افراد بالای 60 سال بیشترین قربانیان کرونا در کشور

به گزارش سفر به مالزی، معاون درمان وزارت بهداشت گفت: بیشترین آمار جان باختگان ناشی از کووید-19 را افراد بالای 60 سال تشکیل می دهند و سخت ترین خاطرات از این ایام برای کادر درمان به جا مانده است.

افراد بالای 60 سال بیشترین قربانیان کرونا در کشور

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، قاسم جان بابائی ظهر امروز در نشست ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده در استان فارس ضمن اعلام حمایت از برنامه پزشک خانواده شهری، اظهار کرد: با بازنگری این برنامه و رفع ایرادات، نباید دستاوردهای دو استان فارس و مازندران در اجرای برنامه پزشک خانواده را از دست بدهیم.

معاون درمان وزیر بهداشت راه حل ساماندهی سلامت مردم در حوزه بهداشت شهری را بهره مندی از ظرفیت پزشکان خانواده مطرح کرد و خواهان استفاده از این توانمندی در برون رفت از بحران کروناویروس شد.

بهره مندی از حضور پزشکان خانواده در برنامه هایی نظیر طرح مراقبت از منزل در حوزه پرستاری کشور، از دیگر پیشنهادات مطرح شده از سوی معاون درمان وزیر بهداشت در این نشست بود

جان بابائی با دریافت پیشنهادات، چالش ها، نقدها و راه حلهای مطرح شده از سوی اعضای این ستاد استانی، از انعکاس این موارد به ستاد ملی برنامه پزشک خانواده اطلاع داد.

مهرزاد لطفی رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست با اعلام حمایت از برنامه پزشک خانواده و کوشش تیم های پزشکی خانواده در استان، بر ضرورت پیگیری چالش های این برنامه تاکید نمود.

لطفی با بیان اینکه دو استان فارس و مازندران آغازگر اجرای این برنامه در کشور بوده اند، گفت: برنامه پزشک خانواده راهگشای بعضی چالش های حوزه سلامت در کشور است و از این رو باید مسایل آن رفع گردد.

وی اظهار کرد: به همین دلیل پیگیر رفع این چالش ها در سطح ملی و بهبود خدمات این برنامه در سطح استان برای مردم و تیم های پزشکی خانواده هستیم.

کرم توانی، کارشناس مسئول پزشک خانواده دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست با بیان اینکه هم اکنون هزار و 149 پزشک خانواده با برنامه پزشک خانواده شهری همکاری می نمایند که از این تعداد 508 پزشک در دو نوبت کاری و 541 پزشک نیز در یک نوبت کاری با این برنامه همکاری دارند، اضافه کرد: هم اکنون هر مطب پزشک خانواده به یک پایگاه سلامت تبدیل شده و مراکز ارائه دهنده خدمت از 233 مرکز در شهرها به 744 مرکز ارتقا یافته است.

توانی، گسترش دسترسی مردم به خدمات پزشک خانواده، ادغام بسته های خدمتی طرح تحول نظام سلامت در این برنامه، جذب همکاری بخش خصوصی در برنامه و توسعه خدمات مراقبت های فعال پزشکان خانواده استان را از دستاوردهای مهم اجرای این برنامه در استان برشمرد.

در این نشست اعضای ستاد اجرایی پزشک خانواده استان توضیحاتی در مورد شرایط پزشکان خانواده، چالش های موجود، سرانه پرداختی، کسورات بیمه ای، فرانشیز پرداختی به متخصص و ارجاع به سطح دو، پرداختی سازمان های بیمه گر، راه حلهای موجود برای ارتقا و ملی شدن این برنامه را مطرح و با حضور معاون درمان وزیر بهداشت، آنالیز کردند.

نمایندگان بیمه سلامت و تامین اجتماعی نیز در مورد پرداختی سرانه پزشکان خانواده، فرانشیزها، جمعیت های تحت پوشش، مراقبت در منزل و تعرفه های بیمه ای مواردی را مطرح کردند.

جان بابائی در این نشست با تقدیر از مجموعه دانشگاه، به ویژه دکتر لطفی، رییس دانشگاه برای کوشش های شبانه روزی در این ایام، دانشگاه علوم پزشکی شیراز را مجموعه ای عظیم، علمی و پیشرو در حوزه های مختلف خواند.

وی با بیان ابعاد شیوع کروناویروس، آن را ویروسی خطرناک خواند که می تواند ارگان های مختلف بدن را درگیر کند.

به گفته معاون درمان وزارت بهداشت، بیشترین آمار جان باختگان ناشی از این بیماری را افراد بالای 60 سال تشکیل می دهند و سخت ترین خاطرات از این ایام برای کادر درمان به جا مانده است.

جان بابائی ادامه داد: سالمندان جامعه؛ سرمایه، نعمت و عظیمان ما هستند که باید از تمام ظرفیت های دانشگاهی برای درمان خبرنگارانن استفاده کنیم.

وی استفاده از ظرفیت عظیمترین بیمارستان ها و بهترین اساتید برای توسعه خدمات درمان کروناویروس در کشور را یک اولویت خواند و گفت: در شرایط کنونی، جامعه پزشکی مورد اعتماد کامل مردم هستند و این نشانگر این است که مردم از ارزش زحمات تیم های سلامت آگاهند.

جان بابائی با اشاره به آمار پایین مرگ و میر بیماران کووید 19 در فارس نسبت به کشور، بر حفظ این صندلی تاکید نموده و ضمن بیان ضرورت آنالیز علت های مرگ و میر بیماران، گفت: در این زمینه باید از تمام ظرفیت اعضای هیات علمی و کادر پزشکی استفاده گردد.

معاون درمان وزیر بهداشت برگزاری نشست های روزانه ستاد بحران در دانشگاه علوم پزشکی شیراز را اقدامی ارزشمند دانست که باید برای دیگر دانشگاه های کشور الگوبرداری گردد.

زیرساخت های الکترونیکی مناسب مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای توسعه خدمات سلامت

وی در بخش دیگری از صحبت های خود، به زیرساخت های الکترونیکی مناسب مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز اشاره نمود که زمینه راه اندازی خدمات رادیولوژی مجازی به عنوان نخستین دانشگاه کشور شده است.

جان بابائی همچنین از پایلوت شدن دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای اجرای tele ICU به عنوان نخستین دانشگاه کشور و پیگیری برای پوشش بیمه ای این خدمات مجازی اطلاع داد.

شرایط کروناویروس در جهان و ایران، دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت در زمینه کروناویروس، آماده سازی بیمارستان ها در شرایط بحران و نحوه انجام آزمایش ها، از دیگر محورهای صحبت معاون درمان وزیر بهداشت در این نشست بود.

مدیرکل دفتر ارزیابی فناوری سلامت، استاندارد و تعرفه خدمات سلامت وزارت بهداشت نیز در این نشست اقدامات مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز را در مدیریت کروناویروس ارزشمند خواند.

لطفی- رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست اقدامات 5 ماهه دانشگاه را در مدیریت کروناویروس به معاون وزیر بهداشت گفت و با اشاره به بازدیدهای شبانه روزی و برگزاری منظم جلسات ستاد دانشگاهی مدیریت کروناویروس، دستاورد این امر را ایجاد امکان تصمیم گیری مناسب برای مقابله با این بحران دانست.

لطفی ضمن اشاره به موفقیت های فارس در مدیریت بحران کرونا، گفت: در حالی که 10 درصد مبتلایان به کرونا در کشور، به استان فارس اختصاص دارد، تنها دو و نیم درصد از جانباختگان کشور مربوط به فارس است و این آمار، بیانگر موفقیت مجموعه سلامت استان و همت شبانه روزی مدافعان سلامت است.

وی همچنین در مورد پایلوت شدن دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه اجرای tele ICU، این اقدام را زمینه ساز گسترش دسترسی بیماران بخش مراقبت های ویژه در شهرستان های استان به دانش اساتید و گامی به سوی کاهش مرگ و میر بیماران برشمرد.

بنابر اعلام وبدا، لطفی با بیان اینکه درمانگاه شهید مطهری نیز برای اجرای تله ویزیت در کشور پایلوت شده است، اظهار کرد: به یاری بستر CIS به عنوان بستر پرونده الکترونیک، زمینه دسترسی به داده های پزشکی بیماران فراهم شده و خدمات سلامت در استان ارتقا می یابد.

4148

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 728

به "افراد بالای 60 سال بیشترین قربانیان کرونا در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد بالای 60 سال بیشترین قربانیان کرونا در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید