دخالت آمریکا و فرانسه در تشکیل کابینه لبنان، موضع حکیمانه حزب الله

به گزارش سفر به مالزی، خبرنگاران، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: چندی پیش بود که ملاقات نخست وزیر مأمور به تشکیل کابینه در لبنان با رئیس جمهور این کشور درباره پرونده تشکیل کابینه جدید بدون نتیجه به انتها رسید. پس از انتها این ملاقات، سعد الحریری مدعی شد: رئیس جمهور عون برگه ای را به من داده که دربرگیرنده یک سوم معین کننده برای تیم سیاسی اش است.

دخالت آمریکا و فرانسه در تشکیل کابینه لبنان، موضع حکیمانه حزب الله

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

الحریری گفت که این اقدام رئیس جمهور برخلاف قانون اساسی است، چرا که به گفته وی، بر اساس قانون اساسی لبنان نخست وزیر مأمور به تشکیل کابینه، برگه کابینه پیشنهادی را قبول نمی نماید.

این درحالی است که میشل عون رئیس جمهور لبنان نیز به رسانه های این کشور گفته است که حریری در جریان حضور در کاخ بعبدا خیلی عجله داشت و تمام کوشش خود را به کار بست تا جلسه مهم برای تشکیل کابینه بیش از 10 دقیقه به طول نیانجامد. رسانه های لبنانی اعلام کردند که کوشش های عون برای متقاعد ساختن حریری جهت تشکیل یک کابینه توافقی با بن بست روبرو شد.

این هجدهمین بار بود که حریری به منظور بحث و گفتگو با رئیس جمهور لبنان پیرامون تشکیل کابینه جدید به کاخ بعبدا می رفت. در همین ارتباط، خبرنگاران گفتگویی را با امین حطیط استراتژیست لبنانی و تحلیلگر امور راهبردی لبنان ترتیب داده است که مشروح آن را مطالعه می کنید؛

*همانطور که می دانید، علیرغم گذشت چند ماه از مکلف شدن سعد الحریری به تشکیل دولت جدید لبنان، تا به امروز این دولت تشکیل نشده است. به نظر شما علت و یا علل اصلی و اساسی عدم تشکیل دولت لبنان تا به امروز چیست؟

بله؛ تمامی طرح ها برای تشکیل دولت جدید لبنان تا به امروز ناموفق بوده است. علت عدم تشکیل دولت لبنان تا به امروز، به دلایل داخلی و خارجی باز می گردد و نمی توان تنها عوامل داخلی را در این مسأله دخیل دانست. نکته ای که در این میان وجود دارد، این است که دخالت های خارجی نقش مهمی در عدم تشکیل دولت لبنان داشته اند.

مهمترین دخالت های خارجی در امور داخلی لبنان توسط عربستان سعودی اجرا شده است. سعودی ها خواهان نخست وزیری سعد الحریری نیستند. آنها حتی نخست وزیر مکلف را تهدید نموده اند؛ به ویژه اینکه خانواده حریری اکنون در عربستان زندگی می نمایند. سعودی ها صراحتاً به حریری اعلام نموده اند که اگر قرار باشد حزب الله در دولت حضور داشته باشد، تحت هیچ شرایطی از نخست وزیری او حمایت نمی نمایند.

عامل دیگری که باعث عدم تشکیل دولت جدید لبنان شده است، اختلافات میان میشل عون رئیس جمهور و سعد الحریری نخست وزیر مکلف است. رئیس جمهور و نخست وزیر لبنان بر سَر اختیارات خود در زمینه تشکیل کابینه اختلاف دارند. رئیس جمهور می گوید که طبق قانون باید یک سوم اعضای کابینه را او انتخاب کند. این درحالی است که حریری هراس دارد در صورت تحقق چنین چیزی، رئیس جمهور بر کابینه مسلط گردد.

*بعضی معتقدند که سعد الحریری نخست وزیر مکلف صلاحیت ها و اختیارات رئیس جمهور در زمینه تشکیل دولت لبنان را نادیده گرفته است. طبق قانون اساسی لبنان، آیا رئیس جمهور نقش قابل توجهی در تشکیل کابینه دارد؟

مسئله ای که در حال حاضر در مورد صلاحیت ها و اختیارات رئیس جمهور و نخست وزیر لبنان در زمینه تشکیل کابینه جدید این کشور وجود دارد، برداشت های متفاوت هریک از آنها از متن قانون اساسی است.

در واقع، میشل عون، رئیس جمهور لبنان بر این باور است که رئیس جمهور طبق قانون اساسی یک شریک اصلی در زمینه تشکیل کابینه محسوب می گردد که باید نقطه نظراتش در این عرصه به منصه ظهور برسد. این درحالی است که حریری معتقد است طبق قانون اساسی، عون موظف است هر لیستی از اعضای کابینه را که در اختیارش قرار می گیرد، امضا کند.

*طی ماه های گذشته شاهد بعضی مداخلات خارجی به ویژه از سوی ایالات متحده آمریکا و فرانسه در زمینه تشکیل دولت جدید لبنان بوده ایم. به نظر شما این دخالت ها تا چه میزان در زمینه عدم موفقیت تشکیل کابینه موفقیت آمیز بوده اند؟

دخالت خارجی در زمینه تشکیل کابینه جدید لبنان کاملاً واضح و نمایان است. همانطور که می دانید فرانسه مدتهاست که طرحی را برای تشکیل دولت لبنان ارائه نموده است. نگاهی به این طرح نشان می دهد که برخلاف قانون اساسی لبنان تنظیم شده است.

از سوی دیگر، ایالات متحده آمریکا نیز در زمینه تشکیل دولت جدید لبنان مداخله نموده و می نماید. آنها در راستا تشکیل دولت سنگ اندازی می نمایند و به دنبال نابودی مالی لبنان و ایجاد خلأ سیاسی در آن هستند.

*دیدگاه شما در قبال مواضع حزب الله لبنان در قبال تشکیل دولت جدید لبنان چیست؟ حزب الله تا به امروز ابتکارات فراوانی را برای حل و فصل پرونده تشکیل دولت ارائه نموده است، با این حال نخست وزیر مکلف از این ابتکارات استقبال ننموده است. ارزیابی شما از این مسأله چیست؟

واقعیت آن است که حزب الله لبنان مخالف ظهور و بروز هرگونه خلأ سیاسی در این کشور است. حزب الله همیشه با استعفای دولت های حاکم در لبنان مخالفت نموده است تا خلأ سیاسی در کشور ایجاد نگردد. موضع حزب الله مبتنی بر تشکیل سریع دولت جدید است تا بدین ترتیب، بحران های متراکم حل و فصل شوند.

موضع حزب الله در قبال تشکیل کابینه جدید لبنان قابل تقدیر و تحسین بوده و حکیمانه است. مسئله ای که وجود دارد این است که بعضی در داخل که از خارج راهنمایی می شوند، در این راستا سنگ اندازی و مانع تراشی می نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1036

به "دخالت آمریکا و فرانسه در تشکیل کابینه لبنان، موضع حکیمانه حزب الله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دخالت آمریکا و فرانسه در تشکیل کابینه لبنان، موضع حکیمانه حزب الله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید