کتاب ها جای ماشین ها را در پارکینگ گرفتند

به گزارش سفر به مالزی، شهروند محله تاکسیرانی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین نوجوان و جوانان پارکینگ خانه اش را تبدیل به کتابخانه محله نموده است.

کتاب ها جای ماشین ها را در پارکینگ گرفتند

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ قیمت از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

خبرنگاران- مژگان مهرابی: مهدی شیری و سمیرا قدبیگیزوج فعالی در محله تاکسیرانی بعد از آغاز زندگی مشترک شان با هم عهد بستند تا در راستا ترویج فرهنگ کتابخوانی گام بردارند. آن ها با همه مشغله ای که داشتند کوشش خود را به کار گرفتند تا برای پرورش نسل جوان اقدام ارزنده ای انجام دهند. برای همین پارکینگ خانه شان را که در یکی از مجتمع های مسکونی تاکسیرانی است، تبدیل به پاتوق فرهنگی و کتابخانه نموده اند.

مهدی شیری در این باره می گوید: در محله ما پاتوقی برای جوانان و نوجوانان وجود ندارد. در واقع فضایی برای فعالیت های فرهنگی و اجتماعی وجود ندارد. برای این که جوانان محله وقت شان با حضور در گذر به بیهودگی سپری ننمایند، من و همسرم تصمیم گرفتیم پارکینگ خانه مان را به مکانی برای جمع شدن آن ها تبدیل کنیم. شیری متذکر می گردد در این راه همسرش او را خیلی یاری نموده و به عنوان مشوق دوشادوش او بوده است.

کتابخانه ای با 5000 جلد کتاب

شیری می گوید: ابتدا هیئت کوچکی تشکیل دادیم و هفته ای یک بار بچه های محله در خانه ما جمع می شدند. همسرم با این که خیلی جوان بود ولی رفتار مادرانه ای در پیش گرفته بود. غذای هیئت را می پخت. تا این که به این فکر افتادم کتابخانه ای در پارکینگ دایر کنم. موضوع را با بچه ها درمیان گذاشتم و استقبال کردند. بیشتر کتاب ها را خودم تهیه کردم اما اهالی هم یاری کردند و هر کس کتاب های اضافه خود را به کتابخانه ما اهدا کرد.

فضای کتابخانه شیری خیلی بزرگ نیست. مساحتش شاید 20 متری بگردد. دور تا دور آن قفسه های فلزی گذاشته شده و قریب به 5000 جلد کتاب در آن چیده شده اند. یک میز و چند جایگاه هم وجود دارد تا هر کدام از نوجوانان و جوانان محله تمایل به استفاده از کتابخانه داشتند از آن جا استفاده نمایند.

شیری می گوید: کتابخوانی و مطالعه فرهنگی است که در جامعه ما کم رنگ شده است. متاسفانه این روزها نسل جوان ما گرایش زیادی به استفاده از فضای مجازی دارد. البته مسئولان فرهنگی ما مرتب درباره خواندن کتاب توصیه می نمایند اما این موضوع زمانی اثربخش است که امکانات مطالعه برای آن ها فراهم گردد. در محله ما متاسفانه کتابخانه ای وجود ندارد. برای همین کتابخانه محلی ما توانسته تا حد قابل ملاحظه ای احتیاج بچه ها را جبران کند.

کتابخانه های محله به روز نیستند

رمان، کتاب های علمی، یاری درسی، تاریخی، مذهبی و ... از جمله عناوینی است که در کتابخانه محلی شیری پیدا می گردد. او ادامه می دهد: خود من علاقه زیادی به خواندن کتاب دارم و خانواده ام را همواره به این کار تشویق نموده ام. در خانه ما هر موضوع جالب توجهی باشد درباره اش تحقیق می کنیم. در کتابخانه محلی به روی همه باز است. نوجوانان و جوانان رایگان از امکانات کتابخانه استفاده می نمایند. به گفته او در مساجد و سراهای محله هم کتابخانه دایر شده اما به دلیل نبود پشتوانه اقتصادی، اغلب کتاب ها به روز نیست و برای هم سلیقه ها کتاب وجود ندارد. او توصیه می نماید اگر نهادهای مردمی به جای اینکه فعالیت مستقلی داشته باشند. در کنار هم باشند قطعا بازتاب بهتری خواهد داشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 204

به "کتاب ها جای ماشین ها را در پارکینگ گرفتند" امتیاز دهید

1 کاربر به "کتاب ها جای ماشین ها را در پارکینگ گرفتند" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب ها جای ماشین ها را در پارکینگ گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید