گزارش، خداحافظی انگلیس از اتحادیه اروپا پس از سه سال کشمکش سیاسی

به گزارش سفر به مالزی، انگلیس بالاخره امشب بعد از 3 سال کشمکش سیاسی غزل خداحافظی از اتحادیه اروپا را خوانده و به عنوان اولین عضو این تشکل را بعد از 47 سال ترک خواهد نمود.

گزارش، خداحافظی انگلیس از اتحادیه اروپا پس از سه سال کشمکش سیاسی

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا نوروز همراه شوید و از شهرهای زیبای رم، فلورانس و ونیز شهر روی آب دیدن کنید و بنای کولوسئوم را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بالاخره بیش از 3 سال بعد از برگزاری همه پرسی برگزیت، انگلیس امشب در تاریخ 31 ژانویه (11 بهمن ماه) 47 سال بعد از عضویت در اتحادیه اروپا به عنوان اولین عضو این اتحادیه از این تشکل خارج می گردد.

طبق زمان بندی، برگزیت رأس ساعت 23 به وقت اروپای مرکزی و 24 به وقت بریتانیا رسماً انجام می گردد و بالاخره بعد از برگزاری دو دوره انتخابات و سه نخست وزیر و سه سال کشمکش و دعوای سیاسی سناریوی برگزیت امشب رقم می خورد.

بسیاری رسانه ها خبر تصویب برگزیت در مجلس اروپا را با عنوان خداحافظی همراه با اشک و حسرت اروپا از انگلیس تیتر زدند.

قرار است همزمان با انجام رسمی برگزیت ، ساعتی شمارش معکوس آن را بر دیوار ساختمان نخست وزیری بریتانیا نمایش دهد و در لندن و نزدیک مجلس نیز مراسم آتش بازی انجام گردد .

بعد از وقوع رسمی سناریوی برگزیت مرحله گذار 11 ماهه بعد از آن شروع می گردد. انگلیس و اتحادیه اروپا در این دوران باید مذاکرات سخت و فشرده ای را درباره مناسبت آینده بروکسل-لندن انجام دهند. انگلیس در دوران گذار پسا برگزیت همچنان در بازار داخلی و اتحادیه گمرکی اروپا باقی خواهد ماند.

مجلس اروپا روز چهارشنبه بالاخره توافق برگزیت را تصویب کرد تا آخرین مانع برای وقوع این سناریو هم برداشته شده و انگلیس وارد تونلی گردد که البته به گفته بسیاری کارشناسان انتها آن معین نیست.

بازار داغ اظهار نظر مقامات اروپایی در آستانه وقوع برگزیت

در آستانه وقوع رسمی سناریوی برگزیت اظهار نظرهای مقامات اروپایی و انگلیسی موافق و مخالف با این سناریو بار دیگر داغ شده و هر یک به نوعی کوشش می نمایند جو متشنجی که ممکن است بعد از وقوع این اتفاق تاریخی رخ دهد را تلطیف نمایند.

آنکه رهلینگر از سیاستمداران بلند پایه حزب سوسیال دموکرات آلمان برگزیت را همچنان یک حماقت سیاسی و مالی هم برای انگلیس و هم برای تمام اروپا نامیده است.

دیوید ساسولی، رئیس مجلس اروپا از یک روز غم انگیز سخن به میان آورده و بعضی نمایندگان مجلس اروپا هم در روز رای گیری برای برگزیت نتوانستند جلوی اشک های خود به دلیل این خداحافظی غم انگیز را بگیرند.

نمایندگان مجلس اروپا در واقع برای جلوگیری از سناریویی بدتر (برگزیت سخت) به سناریوی بدی رای دادند.

مانفرد وبر، رئیس فراکسیون محافظه کاران در مجلس اروپا اعتقاد دارد که برگزیت خطای بزرگی بود.

رئیس فراکسیون سوسیال دموکرات ها در مجلس اروپا هم در حالی که اشک در چشمانش حلقه زده بود به برگزیت رای مثبت داد.

بسیاری مقامات اروپایی هم به امید ملاقات مجدد با انگلیس خداحافظی کردند. رئیس فراکسیون لیبرال ها در مجلس اروپا در این باره ابراز اطمینان کرد که پرچم آبی اتحادیه اروپا با ستاره های زرد یک روز دوباره در انگلیس به اهتزار در خواهد آمد. سبزهای مجلس اروپا هم درباره ملاقات مجدد انگلیس ابراز امیدواری کردند.

فرانس تیرمانس، معاون رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا هم در این باره ابراز اطمینان کرد که فرزندانش عضویت مجدد انگلیس در اتحادیه اروپا را تجربه خواهند کرد. وی برگزیت را سناریوی دردآور هم برای اروپا و هم انگلیس ارزیابی کرد.

در این میان نایجل فاراژ، رهبر حزب برگزیت انگلیس که از وقوع این سناریو بسیار شاد است، نمک بر زخم منتقدان برگزیت پاشیده و گفته که انتظار خروج کشورهای دیگری از اتحادیه اروپا را باید داشت و نامزدهای لحتمالی را دانمارک، فرانسه و ایتالیا نامیده است.

وی اتحادیه اروپا را یک پروژه سیاسی بسیار خطرناک و ضد دموکراتیک نامیده و تاکید نموده که خواستار جدایی آن است و در این راستا کوشش می نماید.

فاراژ همچنین با توجه به مذاکرات سخت پیش روی اتحادیه اروپا و انگلیس در دوران گذار، وقوع برگزیت سخت را رد نکرد.

پیتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان هم خروج انگلیس از اروپا را نقطه عطف دشواری برای اروپا دانسته و در عین حال آن را یک فرصت برای پیشبرد فرایند اصلاحات و تقویت اتحادیه اروپا ارزیابی کرد.

بیانیه بروکسل در آستانه برگزیت

سران اتحادیه اروپا هم در آستانه وقوع برگزیت کوشش کردند تا این اتحادیه را همچنان تشکلی قدرتمند نشان دهند. آن ها پیشنهاد یک شراکت تنگاتنگ با اتحادیه اروپا را به انگلیس داده اند.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپایی، چارلز میشل، رئیس شورای اروپایی و دیوید ساسولی، رئیس مجلس اتحادیه اروپا امروز (آدینه) در بیانیه مشترکی ضمن تاکید بر حفظ قدرت و وحدت اتحادیه اروپا گفتند: این مسئله واضح است که انگلیس امتیازات عضویت در اتحادیه اروپا را از دست خواهد داد.

مقامات اروپایی در بیانیه خود تاکید نمودند که با وقوع برگزیت در شب شنبه یک دوران جدید برای اروپا شروع خواهد شد.

آنها تاکید نمودند: در سال های اخیر ما به عنوان نهاد و مردم به هم نزدیک شده ایم. همه دوباره مطلع شده اند که اتحادیه اروپا بیش از یک قدرت مالی و یک بازار است. ما ارزش های مشترکی داریم و با هم قدرتمندتر هستیم.

اتحادیه اروپا همچنین روز آدینه این پیغام را در یک فیلم تبلیغاتی در توییتر منتشر کرد.

در بیانیه سه مقام مهم اروپایی همچنین بر موضع اروپا در مذاکرات پیش رو با لندن اشاره شده است.

در این بیانیه آمده است: با اراده قوی می توان یک شراکت پایدار، مثبت و معقول را ایجاد کرد.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم با ابراز شادی از برطرف شدن خطر خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا این اتحادیه را موظف دانست که تصمیمات درستی را برای دوران پسا برگزیت اتخاذ کند.

هایکو ماس در عین حال مذاکرات پسا برگزیت با انگلیس در دوران گذار 11 ماهه که مد نظر بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس است را مذاکراتی فشرده تحت فشار زمان دانست و با اشاره به اینکه جانسون تمدید تاریخ این مذاکرات را رد نموده است گفت: ما نمی توانیم تا انتها سال 2020 به همه جزئیات مناسبات خود بپردازیم.

هایکو ماس در عین حال بر لزوم مناسبات تنگاتنگ با انگلیس بعد از خروج آن از اتحادیه اروپا تاکید نمود.

وزیر امور خارجه آلمان همچنین امکان تقلید سایر اعضای اتحادیه روپا از انگلیس و وقوع سناریوهای مشابه را رد کرد.

وی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را خداحافظی ندانسته و از آن با کلمه جدایی یاد نموده و گفت: من به شما می گویم که حیف شد که شما رفتید، بگذارید ما با هم دوست بمانیم و درباره نزدیکترین شراکت مم کن به توافق برسیم. ما می خواهیم مذاکرت را با این روال ادامه دهیم.

کاترینا بارلی، معاون رئیس مجلس اروپا هم روز تصویب برگزیت در این تشکل را روزی غم انگیز نامیده و گفت: ما یک عضو مهم اتحادیه اروپا را از دست دادیم.

لندن در شب جدایی

صادق خان، شهردار لندن هم در آستانه برگزیت اظهار داشت: گرچه بریتانیا امروز اروپا را ترک می نماید، اما لندن همواره شهری جهانی و اروپایی باقی می ماند.

با این همه در آستانه وقوع برگزیت هزاران بریتانیایی که خارج از این کشور زندگی می نمایند و هزاران شهفرایند اروپا که در بریتانیا به سر می برند به روشنی نمی دانند دقیقا چه در انتظارشان است و کار و زندگی شان دستخوش چه تغییراتی قرار خواهد گرفت.

کارشناسان احتمال می دهند طرفین مذاکرات می آیند تا بر سر آنچه حداقل حیاتی نامیده می گردد توافق نمایند، و همچنین بعید می دانند اروپا مالیات گمرکی خاصی بر تولیدات بریتانیا و یا میزان واردات آنها وضع کند .

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 130

به "گزارش، خداحافظی انگلیس از اتحادیه اروپا پس از سه سال کشمکش سیاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، خداحافظی انگلیس از اتحادیه اروپا پس از سه سال کشمکش سیاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید