قیمت برق را ببریم بالا!

به گزارش سفر به مالزی، احتمالا در این چند روز ناگهان برای ساعاتی خانه تان خاموش شده، اینترنتتان قطع شده، از بی کولری و گرما کلافه شده اید و به زمین و زمان فحش داده اید. قطعی برق باز آغاز شده و دست مردم را بند کرده است. پیش از این در سال های گذشته شاهد این اتفاق بوده ایم و هر بار برای آن دلیلی ذکر می شد. زمانی بین مردم رایج بود که امسال خشکسالی است و برق نداریم.

قیمت برق را ببریم بالا!

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ تور کانادا بیشتر بدانید.

به گزارش شرق، ولی حالا کمی مسئله روشن تر شده است و مثلا به گفته محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی در تابستان سال گذشته نیروگاه های حرارتی بخش عمده تأمین انرژی مورد نیاز کشور را برعهده دارند و نقش مهم و تأثیرگذاری در این زمینه ایفا می کنند و هشت درصد از برق مورد نیاز کشور از طریق نیروگاه های برقابی و نیروگاه های تجدیدپذیر تأمین می شود و این بیانگر آن است که نیروگاه های حرارتی مهم ترین وظیفه در تأمین برق را برعهده دارند.

نیروگاه های حرارتی نیروگاه هایی هستند که با سوزاندن سوخت های فسیلی (گازوئیل، مازوت یا گاز) تولید برق می کنند. حالا محمدحسن متولی زاده روز یکشنبه در نشست خبری با موضوع تأمین آب و برق کشور در محل وزارت نیرو به توضیح مفصل مسئله نشسته است که برخی از قسمت های آن را می خوانیم. اولا رمزارز. الان سکه نقد بحث دلیل خاموشی ها مسئله تولید غیرمجاز رمزارز است.

مثلا همین آقای متولی زاده اول بسم الله گفت بحث استخراج غیرمجاز رمزارزها در ماه های اخیر شدت بیشتری یافته و همین امر سبب افزایش چشمگیر مصرف برق در کشور شده است. ورود این حجم قابل ملاحظه دستگاه های غیرمجاز استخراج رمزارز سبب شده علاوه بر افزایش دمای هوا و کاهش تولید نیروگاه های برقابی، تأمین برق با شرایط حادتری همراه شود.

البته متولی زاده از خیر خشکسالی هم نگذشت و گفت: مسئله دیگر بحث خشکسالی است که در 50 سال گذشته بی سابقه بوده و در عمل منجر به افزایش مصرف در بخش کشاورزی و هم منجر به کاهش ذخیره آب نیروگاه های برقابی و کاهش تولید این نیروگاه ها شده است؛ بنابراین از یک طرف با افزایش مصرف و از طرف دیگر با کاهش تولید نیروگاه ها روبه رو هستیم و این شرایط همکاری بیشتر مردم و مشترکان را ضروری تر کرده است که عملا یعنی الان ما داریم چوب اتفاقی به درازای 50 سال را می خوریم و هر سال گفته ایم ان شاءالله سال دیگر ترسالی است. و البته گرچه خشکسالی تا حدی باعث افزایش مصرف در بخش کشاورزی می شود اما- آخرین آماری که یافتیم- براساس گزارش مؤسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی، در انتها فاز اول هدفمندی یارانه ها در سال 97 سهم مصرف برق کشاورزی با اینکه فرایند افزایشی داشته است.

مدیرعامل توانیر اما خواستار کمک رسانه ها شد و گفت به مردم بگویند مصرف نکنند وگرنه برق می رود. او همچنین 40 تا 45 روز گذشته را به یادمان آورد که برق نرفت، آن هم با وجود شرایط سختی که پشت سر گذاشته شد اما گفت در روزهای آینده به دلیل موج گرما خواستار همکاری بیش از پیش مردم هستیم، در این زمینه کمک رسانه ها می تواند مشارکت مردم را جلب کند.

مسئله مجذوب کننده قیمت؛ گران کنید

آقای متولی زاده طبق روال عادی مسئولان راه حل اصلی مشکل را افزایش قیمت نام کرد و درباره شرایط ناتراز عرضه و تقاضای برق گفت: در همه جای جهان مسئله عرضه و تقاضا به ویژه در برق را با قیمت حل کرده اند، اما در ایران به دلیل سیاست هایی که از گذشته وجود دارد، ارزان ترین برق را داریم و در طول تاریخ صنعت برق ارزان ترین زمانی است که برق عرضه می شود.

او گفت این امر باعث می شود که انگیزه لازم برای مصرف بهینه وجود نداشته باشد، حساسیت مردم کمتر شده و دستگاه های غیربهره ور مورد استفاده قرار گیرد و امکان سرمایه گذاری کافی وجود نداشته باشد.

البته این مشکل عمده کشورهای پرانرژی است که چون برق را ارزان تولید می کنند خیلی هم پول بابتش نمی گیرند. البته از نظر تربیتی حرف کاملا درستی می زنند و مردم باید مشکل برق را با پایین آوردن تقاضا حل کنند که این همه خاموشی نداشته باشیم. مدیرعامل توانیر مثال خود برای اثبات این مسئله را الگوی همیشگی ایران، کشور فرانسه انتخاب کرد و با ذکر دوباره قیمت پایین گفت: در کشوری همچون فرانسه 365 روز را به سه رنگ تقسیم کرده است، بدین گونه که 300 روز رنگ سفید، 40 روز آبی و 20 روز قرمز است و به مردم اطلاع می دهند که در روزهای سفید قیمت برق 9 سنت یورو، در روزهای آبی 11 سنت یورو و در روزهای قرمز 60 سنت یورو است و مردم می دانند که در آن روزها باید مبلغ بیشتری را برای برق پرداخت کنند که همین مسئله موجب مدیریت مصرف می شود.

جدا از درستی و نادرستی این مقایسه ها اما سؤالی که پیش می آید این است که خب دولت اگر این را می داند چرا این کار را نمی کند؟ چون مردم دیگر اینجا دستشان کوتاه است و قدرت قانون گذاری ندارند.

وظیفه دولت: ساخت نیروگاه که خیلی گران است

آقای متولی زاده در آخر به مسئله حاشیه ای افزایش توان تولیدی و عرضه از سوی دولت اشاره کرد و گفت: برای ساخت 10 هزار مگاوات نیروگاه 200 هزار میلیارد تومان پول ضروری است و این اندازه برای صنعت برق مقدور نیست. چون متولی زاده هیچ توضیح دیگری در این زمینه نداد، به سراغ حرف های یک فعال دیگر رفتیم که مربوط به اوایل همین امسال است.

پیام باقری نایب رئیس سندیکای صنعت برق ایران اردیبهشت امسال توضیحاتی جالب به ایرنا داده است. اولا به گفته ایشان افزایش قیمت نهاده های تولید هم سبب شده بسکمک از قراردادهای صنعت برق دیگر توجیه نداشته باشد و اکنون با تعداد زیادی از قراردادها روبه رو هستیم که متوقف شده اند.

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران گفته بود: غربالگری این نوع قراردادها و اصلاح ساختارهای حقوقی و قراردادی باید در دستور کار قرار گیرد. باقری، اولویت بندی این نوع قراردادها و خارج کردن قراردادهای بدون اولویت را از راه حلهای مناسب توصیف کرد و گفت تأمین مالی قراردادهای اولویت دار می تواند به رفع چالش های صنعت برق بینجامد.

قانون سال 1356!

آقای باقری در این مصاحبه به نکته قابل توجهی اشاره می کند. به گفته این فعال صنعتی اصلاح تبصره 80 قانون سال 1356 که در آن به وزیر نیرو اجازه می دهد با اختیارات خود درباره این نوع قراردادها دخالت کند، راه حلی برای حل این مشکل است. برای همین نایب رئیس سندیکای صنعت برق ایران گفته بود: این تبصره مربوط به سال 56 است و بر اساس شرایط آن زمان نگاشته شده، بنابراین ضروری است با شرایط کنونی این تبصره اصلاح شده و اختیارات وزیر نیرو برای تعیین تکلیف قراردادها افزایش یابد و در ادامه هم راه حلی ارائه کرد و گفت دلیل اصلی مسائل این صنعت اقتصاد ناترازی آن است و این امر منتهی به کمبود منابع مالی برای سرمایه گذاری در این صنعت شده است. در حالی که صنعت برق قابلیت سرمایه بری بسیار بالا دارد و همه عرصه های آن نیاز به تزریق سرمایه و منابع مالی دارد.

اما راه حل آقای متولی زاده را هم ببینیم. ایشان گفت: برای ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا برنامه های متعددی را در نظر گرفته ایم که یکی از آنها تغییر ساعت کاری بوده که البته این مسئله در اختیار استانداران است. راه حل عمده دیگر هم به گفته او این بود که توانیر: حتی تعطیلی ادارات در برخی استان ها به ویژه در استان خوزستان در چند روز گذشته رخ داد اما بخش عمده و اصلی موضوع همکاری صنایع و کشاورزان است که این موضوع را با جابه جایی بار مدیریت می کنیم.

ایشان همچنین گفت: تأکید ما این است؛ صنایعی که امکان جابه جایی بار دارند امتیازات و مشوق هایی را برای آنها در نظر بگیریم که این کار اجرا شده و این پاداش ها به آنها پرداخت می شود. اما آماری از اندازه پیروزیت طرح پاداش پردازی نگفت ولی این را گفت که ایران از نظر توان فنی و مهندسی هیچ مسئله ای ندارد فقط پول نداریم، پس مردم رعایت کنند.

این مقام مسئول البته به طرح هایی اشاره کرد که به نظر فعلا که پول ساخت نیروگاه نداریم حداقل کمی بلندپروازانه است: انرژی های تجدیدپذیر. متولی زاده البته با اشاره مجدد به قیمت نشان داد که کاملا به مسئله تسلط دارد و گفت: توسعه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و پاک در همه جهان و کشورهای همسایه به دلیل آن است که آنها مسئله قیمت را حل کرده اند که سبب شده هزینه تولید و مصرف این نوع انرژی در این کشورها برابری کرده و همین امر به توسعه آن انجامیده است.

مدیرعامل توانیر افزود: استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در کشورمان گرچه علاقه مندانی دارد اما به واسطه مسائل قیمتی و موانعی که وجود دارد معادله ای غیرقابل حل ایجاد کرده که تمایل سرمایه گذاران در این بخش را به شدت کاهش می دهد. اگر این زمینه فراهم شود که مشترکان برق خود را از انرژی تجدیدپذیر تأمین کنند، راه توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور وجود دارد و نتیجه خواهد داد.

نتیجه آنکه باید امسال را اقلا صبر کنیم و ببینیم سال آینده بالاخره رسانه ها پیروز می شوند مردم را تربیت کنند یا پول ساخت نیروگاه جور می شود یا کشور مملو از انرژی های تجدیدپذیر خواهد شد تا دیگر برقمان نرود.

منبع: فرارو
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1225

به "قیمت برق را ببریم بالا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت برق را ببریم بالا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید