کشف آثار پارینه سنگی و فراپارینه سنگی از مامن انسان نئاندرتال در باوه یوان کرمانشاه

به گزارش سفر به مالزی، خبرنگاران: فصل چهارم کاوش در مجموعه غار و پناهگاه صخره ای باوه یوان به منظور مشخص عرصه و حریم این مکان در راستای پروژه ردیابی گذار از پارینه سنگی میانی به نوین در غرب زاگرس میانی در استان کرمانشاه شروع شد.

کشف آثار پارینه سنگی و فراپارینه سنگی از مامن انسان نئاندرتال در باوه یوان کرمانشاه

به گزارش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این فصل از کاوش در مجموعه غار و پناهگاه صخره ای باوه یوان با سرپرستی مشترک سامان حیدری گوران و احمد آزادی، زیر نظر پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه واداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه در حال اجرا است و سامان حیدری گوران در این خصوص بیان کرد: مجموعه غار و پناهگاه صخره ای یوان در فاصله 35 کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه و در دره ناودرون واقع است.

او اضافه نمود: در فصول پیشین کاوش، علاوه بر کشف یک دندان شیری انسان نئاندرتال با قدمت 42 هزار سال، لایه های باستانی همراه با داده های فرهنگی از سه دوران پارینه سنگی میانی، نوین و فرا پارینه سنگی شناسایی شد.

حیدری گوران گفت: این مکان از لحاظ توالی استقراری قابل مقایسه با محوطه کلیدی و مهم پناهگاه صخره ای ورواسی است که آن نیز در منطقه کرمانشاه واقع است.

وی با بیان اینکه این پروژه تا انتها مهرماه امسال ادامه دارد ابراز امیدواری کرد: علاوه بر مشخص عرصه و حریم و مستند نگاری این مکان، با استفاده از سیستم فتوگرامتری کوه باوه یوان، شرایط نگهداری و حفظ آن به نحو مطلوب انجام گیرد.

منبع: صدای میراث
انتشار: 16 آبان 1400 بروزرسانی: 16 آبان 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1360

به "کشف آثار پارینه سنگی و فراپارینه سنگی از مامن انسان نئاندرتال در باوه یوان کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف آثار پارینه سنگی و فراپارینه سنگی از مامن انسان نئاندرتال در باوه یوان کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید