قضات سراسر کشور به سامانه ملی قوانین و مقررات کشور وصل شدند

به گزارش سفر به مالزی، رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه از فراهم شدن دسترسی قضات سراسر کشور به تمام قوانین و مقررات به صورت تنقیح شده خبر داد.

قضات سراسر کشور به سامانه ملی قوانین و مقررات کشور وصل شدند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضائیه، سیدحجت اله علم الهدی با اعلام این خبر اضافه کرد: این سامانه پیش از این توسط معاونت حقوقی ریاست جمهوری و در بستر اینترنت وجود داشت، اما اکنون پیرو تفاهم نامه منعقد شده میان پژوهشگاه قوه قضائیه و معاونت تنقیح قوانین و مقررات ریاست جمهوری و با هماهنگی مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، امکان استفاده از این سامانه در بستر شبکه داخلی قوه قضائیه برای کلیه قضات و کارکنان قضایی فراهم شد.

وی با اشاره به لزوم دسترسی قضات به مجموعه قوانین و مقررات اظهارکرد: قضات در مقام رسیدگی به پرونده های قضایی باید دسترسی به کلیه قوانین و مقررات به عنوان ابزار کار خود داشته باشند. تا به امروز قضات غالبا از کتب تنقیح شده قوانین و مقررات استفاده می کردند که با توجه به اصلاحات مکرر قوانین و مقررات و هزینه های بالای چاپ کتاب، استفاده از این شیوه مسائل فراوانی برای قضات ایجاد می کرد، اما در این سامانه کلیه قوانین و مقررات کشور به روز و به صورت تنقیح شده و با آخرین اصلاحات موجود است.

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه اضافه کرد: این اقدام در راستای برطرف کردن یکی از مهمترین نیازمندی های قضات در رسیدگی های قضایی اجرا شده است که بی شک تاثیر قابل توجهی در اتقان آرای قضایی خواهد داشت.

علم الهدی اضافه کرد: سامانه ملی قوانین و مقررات ریاست جمهوری جامع ترین و بهترین سامانه در این زمینه بوده و برای طراحی آن هزینه زیادی توسط دولت انجام شده است و قوه قضاییه با استفاده از این ظرفیت در کشور در واقع از ایجاد دوباره، زمان بر و هزینه بر چنین سامانه جلوگیری کرده است.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه یادآور شد: برای آموزش استفاده از این سامانه به قضات سراسر کشور، هماهنگی های لازم به عمل آمده تا نحوه استفاده از امکانات سامانه ملی قوانین توسط کارشناسان معاونت تنقیح قوانین و مقررات ریاست جمهوری به صورت استانی آموزش داده شود.

علم الهدی با بیان اینکه نظرات مشورتی، آرای وحدت رویه و آرای هیات عمومی دیوان عدالت اداری در این سامانه قابل دسترسی است، گفت: به زودی آرای قضایی منتخب در قالب رویه قضایی با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه به این سامانه اضافه کرده خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین پژوهشگاه قوه قضاییه در راستای تعامل سازنده با معاونت تنقیح قوانین و مقررات ریاست جمهوری اقدام به ایجاد صفحه اختصاصی برای کاربران خاص مانند قضات و کارمندان سازمان های مرتبط با قوه قضاییه و کرده است که در حال اجرای آزمایشی است و امیدواریم به زودی نسخه نهایی آن ارائه شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 560

به "قضات سراسر کشور به سامانه ملی قوانین و مقررات کشور وصل شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قضات سراسر کشور به سامانه ملی قوانین و مقررات کشور وصل شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید