کتاب هایم را برای مبادله کجا ببرم؟

به گزارش سفر به مالزی، روزنامه شهروند - یاسر نوروزی: در یکی از روز های شلوغ پایتخت از فروشگاه بزرگ کامپیوتری حواشی چهارراه ولیعصر (عج) بیرون آمدم و دیواره ای دیدم منقش به عطف های کتاب؛ سردر آن نوشته بود مرکز تبادل کتاب. پیش تر اخبارش را شنیده بودم و کارشان را می دانستم، اما این بار رفتم داخل ببینم چه خبر است. بازدیدکنندگان حدود 20 نفری بودند؛ در محوطه ای مثلا فرض کنید به اندازه نصف یک استادیوم.

کتاب هایم را برای مبادله کجا ببرم؟

قفسه های تودرتو البته راه دید را می بندد و ممکن است در طول و عرض آن اشتباه کرده باشم. اما خب سالنی نسبتا بزرگ بود با کتابخانه های چوبی که دور تا دور را پوشانده بود. وسط های سالن هم کتابخانه چیده بودند. بالای هر بخش هم موضوع کتاب ها طبقه بندی شده بود؛ طبیعتا برای اینکه بازدیدکنندگان بدانند با چه کتاب هایی روبرو هستند. هر چند شکل و شمایل یک کتاب فروشی نو را نداشت؛ طبیعی هم هست. به هر حال اینجا مرکز تبادل کتاب است و قرار است مردم کتاب هایشان را با هم معاوضه کنند.

با این حال یکی دو قفسه از بین چند ده قفسه هم اختصاص دارد به کتاب های نو. در این قفسه ها چند جلد کتاب دنیای سوفی را دیدم نوشته یوستین گردر. کارشناسان تعیین قیمت، چند کتاب را هم روی هم چیده بودند که نشان می داد تازه رسیده. یکی از آن ها کتاب سیاه چاله ها بود که در اولین سال چاپ هم از سوی انتشارات مازیار به نظرم گران رسید. در واقع در حال تصویرسازی مرکزی هستم که قطعا اگر پا به آنجا بگذارید، کتاب هایی خواهید یافت. خودمان هم همیشه کتاب هایی در خانه داریم که می خواهیم برای مبادله آن ها اقدام کنیم.

با این مقدمه مرکز تبادل کتاب راه مناسبی به نظر می رسد. این مرکز تابستان 1394 در چهارراه ولیعصر، ابتدای خیابان شهید مظفر شمالی تأسیس شد، اما تبلیغات چندانی نداشت. برای همین هم ممکن است خیلی از علاقه مندان کتاب با این مرکز و سازوکار تبادلاتی آن آشنا نباشند؛ هر چند که این روز ها به خاطر بالارفتن قیمت کتاب رونق بیشتری گرفته. افزایش قیمت طبیعتا باعث شده علاقه مندان بخواهند به جای خرید دوباره، کتاب های شان را با کتاب های دیگری جایگزین کنند؛ جای اینکه هزینه کنند و کتاب هایی دیگر بخرند. برای همین داخل مرکز تبادل کتاب رفتم و با مسئول فرهنگی این مرکز، محمدعلی حبیبی، مصاحبه کردم؛ گفت وگویی که با مطالعه آن می توانید به کم و کیف عرضه کتاب ها و تحویل کتاب های جایگزین برسید.

از اینجا شروع کنیم که من کتابی دارم و می خواهم به مرکز شما بفروشم؛ چه باید بکنم؟

به فروش می رسانید، ولی علنا هیچ پولی رد و بدل نمی شود. شما اعتبار به دست می آورید. کتابی دارید، به فرض 20 جلد کتاب دارید، می آورید به سازمان تبادل کتاب ارایه می دهید. این کتاب ها به شکل امانی پیش ما می ماند. ما یک پنل برای آن تشکیل می دهیم، تا زمانی که خواهانی برای این کتاب ها پیدا شود؛ هم زمان بر اساس کارشناسانی که داریم، قیمت گذاری هم می کنیم.

یعنی من قیمت نمی گذارم؟

می توانید خودتان هم قیمت بگذارید، ولی قیمتی که می گذارید باید کارشناسی شود؛ درواقع باید قیمت معقول باشد. کتاب که به لحاظ قیمت کارشناسی شد، بنده مثلا خریدار هستم، می آیم آن کتاب را برمی دارم، 15 درصد این مبلغ، کارمزد موسسه کتاب است، مابقی به پنل طرف واریز می شود؛ پنلی که به واسطه عرضه کتا ب هایش اعتبار گرفته و شارژ شده. حالا براساس آن اعتبار، می توانید بیایید و کتاب بردارید. به هر میزان اعتباری که در پنل تان دارید می توانید جایگزین آن کتاب بردارید.

درواقع پولی بین دو نفری که در حال تبادل کتاب هستند، رد و بدل نمی شود. اگر هم پولی رد و بدل شود، همان 51درصد مرکز تبادل کتاب است؛ بابت خدماتی که ارایه داده؟

بله، این درصد درواقع کارمزد نگهداری از این کتاب هاست.

در سایتتان دیدم نوشته اید 200 هزار جلد کتاب دارید؛ خب این ظرفیت که ثابت نیست، درست است؟

مرکز کاملا در حال توسعه است؛ یعنی فاز بعدی این مرکز اهدای کنندگی در شهرستان هاست. ولی فعلا مرکز با این گستره جوابگوی تهران بوده و است، اما خب براساس تقاضا گسترش پیدا خواهد کرد.

استقبال متقاضیان چطور بوده؟ بیشتر از چه طیف هایی هستند؟

الان با توجه به بالارفتن قیمت کاغذ و کتاب استقبال خیلی عالی شده. اگر بخواهیم دانشجویان را در نظر بگیریم، کتاب های هر ترم را یک ترم استفاده می کنند و بابت تبادل بهترین گزینه برای دانشجویان و مدارس است؛ یعنی یک سال تحصیلی فرد می آید از کمک درسی هایش استفاده می کند، بعد برای سال بعدی یا ترم بعدی اقدام می کند.

به این ترتیب این کتاب ها هم استقبال زیادی داشته اند. به اضافه اینکه بیشتر رمان ها، یک بار خوانده می شوند. پس معمولا دوباره به مرکز تبادل کتاب برگردانده می شوند تا کسان دیگری هم استفاده کنند. درواقع مرکز تبادل کتاب از این حیث به چرخه مطالعه هم کمک می کند و می تواند آمار مطالعه را بالا ببرد.

ضمن اینکه چرخه مستقیم پول را حذف کرده اید که احتمالا فقط افرادی که اهل مطالعه هستند، به این مرکز بیایند؛ درست است؟ درواقع می خواستید سودجویی بی جهت و یک نوع بازار کاغذ به وجود نیاید.

دقیقا. ما دو گزینه مد نظر داشتیم؛ یکی از اهداف مان رویکرد اقتصاد مقاومتی بود. ما می خواهیم از این قابلیت استفاده کنیم و چرخه تبادل کتاب را راه بیندازیم تا هزینه زیادی بابت کتاب ها نشود. دومین موضوع هم حرکت خودجوش فرهنگی است؛ چون این حرکت خودجوش می تواند کاری کند که کتاب ها را در اختیار همه قرار بدهد تا دست به دست بچرخد.

پس هر فردی که علاقه به تبادل کتاب از طریق این مرکز دارد باید بیاید اینجا و کتاب هایش را تحویل بدهد؟

اگر بالای 50 جلد بود، پیک ارسال می کنیم درِ منزل و کتاب ها را تحویل می گیریم.

بدون هزینه؟

کاملا رایگان؛ اما اگر زیر 50 جلد باشد، خود فرد حضوری باید بیاید و کتاب هایش را تحویل بدهد.

در این مدت که اینجا بوده اید، عموما مردم چه کتاب هایی را برای تبادل می آورند؟

افرادی که به اینجا آمده اند، واقعا از همه قشر بوده اند و من نمی توانم طیف خاصی از کتاب نام ببرم که مثلا بیشتر عرضه شده یا خواهان داشته؛ از دانشجو و محصل گرفته تا افراد کتاب خوان دیگر آمده اند. افراد با هر سلیقه ای می توانند از آثار این مرکز استفاده کنند. ضمن اینکه ما اینجا علاوه بر تبادلات، امکانی به وجود آورده ایم که همایش ها، جلسات، رونمایی از کتاب ها و رویداد های دیگر مربوط به کتاب هم در این مرکز انجام شود.

اما تبلیغاتتان خیلی محدود بوده؛ در حالی که مردم اگر بدانند چنین مرکزی فعال است، من مطمئنم بسیار بیشتر از آن چیزی که من امروز اینجا دیدم، از آن استقبال می کنند.

ما حدود یک ماه است که فعال تر شده ایم. اگر بنرهای مان را در سطح شهر دیده باشید، درواقع گسترده تر در حال تبلیغ این مرکز هستیم. مدیریت جدید مرکز آقای میرزایی هم کاملا به این موضوع متعهد است و منشأ تحولات بسیار خوبی در مرکز بوده؛ چون نگاه جدیدی در این مرکز تزریق شده و به موازات آن تبلیغات را هم بالاتر برده ایم؛ مسلما ادامه پیدا خواهد کرد. ضمن اینکه ما در نظر داریم به جایی برسیم که حتی تحویل کتاب هم در جلوی در منزل انجام شود؛ یعنی کاربر خریدش را انجام بدهد و ما برایش ارسال کنیم.

درباره کتاب های درسی و کمک درسی که گفتید فقط یک مشکل وجود دارد. از چه سالی کتاب تحویل می گیرید؟ چون به هر حال اگر قرار باشد کتاب درسی 20 سال پیش را هم بگیرید که متقاضی نخواهد داشت!

کتاب های آزمونی از سال 95 به بعد فقط تحویل گرفته می شود و کتاب های درسی هم تا زمانی که تغییری نکرده باشند.

مرکز تبادل کتاب واقع در خیابان شهید مظفر شمالی، بهترین جایی است که می توانید کتاب هایتان را مبادله کنید. بازدید از این مرکز برای عموم آزاد است. قفسه های مختلف داخل آن نیز پر از کتاب هایی است که می توانید آن ها را بردارید و مطالعه کنید. در واقع فرصت برای انتخاب کتاب های جایگزین در این مرکز فراهم است تا کتاب های تان را با حدود 200 هزار جلد کتاب این مرکز تعویض کنید.

قیمتی که به عنوان فروشنده می گذارید باید کارشناسی شود؛ درواقع باید قیمت معقول باشد. وقتی کارشناسی انجام شد، 15 درصد مبلغ به عنوان کارمزد مرکز تبادل کتاب در نظر گرفته می شود و مابقی آن به پنل کاربر واریز می شود؛ پنلی که به واسطه عرضه کتا ب ها اعتبار گرفته و شارژ شده. حالا براساس آن اعتبار، خریدار می تواند کتاب بردارد. در واقع به میزان اعتباری که در پنل دارید می توانید جایگزین، کتاب بردارید.

منبع: برترین ها
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 593

به "کتاب هایم را برای مبادله کجا ببرم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب هایم را برای مبادله کجا ببرم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید