مرور اهم فعالیت های نفت در جهت توسعه

به گزارش سفر به مالزی، شرکت ملی نفت ایران در سال های اخیر در حوزه فراوری، توسعه و نگهداشت میدان های نفت و گاز، برنامه ریزی برای افزایش ضریب بازیافت نفت و ایفای مسئولیت های اجتماعی اقدام های گسترده ای انجام داده است. شانا اهم این اقدام ها را هم زمان با فرا رسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی مرور نموده است.

مرور اهم فعالیت های نفت در جهت توسعه

افزایش ظرفیت فراوری

وزارت نفت دولت تدبیر و امید در شروعین سال فعالیت خود و با هدف اولویت بخشی به توسعه میدان های مشترک، توسعه غرب کارون و پارس جنوبی را در اولویت قرار داد و به طور طبیعی با درنظر دریافت محدودیت منابع به منظور تحقق این برنامه، میدان های مستقل در درجه بعدی اولویت های توسعه ای قرار دریافتد. ظرفیت امروز فراوری گاز در پارس جنوبی نسبت به سال 92 با افزایش 2.5 برابری همراه است و ظرفیت فراوری نفت در میدان های مشترک غرب کارون هم در این مدت بیش از پنج برابر افزایش یافته است.

فراموش نکنیم قطر کار توسعه را در پارس جنوبی زودتر از ایران شروع کرد و ایران توانست با تمرکز بر توسعه این میدان مشترک، در فراوری روزانه گاز از قطر پیشی گیرد. این را هم به یاد داشته باشیم که عراق با بهره مندی از توان شرکت های خارجی، توسعه میدان هایش را با شتاب دنبال می نماید و ایران در شرایطی که زیر فشار سخت ترین تحریم ها واقع شده است، تنها با اتکا به توان داخلی در غرب کارون عملکرد قابل دفاعی به نمایش گذاشته است.

توسعه میدان های مشترک

اگر بخواهیم به طور جزئی تر به توسعه میدان های نفتی در غرب کارون بپردازیم باید گفت در این دولت، افزون بر آنکه فاز نخست طرح های توسعه ای یادآوران و آزادگان شاقتصادی و طرح توسعه یاران شاقتصادی به بهره برداری رسیدند؛ میدان یاران جنوبی نیز به فراوری رسید و فرایند توسعه آزادگان جنوبی که در دولت گذشته کمابیش متوقف بود، به جریان افتاد.

یاران شاقتصادی هم که با افت فراوری روبه رو شده بود، به واسطه نصب پمپ های درون چاهی جان دوباره ای گرفت؛ نخستین پمپ های درون چاهی و نخستین پمپ میله ای مکشی (SRP) غرب کارون در یاران شاقتصادی با موفقیت به کار گرفته شدند و نخستین واحد فرآورش پیش ساخته نفت کشور با سرمایه گذاری خارجی در میدان آزادگان جنوبی ساخته شد. همه فعالیت های توسعه ای غرب کارون در شرایطی انجام شد که صیانت از محیط زیست نیز در اولویت بود و تالاب هورالبزرگ که کمابیش خشک شده بود، در این دولت تا حدود 90 درصد آبگیری شد.

وزارت نفت در این سال ها با وجود همه محدودیت های اقتصادی، تنها به توسعه میدان های مشترک غرب کارون اکتفا نکرد و از دیگر میدان های مشترک نفتی هم غافل نبود. از جمله میدان مشترک آذر که از پیچیده ترین میدان های نفتی به شمار می آید و توسعه آن با جدیت ادامه یافت و اکنون در آستانه بهره برداری نهایی قرار گرفته است. تکلیف توسعه میدان های آبان و پایدار غرب نیز در قالب قراردادهای جدید نفتی تعیین شد و توسعه بعضی دیگر از میدان ها مانند دهلران، نفت شهر و فروزان هم در قالب طرح نگهداشت و افزایش توان فراوری نفت در دستور کار واقع شده است.

نگهداشت و افزایش فراوری

وزارت نفت در عین حال که توسعه میدان های مشترک را با اولویت دنبال نموده است، طرح نگهداشت و افزایش توان فراوری نفت میدان های مشترک و غیرمشترک را نیز با هدف پرداختن به نگهداشت میدان ها و حمایت حداکثری از کسب وکارهای فعال در صنعت نفت کشور در دستور کار قرار داد، به طوری که تا به امروز 33 قرارداد به ارزش بیش از 2.2 میلیارد یورو با هدف افزایش 280 هزار بشکه ای ظرفیت فراوری نفت امضا شده است.

امروز به واسطه امضای این قراردادها، نگهداشت و افزایش فراوری نفت میدان های نفت شهر، گچساران (خامی)، بالارود، سعادت آباد، زیلایی، چلینگر و گرنگان، منصوری (آسماری)، رامشیر، سیوند و اسفند، منصورآباد، مارون 2 و 5، مارون 6، مارون 3، مارون 1 و 4، کبود، لالی (آسماری)، فروزان، نرگسی، دانان، رامین، سیاه مکان، اهواز 1 و 4 و رسالت با همکاری 19 شرکت ایرانی در حال انجام و پیگیری است. دیگر قراردادهای مربوط به این طرح نیز به زودی امضا خواهند شد.

ازدیاد برداشت

وزارت نفت در بحث افزایش ضریب بازیافت نیز برنامه مدونی داشته است؛ برنامه ای که از سال 93 با همکاری ظرفیت های علمی و دانشگاهی کشور کلید خورد و اکنون نهال این ارتباط صنعت و دانشگاه به درخت محکمی بدل شده است.

شهریورماه سال جاری 13 قرارداد پژوهشی در حوزه ازدیاد برداشت با هدف انجام مطالعات فناورانه 11 میدان نفتی و دو میدان گازی، بین شرکت ملی نفت ایران و 13 دانشگاه و مرکز تحقیقاتی کشور امضا شد. از شروع فعالیت وزارت نفت در دولت تدبیر و امید، این چهارمین مرحله ای بود که قراردادهای کلان پژوهشی میان زیرمجموعه های وزارت نفت و دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی امضا می شد.

نخستین بار اواخر سال 93 بود که مطالعات ازدیاد برداشت 9 میدان نفتی در قالب 9 قرارداد به دانشگاه ها واگذار شد؛ دومین مرحله به سال 95 برمی گردد که 12 قرارداد به منظور ایجاد انستیتوهای تحقیقاتی در پایین دست صنعت نفت میان سه شرکت تابع وزارت نفت (شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و شرکت ملی صنایع پتروشیمی) با دانشگاه ها امضا شد، سومین مرحله در سال 96 با امضای پنج قرارداد پژوهشی در حوزه اکتشاف عملیاتی شد و شهریورماه سال جاری نیز 13 قرارداد پژوهشی دیگر در حوزه ازدیاد برداشت نفت امضا شد.

اکنون در وزارت نفت 39 قرارداد کلان پژوهشی فعال وجود دارد که با همکاری 18 دانشگاه و مراکز تحقیقاتی دنبال می گردد و بخش قابل توجه آن به بحث مطالعات ازدیاد برداشت با همکاری دانشگاه ها مربوط است. این همکاری ها در 9 میدان نفتی که در مرحله نخست قراردادهای مطالعاتی ازدیاد برداشت کلید خورد، اکنون به نتایج قابل دفاعی رسیده و امیدها را به افزایش ضریب بازیافت در این میدان های افزایش داده است.

در عین حال با دستور وزیر نفت، طرح مطالعات جامع مخازن هم در دستور کار شرکت ملی نفت ایران واقع شده است، طرحی که شامل آنالیز های دقیق و تمرکز بر جزئیات مخزن مانند خواص سیال، خواص سنگ مخزن و دیگر تعیینات مخزن است تا با مطالعه جدی و اساسی بعضی مخازن، جهت دستیابی به ضریب بازیافت بیشتر در این مخازن هموار گردد.

توسعه ساخت داخل

شرکت ملی نفت ایران با رویکرد بهره مندی حداکثری از توان ساخت داخل، طرح ها و پروژه های خود را مبتنی بر توان پیمانکاران و سازندگان ایرانی پیش برده است که در این میان، گذشته از امضای قراردادهای توسعه ای (IPC) با شرکت های داخلی، بخش عمده تجهیزات و کالاها در غالب پروژه ها نیز در داخل تأمین می گردد. نمونه روشن آن را می توان در طرح بزرگ و راهبردی انتقال نفت خام گوره به جاسک دید که بیش از 90 درصد تجهیزات آن از محل فراوریات داخلی تأمین شده و فراوری بعضی تجهیزات در این طرح برای نخستین بار در کشور کلید خورده است.

آنچه در این زمینه حاصل شده، در امتداد جهتی است که در سال 93 و با هدف حمایت از توسعه ساخت داخل با طرح بومی سازی 10 گروه خانواده کالاهای کاربردی صنعت نفت کلید خورد و در ادامه به توسعه بیشتر تعاملات شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت با سازندگان ایرانی و استفاده بیشتر از ظرفیت های داخلی در پروژه های صنعت نفت شد.

مسئولیت اجتماعی نفت

شرکت ملی نفت ایران به وسیله مدیریت نظارت بر عمران مناطق نفت خیز و شرکت های تابع خود، در ایفای مسئولیت های اجتماعی نیز اقدام های گسترده ای اعم از نوسازی مدارس، افزایش سرانه فضاهای آموزشی، ورزشی و درمانی، راهسازی، توانمندسازی نیروهای بومی، آب رسانی و اجرای پروژه های دفع فاضلاب شهری و توسعه منابع طبیعی انجام داده است و پیرو تأکید وزارت نفت، این مهم همچنان با اولویت دنبال می گردد.

تداوم جهت توسعه

مجموع موارد مورد اشاره به خوبی بیانگر این واقعیت است که وزارت نفت در هشت سال اخیر با وجود مسائل و تنگناهای فراوان، از کارشکنی های داخلی گرفته تا تحریم های سختگیرانه و از کمبود منابع اقتصادی تا رویارویی با موانع متعدد برای جابجایی اقتصادی و...، توسعه میدان های نفتی به ویژه میدان های مشترک را با جدیت دنبال نموده و در این جهت به فعالیت های مطالعاتی، همکاری با دانشگاه ها، افزایش بهره مندی از توان بخش خصوصی و تقویت اتکا به توان داخل توجه زیادی داشته است.

فراموش نکنیم میدان های نفتی ایران اغلب در نیمه دوم عمر خود قرار دارند، بنابراین برای توسعه و بهره مندی از ظرفیت های این میدان ها، دسترسی به سرمایه کافی و فناوری های روزآمد اجتناب ناپذیر است. پیش نیازهایی که دستیابی به آنها به واسطه تحریم ها به آسانی مقدور نبوده و حتی با فرض توسعه و فراوری روزافزون هم، تحریم بازارهای صادراتی کشور را نشانه رفته و فرصت های بسیاری را از صنعت نفت ایران سلب نموده است. نفت در چنین شرایطی زنده است و جهت توسعه را ادامه می دهد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 972

به "مرور اهم فعالیت های نفت در جهت توسعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرور اهم فعالیت های نفت در جهت توسعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید