نیاز به سرمایه گذاری 57 هزار میلیارد تومانی در بخش حمل و نقل

به گزارش سفر به مالزی، امیر امینی در نشستی خبری با اشاره به اینکه حمل و نقل و مسکن سهم 40 درصدی در زندگی مردم دارد، گفت: حمل و نقل پایدار سه ویژگی پاک، پاک بودن، ایمنی و یکپارچه را باید داشته باشد.

نیاز به سرمایه گذاری 57 هزار میلیارد تومانی در بخش حمل و نقل

وی با بیان اینکه اگرچه رویکرد وزارت راه این است که حوزه برنامه ریزی یک تسری کلان به مسکن داشته باشد اما ما در ساختار فعلی مسکن را به صورت جدی وارد این معاونت نکردیم، گفت: ما از نظر زیرساخت حمل و نقل پس از انقلاب تلاش های زیادی کردیم که حاصل آن زیرساخت هایی است که از نظر رتبه بندی بین المللی جایگاه مناسبی دارد.

معاون اقتصاد و برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: اما زیرساخت های ما از نظر عملکرد، جایگاه مناسبی ندارد که مهمترین مشکل ما عدم هماهنگی بین دستگاهی است که حل این مشکل از اولویت های وزیر است.

امینی با بیان اینکه حدود 45 هزار میلیارد تومان در دهه گذشته در بخش حمل و نقل سرمایه گذاری شده است، گفت: سهم بخش خصوصی از این سرمایه گذاری ها رقمی حدود 17 درصد است در حالی که ما سالانه به بیش از 57 هزار میلیارد تومان در حمل و نقل و زیرساخت نیاز داریم.

وی با بیان اینکه از 45 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری، 51 درصد از منابع عمومی تامین شده است، گفت: 18 درصد از آن توسط منابع داخلی سازمان و شرکت های تابعه وزارت راه، 17 درصد توسط بخش خصوصی و 14 درصد از محل عمران، مشارکت و اوراق بدهی تامین شده است.

معاون اقتصاد و برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه 57 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز داریم، افزود: تا به امروز 98 هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه گذاری در قالب 118 پروژه به ما پیشنهاد شده که از این تعداد حدود 25 هزار میلیارد تومان در حوزه زیرساخت بوده است.

امینی با اشاره به اینکه 12 هزار میلیارد تومان در حوزه ریلی و 10 هزار میلیارد تومان در حوزه سازمان هواپیمایی ایران به ما برای سرمایه گذاری پیشنهاد شده است، گفت: شرکت عمران شهرهای جدید هم 20 هزار میلیارد تومان در شهرهای جدید پروژه تعریف کرده است.

وی با اعلام اینکه سازمان بنادر و دریانوردی 1500 میلیارد تومان پروژه پیشنهاد داده است، افزود: در مجموع 118 پروژه با رقم 98 هزار و 500 میلیارد تومان پیشنهاد شده است.

معاون اقتصاد و برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در حال حاضر 272 طرح حمل و نقل در وزارت راه وجود دارد که از این تعداد 166 طرح کمتر از 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، افزود: 28 هزار کیلومتر انواع راه و ریل جزو این طرح ها است که 104 هزار میلیارد تومان اعتبار برای اتمام آنها نیاز است.

امینی با اشاره به اینکه حدود 10 هزار کیلومتر در قالب 60 طرح با رقمی بالغ بر 12 هزار میلیارد تومان پول برای پروژه های 50 تا 80 درصد پیشرفت فیزیکی لازم داریم، افزود: برای طرح های بالای 80 درصد پیشرفت فیزیکی که 35 طرح است، 3400 میلیارد تومان پول نیاز داریم.

وی با اشاره به اینکه برای توسعه ناوگان ریلی و جاده ای از شورای اقتصاد برای 10.2 میلیارد دلار مجوز گرفتیم، افزود: پیمانکاران ما در حال حاضر به شدت وابسته به منابع عمومی دولت هستند که این راه ورود سرمایه گذاران خارجی را به زیرساخت ها باز می کند.

معاون اقتصاد و برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه با توجه به حجم نقدینگی موجود در کشور و توان پیمانکاران، کشور ما می تواند اغلب پروژه های حوزه زیرساخت را پوشش دهد، گفت: برای جذب سرمایه گذاری خارجی، چند کشور را هدف قرار دادیم که کشورهایی که در تحریم ما را رها نکردند، در اولویت هستند که در این رابطه با کشورهای تایلند، ترکیه، آلمان، کره جنوبی و فرانسه مذاکراتی شده است.

امینی با بیان اینکه 10 کریدور حمل و نقلی داریم که 16 هزار کیلومتر طول دارد، گفت: یک شرکت ترکیه ای برای سرمایه گذاری 1.4 میلیارد دلاری در آزادراه بازرگان به تبریز اعلام آمادگی کرده است.

وی، انباشت تقاضا در حوزه حمل و نقل و عدم توجه کافی به این پروژه ها را از مسائل این حوزه دانست و گفت: حدود 16 هزار کیلومتر راه از کریدور نوع یک، 10 هزار کیلومتر از کریدور نوع دو و 26 هزار کیلومتر از کریدور نوع سه داریم که در کریدور نوع سه پیشرفت فیزیکی پروژه ها کمتر از 30 درصد است.

معاون اقتصاد و برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی با انتقاد از اینکه در سرمایه گذاری ها به پس کرانه ها توجه نشد، گفت: در سال های گذشته ما به توسعه کرانه ها پرداختیم و پس کرانه ها توسعه نیافت، ضمن آنکه توسعه و تجهیز لجستیک پارک ها از موضوعاتی است که در حمل و نقل مغفول مانده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 105

به "نیاز به سرمایه گذاری 57 هزار میلیارد تومانی در بخش حمل و نقل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیاز به سرمایه گذاری 57 هزار میلیارد تومانی در بخش حمل و نقل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید