و معمولا در بورس ماندگار می گردد.

کارشناسان معتقدند، اگر هر روز فقط 10 درصد از ارزش معاملات بورس و فرابورس جذب شرکت ها و خطوط فراوری گردد، هر روز حدود 2 هزار میلیارد تومان می توان به فراوری کشور یاری کرد و این موارد می تواند به رونق فراوری یاری کند.

در این زمینه بعضی کارشناسان می گویند، اگر شرکت های بورسی از محل نقدینگی ایجاد شده در بورس استفاده نمایند و پروژه های مهمی مانند پتروپالایشگاه ایجاد نمایند یا شرکت هایی مانند لوله و تجهیزات سدید که اکنون در تابلوی قرمز بازار پایه فرابورس حضور دارند و ورشکسته به شمار می فرایند، اگر بتوانند از محل نقدینگی بازار به نوسازی خطوط فراوری و احیای فراوری بپردازند، سهامداران هم از مشارکت در اقتصاد کشور مسرور می شوند.

فرایند یکساله شاخص بورس

از طرفی کارشناسان همیشه تأکید می نمایند، مردم برای حضور در بورس به این نکته توجه نمایند که حضور در بورس لزوما همراه با ریسک (خطر) و سود و زیان است و هیچ کس نمی تواند تعهد بدهد که سرمایه گذار بورس لزوما سود کند.

و همچنین توصیه کارشناسان این است که از پول های پس انداز برای سرمایه گذاری در بورس استفاده نمایند و نیز توصیه دیگر کارشناسان این است که تازه واردان از سهام عرضه اولیه، صندوق های قابل معامله بورسی دولت و نیز سهام صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های سرمایه گذاری بورسی استفاده نمایند.

با نگاهی به معاملات امروز بورس درمی یابیم شرکت های شستا، پالایش نفت اصفهان، گسترش نفت و گاز پارسیان و گروه مپنا همگی در تقویت شاخص بورس بیشترین اثر را داشته و برعکس نمادهای فولاد مبارکه، گل گهر و سرمایه گذاری امید در کاهش شاخص بیشترین اثر را داشته اند.

امروز عمده نمادهای بورسی کاهشی بوده به گونه ای که شاخص کل و نیز شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی هر کدام 67 صدم درصد افت نموده اند. همچنین شاخص قیمت با معیار هموزن و شاخص کل با معیار هموزن هر کدام 1.2 درصد کاهش یافته اند.

شاخص آزاد شناور یک درصد کاهشی بوده، شاخص بازار اول بورس 85 صدم درصد و شاخص بازار دوم بورس 38 صدم درصد کاهش یافته است.

نمادهای پربیننده امروز در بورس تهران شامل بانک ملت، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، ملی مس، بانک تجارت، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه و گلوکوزان و پالایش نفت بندرعباس بوده اند.

همچنین امروز در فرابورس ایران نیز شاخص کل کاهشی بوده و 110 واحد عقب نشینی نموده و به رقم 15 هزار و 953 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران امروز به بیش از یک میلیون و 46 هزار و 60 میلیارد تومان رسید.

معامله گران در فرابورس ایران امروز بیش از 2.7 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 675 هزار نوبت معامله و به ارزش 5 هزار و 525 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای گهر زمین و بانک دی بیشترین اثر تقویتی در فرابورس ایران داشته و نمادهای هلدینگ معدنی خاورمیانه، ذوب آهن، پتروشیمی زاگرس، صبا تأمین و فولاد هرمزگان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس ایران داشته اند.

نمادهای پربیننده در فرابورس امروز شامل ذوب آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، پتروشیمی تندگویان، بانک دی، سیمان لار سبزوار، مولد نیروگاه جهرم، فراوری نیروی برق دماوند و فراوری برق ماهتاب کهنوج بوده اند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 598

به "عقب نشینی 10 هزار واحدی شاخص بورس، رکوردشکنی بورس متوقف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عقب نشینی 10 هزار واحدی شاخص بورس، رکوردشکنی بورس متوقف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید