عرضه 2 نسل کیت تشخیص کووید-19 با هدف کاهش نتایج کاذب در کشور

به گزارش سفر به مالزی، با شیوع گسترده ویروس کرونا محققان یکی از شرکت های فناور اقدام به طراحی دو نسل از کیت های PCR کردند که به گفته آنها از آنجایی که ویروس های RNAدار دارای نرخ بالای جهش ژنومی هستند، می تواند منجر به نتایج منفی کاذب شود؛ از این رو در این کیت با هدف گیری سه ژن ویروسی، احتمال اخذ نتایج منفی کاذب در این کیت ها به حداقل رسیده است.

عرضه 2 نسل کیت تشخیص کووید-19 با هدف کاهش نتایج کاذب در کشور

گلاره شکری از محققان این شرکت دانش بنیان در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه این شرکت فعالیت خود را از سال 1383 در حوزه های نانو فناوری، سلول های بنیادی و مهندسی ژنتیک آغاز کرده است، گفت: گروه مهندسی ژنتیک این شرکت تولید کیت های تشخیص کرونا را در دستور کار خود قرار داده است و محصولات این گروه از اواخر اسفند ماه سال گذشته به بازار عرضه شده است.

وی ادامه داد: با توجه به شیوع گسترده ویروس SARS-coV-2 پیروز به طراحی و تولید کیت های تشخیص کرونا از نمونه های بالینی انسانی شده ایم. این کیت ها با استفاده از One-Step PCR به صورت مالتی پلکس قادر به شناسایی چندین هدف در یک واکنش است.

وی با بیان اینکه این کیت ها برای هدف گیری سه ناحیه مجزا از ژنوم ویروس کووید-19 طراحی شده است، اظهار کرد: این امر موجب کاهش احتمال عدم شناسایی نمونه حاوی ویروس می شود و مبنای انتخاب نواحی ژنومی مورد هدف، توالی های ثبت شده از ویروس کرونا در پایگاه داده NCBI یا (National Center for Biotechnology Information) و با در نظر دریافت تغییرات حاضر در توالی های ثبت از ایران است.

شکری با بیان اینکه کیت های تولیدی این شرکت از چندین نسل تشکیل شده است، خاطر نشان کرد: کیت های نسل اول در قالب دو پلتفرم مولتی پلکس شامل 4 ست پرایمر و پروب طراحی شده است. پلتفرم اول قادر به تشخیص ژن E ویروس (فلوروفور FAM) همراه با ژن Rnasep انسانی به عنوان کنترل داخلی است.

وی افزود: پلتفرم این نسل از کیت ها حضور ژن های RdRp و N ویروسی را به ترتیب با فلوروفورهای Texas Red و FAM آشکار می کند. ویروس های RNAدار عموما دارای نرخ بالای جهش ژنومی هستند که می تواند منجر به نتایج منفی کاذب شود و به این دلیل با هدف گیری سه ژن ویروسی، احتمال اخذ نتایج منفی کاذب در این کیت ها به حداقل رسیده است.

شکری، هدف گیری نسل دوم کیت های تولیدی این شرکت را کاهش زمان تشخیص و بررسی همزمان ژن های ویروس کرونا دانست و یادآور شد: کیت های حاضر به روش Real-Time PCR به صورت تک مرحله ای نه تنها قادر به تشخیص صحیح و اختصاصی ویروس کووید-19 است، می تواند میزان پایین ویروس در افراد ناقل بدون علامت را شناسایی کند؛ از این رو کیت های تولیدی در قالب یک پلتفرم مولتی پلکس شامل 3 ست پرایمر و پروب طراحی شده است.

وی با بیان اینکه این کیت قادر به شناسایی سه ناحیه ژنومی به صورت مالتی پلکس است، افزود: در حال حاضر برخی از بیمارستان ها و آزمایشگاه ها از این کیت ها برای تشخیص استفاده می کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 578

به "عرضه 2 نسل کیت تشخیص کووید-19 با هدف کاهش نتایج کاذب در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه 2 نسل کیت تشخیص کووید-19 با هدف کاهش نتایج کاذب در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید