تغییرات در رژیم غذایی مدار های مغزی را نیز تغییر می دهد

به گزارش سفر به مالزی، تصور ما این است که ضرر غذای شیرین از غذای چرب بیشتر است و شیرینی ها سهم بیشتری در اضافه وزن بدن دارند، درحالی که هردو گروه چربی و شیرینی غیر از آنکه در اضافه وزن و بروز بیماری های مختلف نقش دارند، بدن را به این نوع رژیم عادت می دهند و زمینه ساز بروز اختلالات ذهنی می شوند.

تغییرات در رژیم غذایی مدار های مغزی را نیز تغییر می دهد

این مطالعه روز چهارشنبه به صورت آنلاین در نشریه متابولیسم سلول (Cell Metabolism) منتشر شد. این مطالعه نشان داد که خوردن یک میان وعده سرشار از قند و چربی به صورت روزانه، مدار های پاداش در مغز انسان را به گونه ای تغییر می دهد که علاقه مندی های پایدار ایجاد می نماید.

متخصصان، شرکت نمایندگان در این مطالعه را به دو گروه تقسیم کردند و به آن ها گفتند به جز یک مورد استثنا، عادات غذایی معمول خود را ادامه دهند. آن ها به یک گروه دو بار در روز و به مدت هشت هفته ماست چرب و شیرین دادند و گروه دیگر ماست کم چرب و کم شکر دریافت کردند. در انتها هشت هفته به آن ها پودینگ هایی با محتوای چربی متفاوت و آب سیب حاوی مقدار متفاوتی قند دادند و گفتند چرب بودن، خامه ای بودن، روغنی بودن، شیرین بودن آن ها و همینطور مقدار میل و رغبت شان به خوردن آن ها را ارزیابی نمایند.

متخصصان دریافتند آن ها که به خوردن ماست چرب و شیرین عادت نموده بودند، به مقدار قبل از مطالعه از خوردن گزینه های سالم تر لذت نمی بردند. سپس با استفاده از ام آرآی فعالیت مغز این شرکت نمایندگان را حین نوشیدن میلک شیک (مخلوطی از شیر با انواع میوه ها، شکلات یا طعم ها) ردیابی کردند که نتیجه آزمایش برای گروه دوستدار چربی و قند بالا افزایش فعالیت مغز را نشان داد، ولی در گروه دیگر چنین فعالیتی دیده نشد.

دانا اسمال، نویسنده ارشد این مطالعه و مدیر مرکز پژوهش های رژیم غذایی و فیزیولوژی مدرن دانشکده پزشکی دانشگاه ییل به ان بی سی نیوز گفت: فرض کنید نانوایی جدیدی کنار محل کار شما باز شده و شما هر روز صبح جلوی آن می ایستید و یک کلوچه مربایی می خورید. همین کار به تن هایی سیم کشی مدار های پایه ای آموزشی دوپامین را به گونه ای تغییر می دهد که علاقه مندی های پایدار ایجاد می نماید.

نویسندگان این یافته ها را به آثار دارو های اعتیادآور تشبیه کردند. به گفته آن ها آنگونه که پیشتر تصور می شد صرفا تاثیرات ژنتیک و محیطی نیستند که باعث چاقی می شوند.

اسمال به ان بی سی نیوز گفت این نخستین مطالعه ای است که نشان می دهد حتی تغییرات کوچک در رژیم غذایی انسان مدار های مغزی را دوباره سیم کشی می نماید و خطر طولانی مدت پرخوری یا اضافه وزن را افزایش می دهد.

هرچند به گفته این متخصصان، سه تا پنج روز مصرف غذای پرچرب و شیرین بر مسیر های بین مغز و معده تاثیر نمی گذارد، اما مصرف غذای پرچرب و پرکالری در بازه زمانی بین 10 تا 14 روز بر این مسیر تاثیرگذار است. خوردن غذا های ناسالم منجر به افسردگی نیز می گردد.

به گزارش ایندیپندنت، مطالعه ای که به تازگی در نشریه اختلالات عاطفی (Affective Disorders) منتشر شده نشان می دهد که در افرادی که در رژیم غذایی شان مقدار زیادی غذا های فوق فرآوری شده وجود دارد، مقدار افسردگی به طور چشمگیری بالاتر است. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC)، بیش از 41 درصد بزرگسالان ایالات متحده آمریکا چاق اند که همین امر خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع دو را افزایش می دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 فروردین 1402 بروزرسانی: 19 فروردین 1402 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1734

به "تغییرات در رژیم غذایی مدار های مغزی را نیز تغییر می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات در رژیم غذایی مدار های مغزی را نیز تغییر می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید