زیرپوست بازار مسکن تهران چه خبر است؟

به گزارش سفر به مالزی، آنالیز میدانی بازار مسکن تهران پس از رشد 74 درصدی قیمت در 9 ماه ابتدای امسال، بیانگر رکود سنگین فضای بازار است و فروشندگان ملک علاقه ای برای فروش واحد مسکونی از خود نشان نمی دهند.

زیرپوست بازار مسکن تهران چه خبر است؟

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش فارس، قیمت مسکن پس از سیر صعودی شگفت انگیز سال 99 در ایستگاه آذرماه متوقف شد و متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت به 26 میلیون و 190 هزار تومان رسید.

بر این اساس، قیمت مسکن بر اساس اطلاعات به دست آمده از آمار بانک مرکزی در فرودین ماه امسال به طور میانگین، 14 میلیون 510 هزار تومان به ازای هر متر مربع تعیین شده بود و با رشد 74 درصدی در مدت 9 ماه ابتدایی سال به قیمت فعلی رسیده است.

نکته قابل توجه آن که رشد نجومی قیمت مسکن برای اولین بار طی 8 ماه جهت صعودی به خود گرفت و این فرایند در ماه جاری سال 99 با کاهش 1.1 درصدی قیمت مسکن نسبت به آبان ماه متوقف شد.

رکود سنگین بازار مسکن به روایت مشاوران املاک

توقف فرایند صعودی قیمت مسکن انگیزه ای شد، تا در این ماه سرد سال با مراجعه به بنگاه های مشاور املاک در پایتخت، اطلاعاتی میدانی از بازار مسکن تهران به دست آوریم.

به همین دلیل با مراجعه به اولین بنگاه مشاور املاک در خیابان کارگر شمالی، بحث را با این پرسش که قیمت مسکن نسبت به ماه گذشته چه تغییر نموده است، آغاز کردیم، این مشاور املاک که تشخیص سابقه طولانی کار از مو های سفیدش نیاز به هوش بالایی ندارد، در بیان اطلاعات قیمت بازار مسکن گفت: هر موقع سوالی در این رابطه از من می پرسند، سعی می کنم تنها به معاملاتی که در بنگاه خودم اجرا شده استناد کنم و آمار بدهم، اما متاسفانه در طول 45 روز گذشته هیچ معامله ای را انجام نداده ام، بنابراین نمی توانم چنین اطلاعاتی را از بازار مسکن منطقه به شما بدهم.

این مشاور املاک با تجربه در بیان پیش بینی خود از بازار گفت: برای ما مشاور هایی که خود ملک نداریم، بازار این روز ها به تلخی زهر است و امیدوارم این شراط رکودی سنگین هرچه سریعتر به سرانجام برسد.

فروشندگان حاضر به فروش ملک خود به قیمت های فعلی نمی شوند

پس از خداحافظی از بنگاه واقع در خیابان کارگر شمالی به سمت میدان جهاد به حرکت خود ادامه دادم و متوجه یک بنگاه مشاور املاک نسبتا شلوغ در جهت شدم. با مراجعه به این بنگاه متوجه شدم که در حال بستن قرارداد فروش یک واحد مسکونی واقع در خیابان فاطمی هستند، قبل از آنکه حرفی بزنم، ساکت نشستم و به اظهارات خریدار و فروشنده توجه کردم.

فروشنده این واحد مسکونی با اشاره به اینکه پول ضروری است مجبور به فروش شده و الا به هیچ عنوان ملک را به این قیمت به فروش نمی رسانده می گفت: بیشتر از 20 روز است که مشتری این خانه روزی 200 بار برای خرید زنگ می زنند، اما همه خواستار خرید ملک به قیمت پایین هستند، الان هم که دارم می فروشم به پول نیاز دارم و اِلا این واحد مسکونی به بیش از این قیمت می ارزد.

پیش از شنیدن صحبت های خریدار با صدای یکی از مشاوران به خود آمدم که دلیل آمدنم به بنگاه را پرسید، با اشاره به صحبت های فروشنده مستقر در بنگاه گفتم، قصد خرید یک واحد مسکونی را دارم، ممکن است، اطلاعاتی راجع به قیمت این منطقه به من بدهید، مشاور املاک با بی میلی تمام اطلاعات مرا گرفت و در دفتر خود ثبت نمود، سپس رو به من کرد و تاکید نمود: در این بازار چیزی که زیاد است، مشتری دست به نقد است، اما متاسفانه فروشنده ها حاضر به فروش واحد مسکونی خود به قیمت های روز نیستند.

از بنگاه دار پرسیدم، اوضاع کار و کاسبی شما به چه شکل پیش می رود، سری تکان داد و گفت: اگر قرارداد های اجاره و سایر کار های فرعی نبود، تا کنون ورشکست شده بودیم، زیرا به ندرت پیش می آید که معامله جوش بخورد و حق کمیسیون شیرینی دریافت کنیم.

برای خرید خانه به قیمت اعلام شده توسط وزرات راه و شهرسازی، لطفا با وزیر تشریف بیاورد!

بنگاه مشاور املاک نزدیک میدان جهاد را به قصد حرکت به مناطق شمالی تهران ترک کردم، هدف بعدی من سر زدن به یک بنگاه در منطقه سعادت آباد بود، روی شیشه بنگاه پر بود از آگهی های پیش فروش مسکن؛ پس از وارد شدن از قیمت مسکن های پیش فروش پرسدیم، بنگاه دار گفت: قیمت های بسته به شرایط واحد و پیشرفت ساخت از متری 50 میلیون تومان آغاز می گردد و تا متری 120 میلیون تومان هم می رسد.

با تعجبی که از چشمانم به بنگاه دار هم سرایت کرد، پرسیدم، پس این آماری که از متوسط قیمت مسکن در پایتخت ارائه می گردد، چه مبنایی دارد و بعضا تا نصف قیمت های شما است، مشاور املاک با خنده ای گفت: پسرجان انگار از کره مریخ به اینجا آمده ای، هنوز نمی دانی آمار اعلام شده هیچ تناسبی با واقعیت ندارد، اگر واقعا می خواهی به قیمت اعلامی وزیر راه و رئیس بانک مرکزی خانه بخری پیشنهاد می کنم، به جای تلف کردن وقت در این منطقه به سراغ آن ها بروی تا خانه هایی که قیمتشان را اعلام می نمایند، به تو نشان دهند.

در پاسخ به اظهارات این مشاور املاک به مبنای ارائه آمار بانک مرکزی و وزارت راه اشاره نمودم و گفتم این قیمت ها بر اساس معاملات است، بنگاه دار که دیگر خنده سابق را به لب نداشت، گفت: پس با وزیر راه تشریف بیاورید تا ما او را با قیمت های واقعی آشنا کنیم و اگر خود او نیز واحد مسکونی به قیمت کمتر سراغ داشت، من از او خریدارم.

احتمال دادم بحث بیشتر با این مشاور املاک ممکن است تنش زا گردد، پس خداحافظی کردم و آخرین مقصد خود را یکی از بنگاه های مشاور املاک در شهر های حومه تهران قرار دادم.

دلال های مسکن مجالی به خریداران واقعی مسکن نمی دهند

با رسیدن به منطقه پاکدشت متوجه این نکته شدم که تعداد بنگاه های مشاور املاک در بعضی از شهرک ها از مجموع تعداد سوپرمارکت های بیشتر است و به شکلی قارچ گونه شاهد رشد و تکثیر بنگاه داران مسکن هستیم. به یکی از این مغازه ها وارد شدم تا از قیمت مسکن کسب اطلاع کنم، بنگاه دار در بیان این نکته که معاملات کاهش بسیار جدی داشته گفت: قیمت مسکن متناسب با قیمت دلار و ماشین کمی افت نموده، اما فروشندگان به سختی حاضر به فروش ملک خود هستند.

این مشاور املاک در بیان علت رفتار فروشندگان مسکن گفت: عمده خرید و فروش های اینجا برای سکونت نیست و دلال ها، سازندگان و مشاوران بین خود معامله می نمایند، طبیعی است که آن ها حاضر به کاهش قیمت و ضرر کردن نیستند و مسکن خود را هم نمی فروشند.

وی در پاسخ به این سوال که در ماه گذشته چند معامله نموده است، اضافه کرد: 5 معامله انجام دادم که خریدار 3 تای آن ها خودم بود و پولی که دستم آمده بود، را به ملک تبدیل کردم، 2 معامله هم مروبط به واحد های مسکونی نوساز بود که فروش آن به من سپرده شده بود.

قیمت زمین در حومه تهران رو به افزایش است

این بنگاه دار به افزایش قیمت زمین اشاره نمود و گفت: قیمت زمین در این منطقه همواره زودتر از قیمت مسکن افزایش پیدا می نماید و در ماه های اخیر شاهد افزایش چشمگیر زمین هستم که بر خلاف مسکن اتفاقا خریدار و فروشنده زیاد دارد، همین امر باعث شده تا فروشندگان خانه به افزایش قیمت دوباره چشم داشته باشند و واحد های مسکونی خود را نفروشند.

آنالیز میدانی بازار مسکن و اطلاع گیری از فروشندگان مسکن تعیین کرد، بازار مسکن پس از رکود تورمی 9 ماه ابتدایی امسال وارد یک رکود سنگین شده و خریداران و فروشندگان که عمدتا به قصد کسب سود وارد این بازار شدن نسبت به انجام معامله بی میل هستند، البته این بی میلی در طرف فروشنده تاثیر بیشتری بر بازار دارد.

نکته قابل توجه، اما جولان تقاضای سرمایه ای در بازار مسکن پایتخت است، امری که تقاضای مصرفی را به حاشیه رانده و هیچ زمین بازی برای آن متصور نیست. ادامه این شرایط و بی توجهی به ابزار های خارج کردن تقاضای سوداگری از بازار مسکن می تواند زنگ خطری عظیم را به صدا در بیاورد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 922

به "زیرپوست بازار مسکن تهران چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیرپوست بازار مسکن تهران چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید