خاتمه خشک ترین سال آبی نیم قرن اخیر، کاهش 30 درصدی حجم مخازن آب کشور

به گزارش سفر به مالزی، خامسی گفت: سال آبی 1400-1399 با 37 درصد کاهش بارندگی در مقایسه با میانه 52 سال گذشته به خاتمه رسید و می توان این سال را خشک ترین سال نیم قرن اخیر نامید.

خاتمه خشک ترین سال آبی نیم قرن اخیر، کاهش 30 درصدی حجم مخازن آب کشور

به گزارش قاسم تقی زاده خامسی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: کمتر کسی را سراغ دارم که از اول مهرماه نوستالژی نداشته باشد، روز شادی و اضطراب مدرسه رفتن! اما برای مدیران عرصه آب در ایران چه در خشکسالی و چه در ترسالی اول مهرماه که شروع سال آبی است، با دلهره همراه با امید به لطف پروردگار است و این نگرانی اکنون که کشور با تغییر اقلیم روبه رو شده، افزایش یافته است.

او اضافه نمود: زیرا تغییر اقلیم برابر گفته صاحبنظران، سرزمین را با سال های خشک طولانی و ترسالی های همراه با سیل های مخرب رو به رو خواهد نمود.

به گفته معاون آب و آبفای وزیر نیرو، آب در مخازن 199 سد ملی کشور به حداقل رسیده و نسبت به سال گذشته حدود 30 درصد کاهش یافته است، که اگر سیل و بارندگی های سال های 98 و 99 نبود، موجودی مخازن سد ها بسیار کمتر از این بود.

تقی زاده خامسی ادامه داد: سازمان هواشناسی پاییز سال جاری را هم خشک و زمستان را نرمال و زیر نرمال پیش بینی نموده، هرچند پیش بینی بیش از یک ماه حدود 50 درصد قابل اطمینان است، اما سالی که نکوست از بهارش پیداست.

او ادامه داد: برای تامین آب شرب سال جاری نگرانی کمتری وجود دارد، اما شوری آب در بعضی منطقه ها مثل خوزستان در صورتی که جلوی کشت محصولاتی، چون کلزا، چغندرقند و محصولات پر آب بر گرفته نشود قطعا در پایین دست کارون بزرگ و کرخه شوری آب آشامیدنی افزایش جدی خواهد یافت.

به گفته معاون آب و آبفای وزیر نیرو، خوشبختانه کارگروه سازگاری با کم آبی استان به ریاست استاندار این نوع کشت ها را ممنوع اعلام نموده، ولی جلوگیری از آن مستلزم یک همت عمومی در سطح استان است.

تقی زاده خامسی اظهار کرد: دلیل شوری، ورود زه آب های نیشکر، برنج و پساب های صنعتی در طول پیمودن بیش از 350 کیلومتر آب خروجی از سد ها در راستا رودخانه و کانال های روباز است و دلیل نرسیدن آب به پایین دست، برداشت های غیرقانونی آب در این راستا است.

او توضیح داد: سال سختی در پیش است، اول به لطف پرودگار امیدوارم و سپس به همراهی و یکپارچگی بدون بخشی نگری همه ذینفعان در جهت اجرای دقیق برنامه منابع و مصارف آب در حوضه های آبریز ایران عزیز!

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1322

به "خاتمه خشک ترین سال آبی نیم قرن اخیر، کاهش 30 درصدی حجم مخازن آب کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه خشک ترین سال آبی نیم قرن اخیر، کاهش 30 درصدی حجم مخازن آب کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید