ویروس کرونا تا 96 ساعت می تواند بر روی صفحه گوشی زنده بماند!

به گزارش سفر به مالزی، این روزها مسئله کروناویروس تازه دغدغه بسیاری از افراد شده است چرا که اگر چه آمارهای شیوع در کشور چین فرایند کاهشی به خود گرفته اما این ویروس به سرعت در حال انتشار در نقاط مختلف دنیا است. با اینکه کارشناسان پزشکی معتقدند این ویروس چندان کشنده نیست اما آنچه معین است، سرعت انتشار آن فوق العاده زیاد است. با این وجود خوشبختانه برترین راه برای جلوگیری از انتشار آن بسیار ساده است: رعایت درست بهداشت فردی و عمومی. حداقل به مدت 20 ثانیه، مرتباً دستان خود را با صابون مایع بشویید، هنگام سرفه بینی و دهان خود را بپوشانید و سعی کنید از تماس با افراد بیمار، خودداری کنید.

ویروس کرونا تا 96 ساعت می تواند بر روی صفحه گوشی زنده بماند!

همه این تکنیک ها به این علت است که قطرات ریز سرفه یا عطسه فرد آلوده می تواند ویروس ها را به میزان سه تا شش پا (یا یک تا دو متر) حمل نمایند. به عبارت بهتر این مهمترین روش انتشار ویرس ها به اطراف و در پی آن ابتلای افراد به این بیماری است. بنابراین دور از فکر نیست که این ویروس ها ممکن است بر روی سطوحی قرار بگیرند که افراد در تماس دائم با آن ها هستند. آنچه تا کنون ما در این خصوص شنیده ایم این است که کروناویروس تازه ممکن است تا چند ساعت بر روی سطوح مختلف زنده بماند، اما این مدت زمان به طور معمول فراتر از یک روز یا 12 نبوده است. وبسایت مالی Quartz در گزارشی به یافته تازه پزشکان در خصوص مدت زمان زنده ماندن کروناویروس تازه بر روی گوشی های تلفن همراه پرداخته است؛

به گزارش Quartz، بسیاری از ما شنیده ایم که ویروس های عامل بیماری عفونی COVID 19 که به وسیله سرفه یا عطسه افراد آلوده منتشر شده و بر روی سطوح می نشینند، ممکن است در شرایط مختلف از 4 ساعت تا یک روز را بر روی آن سطوح زنده بمانند. اما یافته های تازه پزشکان در خصوص خانواده کروناویروس ها نشان می دهد که این ویروس ها بر روی سطوح شیشه ای و به ویژه سطوحی مانند صفحه نمایش گوشی های هوشمند، ممکن است تا چهار روز هم زنده بمانند. رودرا کانباپانوار، متخصص ایمونولوژیست که در مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تنسی در زمینه کروناویروس ها مطالعه نموده است، می گوید: به طور خاص سطوح شیشه ای، مانند انواع صفحه های نمایش تلفن های هوشمند می تواند تا 96 ساعت یا چهار روز در دمای اتاق کروناویروس ها را زنده نگه دارد.

این برآوردها، از داده های جمع آوری شده در هنگام شیوع بیماری SARS در سال 2003 تهیه شده و به سازمان بهداشت دنیای هم گزارش شده است. COVID 19 و SARS از لحاظ ژنتیکی، از یک خانواده هستند و به عبارتی پسر عموی ژنتیکی یک دیگر هستند. هر دو این ویروس ها که می تواند از راه هوا ما را آلوده نمایند، یک رشته ماده ژنتیکی به نام RNA و پروتئین هایی در بیرون از پوسته خود دارند. ویروسی که باعث شیوع SARS شد از لحاظ فنی با نام SARS-CoV شناخته می گردد و ویروس تازه SARS-CoV-2 است.

از لحاظ تئوری، آلودگی تلفن همراه به کروناوروس تازه بسیار ساده است و گوشی ها به راحتی می توانند حامل این ویروس باشند. به طور معمول گوشی همواره و به ویژه در خارج از منزل همراه ماست و در این راستا از راه های مختلف ممکن است این گوشی آلوده گردد. ممکن است دست ما سطوح آلوده را لمس کند و به هنگام استفاده از تلفن همراه آن را به گوشی منتقل کنیم. ممکن است گوشی خود را در مکان آلوده قرار دهیم و یا در معرض سرفه و عسطه افراد آلوده باشد.

ما هم به طور طبیعی مدت زمان زیادی را در تماس با تلفن همراه خود هستیم و زمان زیادی را صرف استفاده از آن می کنیم. یک مطالعه اجرا شده به وسیله شرکت تحقیقاتی Dscout بر روی یک گروه 94 نفره، نشان داد که، هر فرد به طور میانه، روزانه 2600 بار تلفن خود را لمس می نماید. این افراد بعلاوه به طور میانه 76 بار در روز، از گوشی خود برای انجام کارهای مختلف همانند جستجوی اینترنتی، چک کردن ایمیل یا صفحات اجتماعی، عکاسی و یا استفاده از نرم افزارها، بهره می گیرند. یک مطالعه متفاوت دیگر از محققان دانشگاه نیو ساوت ولز در استرالیا هم نشان می دهد که افراد در ساعت های بیداری خود، حدود 23 بار در ساعت یا 368 بار در روز صورت خود را لمس می نمایند. اگر چه این دو مطالعه اجرا شده جامعه آماری کوچکی را ردیابی می نماید اما به وضوح می توان دریافت که چنین نتایجی هیچ یک از ما را شگفت زده نمی نماید چرا که تقریبا همه ما چنین آماری داریم.

آلودگی صفحه های نمایش تلفن ها و یا سایر سطوح به ویروس های مختلف چیز تازهی نیست. ما به طور مداوم در معرض ویروس ها و باکتری های مختلفی هستیم که بیشتر آن ها ما را بیمار نمی نمایند. اما ضروری است تا همه ما با این مسئله که میکروب ها و ویروس ها در کجا می توانند زندگی نمایند آشنا شویم، به ویژه در مواقعی که شاهد شیوع گسترده بیماری های ویروسی هستیم. کانباپانوار در این خصوص تأکید می نماید که شاید افرادی باشند که علی رغم رعایت نکات بهداشت فردی به ویروسی همانند COVID 19 مبتلا شوند اما علتی برای آن پیدا ننمایند، به نظر می رسد در چنین مواقعی باید به این موضوع فکر نمایند که ممکن است این عفونت را به وسیله سطوحی مانند صفحه گوشی های همراه خود گرفته باشند.

حال با توجه به توسعه دنیای کروناویروس تازه در دنیا و استفاده بی تعداد افراد از گوشی های هوشمند، چگونه می توانیم خود را در برابر ابتلا به این بیماری به وسیله گوشی های خود مصون بداریم؟ خوشبختانه یک راه چاره آسان وجود دارد؛ سطوح اطراف خود را مرتب و با استفاده از مواد مناسب تمیز کنیم. اپل توصیه می نماید سطوح تلفن همراه را با استفاده از پارچه میکروفیبر کمی مرطوب و با آب صابون تمیز کنید. بعلاوه می توانید از دستمال مرطوب صورت، دستمال مرطوب کودک یا محلول نصف آب و نصف الکل استفاده کنیدف فقط از هرگونه باز کردن گوشی اجتناب کنید. چراغ های ماوراء بنفش هم بیشتر باکتری ها و ویروس های موجود بر روی سطوح مختلف را از بین می برد، اما قیمت آن ها کمی بالاست.

منبع: فرارو
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1307

به "ویروس کرونا تا 96 ساعت می تواند بر روی صفحه گوشی زنده بماند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا تا 96 ساعت می تواند بر روی صفحه گوشی زنده بماند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید