ویتامین k و منابع غذایی آن

به گزارش سفر به مالزی، ویتامین k از ویتامین های ضروری بدن و محلول در چربی است که برای جذب پروتئین و انعقاد خون در بدن به آن احتیاج است. نقش ویتامین k در یاری به انعقاد خون و نیز جلوگیری از انعقاد به خوبی شناخته شده است. ویتامین k بعلاوه در سلامت استخوان ها نقش دارد. لازم به ذکر است که این ویتامین خطر خونریزی در بیماری های کبدی،

ویتامین k و منابع غذایی آن

ویتامین k و منابع غذایی آن

ویتامین k از ویتامین های ضروری بدن و محلول در چربی است که برای جذب پروتئین و انعقاد خون در بدن به آن احتیاج است. نقش ویتامین k در یاری به انعقاد خون و نیز جلوگیری از انعقاد به خوبی شناخته شده است. ویتامین k بعلاوه در سلامت استخوان ها نقش دارد. لازم به ذکر است که این ویتامین خطر خونریزی در بیماری های کبدی، یرقان، سوء جذب و یا خطر خونریزی در اثر مصرف بلند مدت آسپیرین و آنتی بیوتیک ها را کاهش می دهد. گاهی اوقات به نوزادانی که زودتر از موعد متولد می شوند به این خاطر که ممکن است در معرض خطر خونریزی باشند، بلافاصله پس از تولد ویتامین k تزریق می گردد. این ویتامین به علاوه در درمان خونریزی شدید در هنگام عادت ماهانه در خانم ها و نیز به همراه ویتامین c در درمان تهوع به هنگام صبح تاثیر قابل ملاحظه ای دارد. ویتامین k در پیشگیری از تشیکل سنگ کلیه موثر است. ویتامین k علاوه بر ساخت پروتئین لازم برای تشکیل لخته های خون، چندین پروتئین دیگر برای خون، استخوان ها و کلیه ها نیز فراوری می نماید. ویتامین k و کاهش خطر ابتلا به سرطانمحققان در تحقیقاتی تازه دریافته اند افرادی که از مواد غذایی حاوی ویتامین k بیشتر استفاده می نمایند، به انواع سرطان ها به خصوص سرطان ریه و پروستات کمتر مبتلا شده یا کمتر بر اثر سرطان می میرند. مطالعات نشان داده ارتباط مستقیمی میان مصرف این ویتامین و کاهش ابتلا به سرطان وجود دارد؛ هر چند چگونگی این ارتباط به درستی شناخته نشده است، اما پژوهشگران امیدوارند دلایل قابل قبولی را در مطالعات بعدی ارائه نمایند.ویتامین k به 2 شکل طبیعی وجود دارد:یکی ویتامین phylloquinone) k1) است که به مقادیر زیاد در سبزی های سبزرنگ یافت می گردد و بعلاوه در روغن های گیاهی مثل روغن کانولا و ... نیز وجود دارد.دیگری ویتامین menaquinone) k2) که در موادی مثل گوشت و پنیر یافت می گردد. این نتایج از مطالعاتی که روی 24340 آلمانی در گروه 35 تا 64 سال صورت گرفته به دست آمده است. طی این مطالعات که یک دهه به طول انجامید، 458 نفر از 1755 نفر که مبتلا به سرطان های سینه، روده بزرگ، پروستات و ریه بودند، فوت شدند.در این مطالعات معین شد یک چهارم از افرادی که بالاترین اندازه ویتامین k را دریافت نموده اند، 28 درصد کمتر به سرطان دچار شده ا ند و یک چهارم از مردان و زنان مستعد به ابتلا که مقادیر کمتری از این ویتامین را دریافت نموده اند، بیشتر در معرض ابتلا قرار گرفته اند. یک چهارم دیگر از مطالعه شوندگان که حداقل ویتامین k2 را دریافت نموده اند، 6 / 2 درصد بیشتر از افرادی که مقادیر بیشتر را دریافت نموده اند به انواع سرطان دچار شده اند. البته 6 / 1درصد از افراد این ویتامین را به صورت طبیعی و از مواد غذایی دریافت نموده اند.

مهم ترین منابع حاوی ویتامین k عبارتند از سبزیجات دارای برگ های پهن سبز رنگ، چای سبز، اسفناج، شلغم، گل کلم، کلم پیچ، مارچوبه و کاهوبه هر حال معین شد که مصرف هر چه بیشتر ویتامین k2 خطر ابتلا به سرطان ریه را که از بیمارهای خاص افراد سیگاری است، کم می نماید و بعلاوه مصرف این ویتامین خطر مبتلا شدن به سرطان پروستات را نیز کاهش می دهد. افرادی که اندازه پایینی از این ویتامین را دریافت نموده اند 8 / 0 درصد بیشتر به سرطان پروستات و ریه مبتلا شدند.محققان مشاهده کردند ویتامین k از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می نماید و بعلاوه می تواند ازapoptosis(بیماری ای که در آن سلول ها، خودشان را از میان می برند) نیز جلوگیری کند؛ اما این که چگونه چنین کاری را می نماید هم معین نیست.اندازه مصرف توصیه شده از این ویتامین 80 میگروگرم در روز برای مردان و 65 میکروگرم در روز برای زنان است. ارتباط کمبود ویتامین k و آرتروزنتایج تحقیقات دانشمندان دانشگاه بوستون نشان داد، کمبود ویتامین k باعث افزایش شیوع آرتروز زانو و دست می گردد. دانشمندان با مطالعه روی 650 فردی که اندازه ویتامین k پلاسمای خون آن ها پایین بود دریافتند، ابتلا به آرتروز و درد مفاصل در این افراد بیشتر است. دانشمندان با مطالعه روی موش ها دریافتند، برخی پروتئین های استخوان ها و غضروف ها به ویتامین k وابسته هستند و وقتی این پروتئین ها به طور صحیح کار نکند حیوانات دچار اختلالات استخوانی و غضروفی می شوند. کمبود ویتامین k و افزایش پوکی استخوانکمبود ویتامین k با ابتلا به پوکی استخوان مرتبط است. این ویتامین در ساختن یک پروتئین استخوان به نام استئوکلسین نقش مهمی دارد. به گزارش هلث اند ایج، نتایج یک مطالعه تازه نشان می دهد کمبود ویتامین k در رژیم غذایی زنان تاثیر زیادی در افزایش ابتلای آنان به پوکی استخوان دارد. محققان دریافته اند کاهش سطوح استروژن به عملکرد ویتامین k آسیب می رساند و در دانسیته استخوان تاثیر می گذارد.

ویتامین k علاوه بر ساخت پروتئین لازم برای تشکیل لخته های خون، چندین پروتئین دیگر برای خون، استخوان ها و کلیه ها نیز فراوری می نمایداکثر مکمل های ویتامینه فاقد ویتامین k هستند و کسانی هم که داروی رقیق نماینده خون مصرف می نمایند نباید این ویتامین را به شکل مکمل دریافت نمایند، اما این ویتامین در سبزیجات دارای برگ سبز، سبزیجات دانه ای و روغن های گیاهی موجود است.بهتر است زنان مصرف سبزیجات به ویژه انواع دارای برگ سبز را در اوایل دوران یائسگی یا پیش از آن افزایش دهند. ویتامین k و دیابت افرادی که ویتامین k کافی از غذا دریافت می نمایند در معرض خطر کمتری برای بروز دیابت دو هستند. محققان هلندی طی یک مطالعه ده ساله نشان دادند که در میان 38000 فرد بزرگسال، افرادی که ویتامین k بیشتری دریافت می کردند، 20 درصد کمتر دچار دیابت شدند. در این مطالعه مصرف ویتامین k1 و k2 با خطر کمتر دیابت همراه ولی این ارتباط با ویتامین k2 قوی تر بود. علت دقیق این که چرا ویتامین k دارای اثر محافظتی علیه دیابت می باشد معین نشده است. ولی شاید به این خاطر باشد که این ویتامین سبب کاهش التهاب و بهبود مصرف انسولین در بدن می گردد.منابع غذایی ویتامین kمهم ترین منابع حاوی ویتامین k عبارتند از سبزیجات دارای برگ های پهن سبز رنگ، چای سبز، اسفناج، شلغم، گل کلم، کلم پیچ، مارچوبه و کاهو. سایر مواد غذایی از قبیل جگر، پنیر، شیر و زرده تخم مرغ نیز حاوی ویتامین k هستند. منجمد کردن مواد غذایی باعث تخریب و از بین رفتن ویتامین k می گردد اما حرارت تاثیری بروی آن ندارد. سبزیجات مانند ریحان، آویشن به صورت خشک شده آن به اندازه 15 تا 17 میکروگرم بیشترین اندازه ویتامین k را فراهم می نمایند. اندازه این ویتامین در جعفری تازه، گشنیز، مرزنجوش و پونه کوهی 10 میکروگرم است. سبزیجات برگ دار تیره رنگسبزیجات برگ دار تیره رنگ به طور تازه برای تهیه سالاد و یا به صورت بخارپز مورد استفاده قرار می گیرند. این گونه سبزیجات علاوه بر ویتامین k سرشار از کلسیم، نیز هستند. کلم پیچ، گیاه گل قاصدک، شاهی، اسفناج، شلغم، خردل، چغندر، گل کلم، کاهو و کاسنی از آن دسته سبزیجاتی هستند که هر کدام دارای اندازه زیادی ویتامین k هستند. پیازچه100 گرم پیازچه، 207 میکروگرم ویتامین k را فراهم می نماید. کلم بروکسلکلم بروکسل سرشار از ویتامین k است به طوری که تنها 100 گرم از آن اندازه 194 میکروگرم ویتامین k را فراهم می نماید.کلم بروکلیویتامین k تنها یک علت برای افرادی است که به خوردن سبزیجات علاقه مندند. این گیاه همچون کلم، کاهو و ... غنی از ویتامین k است. فلفل قرمز - زردچوبهفلفل علاوه بر ویتامین k سرشار از ویتامین های e و c نیز می باشد، مصرف 100 گرم از این مواد 106 میکروگرم و در هر قاشق سوپ خوری از آن ها 5/8 میکروگرم ویتامین k موجود است. مارچوبهمارچوبه برترین نوع مصرف آن به صورت بخارپز می باشد و در هر 100 گرم از آن 80 میکروگرم ویتامین k وجود دارد. خیارترشیاگر علاقه مند به خوردن ترشیجات هستید اکنون علت خوبی برای مصرف بیشتر آن دارید. برای سلامتی بیشتر و جذب ویتامین k بیشتر در بدن مواد خوراکی حاوی سدیم کمتری را مصرف کنید.

منبع:تبیان

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت : sajad2007

منبع: راسخون
انتشار: 26 تیر 1401 بروزرسانی: 26 تیر 1401 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1599

به "ویتامین k و منابع غذایی آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویتامین k و منابع غذایی آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید