مدرسه جوپار در گذر تاریخ

به گزارش سفر به مالزی، این بار سفر می کنیم به دنیای یک مدرسه، مدرسه ای که روزها و شب های زیادی را از تاریخ ایران و خصوصاً خطه کرمان به خود دیده است یک مدرسه در همسایگی امام زاده حسین جوپار که اکنون پناهگاه و سرپناه دلدادگان این حرم شریف است.

مدرسه جوپار در گذر تاریخ

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

با ورود اسلام به ایران، دانش اندوزی که با دین پیوندی مستحکم داشت، به شکوفایی می رسد. مساجد، نخستین مکان های آموزشی در صدر اسلام بوده اند. با گذشت زمان و افزایش اهمیت علم آموزی، مدارس ایجاد شدند. مدارس و مؤسسات آموزشی در زمره مهم ترین سازمان های هر جامعه به حساب می آیند. ناگفته پیداست که مدرسه ها از مهم ترین گونه های معماری مدارس هستند.

گذر از مکتب خانه ها به مدارس یکی از مهم ترین تغییرات نظام آموزشی ماست که از انقلاب مشروطه و پس از وضع قانون اساسی و متمم آن به وجود آمد.

یادگاری از عشق در مدرسه جوپار

این اثر در استان کرمان، شهرستان کرمان، شهر جوپار و در یکی از محله های بافت قدیم شهر بنام کوثر خیز واقع شده است. محله کوثر خیز محله ای مسکونی مشهور و عظیم و قدیمی در جوپار است که شامل یک کوچه بلند و پیچ درپیچ قدیمی و کوچه های باریک تر و بن بست و دارای مسجد و تکیه است، که از میدان اصلی هم جوار آستانه شاهزاده حسین آغاز و تا خارج روستا در جهت شرق ادامه دارد.

این بنا در راسته اصلی کوچه محله کوثر خیز واقع است و ازنظر ارتباط با خانه های مسکونی اطراف و مسجد ملأ جعفر هم جواری دارد. همچنین این اثر و بناهای محله، در حریم آستانه شاهزاده حسین واقع شده اند.

در مدرسه های قدیمی فضای حیاط را دیواره های معمولی دوطبقه محصور می نماید و در چهار نقطه اصلی آن، یعنی در دو محور طولی و عرضی حیاط، چهار ایوان استقرار می یابد. درواقع گشادگی های فضایی حیاط به این چهار ایوان منحصر می شود.

در دوره قاجار بر اثر تلفیق دو عملکرد مسجد و مدرسه در قالب یک بنا، باعث شد تا تنوع فضایی مسجد - مدرسه های دوره قاجار نسبت به مدارس دوره صفویه بیشتر باشد. به طوری که در کنار حجره، مدرس، کتابخانه و هشتی ورودی، فضاهای مختلفی همچون گنبدخانه، شبستان، چهل ستون، مناره، گلدسته و همچنین آبریزگاه، آب انبار، حوض خانه، حمام، مریض خانه، مطبخ و مقبره بانی در مسجد- مدرسه های دوره قاجار شکل گرفت که هرچند باعث کاهش تعداد حجره ها گشت اما با توجه به محدودیت زمین بناها و تغییراتی که در بعضی الگوهای متداول و پایدار موجود معماری به وجود آمد باعث نوعی نوآوری و پیچیدگی در طراحی فضا و ترکیبات حجمی گشت.

وقف مدرسه جوپار به نام امام سوم شیعیان

موقعیت جغرافیایی بنای این مدرسه تاریخی، در روبروی آستانه شاهزاده حسین جوپار واقع شده است یکی از جلوه های قدمت فرهنگی و علمی این شهر این مجاورت معنوی است، شاید این مجاورت معنوی سبب شد تا این مدرسه از ابتدای ساختش وقف امام سوم شیعیان حضرت سیدالشهدا شود.

بدون شک مرقد مطهر امامزاده حسین (ع) در شهر جوپار، پیشینه جوپار را تأیید می نماید. وقتی که اسم جوپار برده می شود، نام امامزاده حسین (ع) در ذهن انسان تداعی می شود. شاهزاده جوپار یکی از بقاع متبرکه بخش جوپار از توابع کرمان است. ارزش زیارتی آن برابر شاه چراغ در شیراز گزارش شده است. این امام زاده معماری و بنای جالب توجهی دارد. بنای شاهزاده حسین جوپار (ع) که به شماره 529 در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده، مربوط به دوران صفویه و قسمتی از کاشی کاری آن مربوط به زمان ناصرالدین شاه است. گنبد آبی رنگ آن با خط های سفید که شکل های هندسی منظمی را به وجود آورده است مانند نگینی در وسط شهر می درخشد. داخل ضریح قبر سه امامزاده که از فرزندان امام موسی بن جعفر (ع) می باشند دیده می شود.

مدرسه جوپار، اثری از دوره پهلوی

تاریخ ساخت این بنا به دوره ای پهلوی دوم برمی شود و شامل هشت فضای مستطیل شکل است که به صورت خطی در راستای محور شرقی - غربی شکل گرفته است. مدرسه جوپار توسط قاعی در سال 1335 برای بهره برداری فضای آموزشی ساخته شده است. عمده مصالح بکار رفته در این بنا خشت خام، آجر، گچ و ملاط گل است. سقف این بنا گنبدی و شیوه تیغه پوشی (کرمانی) پوشیده شده است. نماهای این بنا به لحاظ فرم و مصالح مشابه بناهای هم دوره این بنا است، بدین صورت که در پیرامون پنجره ها و بازشوها شکسته اجرا شده و از ملاط سیم گل و گچ اندود نماهای خارجی استفاده شده است. پلان این بنا در راستای محور شمالی - جنوبی کاملاً قرینه است.

زائرسرای شهر

در دل دیار کهن ایران زمین که از گذشته به عنوان مهد علم و فرهنگ و هنر شناخته شده است، مدارس تاریخی زیادی وجود دارد که نشان از قدمت دانش و دانش آموزی در این سرزمین پهناور دارد. مدرسه جوپار که اکنون زائرسرای این شهر است یکی از این مدارس بااهمیت در استان کرمان است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 612

به "مدرسه جوپار در گذر تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدرسه جوپار در گذر تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید