فائقی: مدیریت فدراسیون در حد فوتبال نبوده، هیات رئیسه نه، هیات رئیس!

به گزارش سفر به مالزی، معاون سابق سازمان تربیت بدنی می گوید مدیریت فدراسیون فوتبال ایران در سالهای گذشته در بخش های مختلف نتوانسته همانند تیم های ملی و باشگاهی پیروز شود و فرصت های به وجود آمده را سوزانده است.

فائقی: مدیریت فدراسیون در حد فوتبال نبوده، هیات رئیسه نه، هیات رئیس!

سعید قائفی، معاون سابق سازمان تربیت بدنی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره نام نویسی پنج چهره سرشناس برای انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال گفت: بضاعت فوتبال ما خیلی بیشتر از این پنج نفر است. ما فرض را بر این گذاشته ایم که محدودیت هایی مانند قانون بازنشستگی مانع از جلو آمدن برخی از چهره ها مانند صفایی فراهانی، دادکان، مصطفوی، کلانی، عابدینی و ... شده است. ما مدیران تحصیل کرده و صاحب تجربه فوتبالی کم نداریم. بضاعت فوتبال ما خیلی بیشتر از این است.

او با اشاره به مدل پوتین - مدودف که از سال ها قبل در روسیه قدرت را در اختیار دارند گفت: این روش که توسط پوتین ابداع شده و به این شکل روسیه را اداره می کنند، در انتخابات امسال هم جریان دارد. برخی از این کاندیداهای کنونی جزو یک ائتلاف هستند و در نهایت به نفع هم انصراف خواهند داد و در صورت تایید صلاحیت همه این افراد، نهایتا چهار نفر در رای گیری نهایی شرکت می کنند.

معاون سابق سازمان تربیت بدنی در واکنش به نام نویسی برخی از اعضای هیات رئیسه فعلی در انتخابات در شرایطی که در پنج سال گذشته شکست های مختلفی را رقم زده بودند گفت: همه می دانیم که رئیس فدراسیون و دبیرکل همه کاره هستند. درست است که هیات رئیسه صاحب رای است اما در فدراسیون ها و شرکت های ایرانی هیات رئیسه نداریم بلکه هیات رئیس داریم! این هیات رئیسه ها هر چه رئیس بگویند انجام می دهند. در روشی که ما در شرکت داری و مدیریت در پیش گرفتیم، مدیرعامل همه کاره است.

فائقی در واکنش به این که در هر حال هیات رئیسه موظف است در قبال آرای اعضای مجمع که کنندگان جامعه فوتبال هستند، به بهترین نحو ممکن عمل کند اظهار کرد: می خواهم بگویم چون هیات رئیسه به آن معنا در ایران وجود ندارد، ما باید افراد را به صورت تک به تک بررسی کنیم. باید ببینیم که در قبال وظیفه ای که داشتند چطور عمل کردند.

وی با اشاره به عقب افتادگی فوتبال ایران در آسیا و دنیا خاطرنشان کرد: در این سال ها فوتبال ما به لحاظ رنکینگ و مسابقات جزو بهترین های آسیا بوده اما به لحاظ نفوذ در آسیا اتفاق مثبتی رخ نداده است. با توجه به نتایج تیم های مان در بخش ملی و باشگاهی این فرصت را داشتیم که در بخش مدیریت و دیپلماسی هم پیشرفت کنیم اما مدیران فعلی این فرصت را سوزاندند و نتوانستیم این مهم را به نفوذ قابل قبول در آسیا تبدیل کنیم. مدیریت فدراسیون در حد و اندازه فوتبال نبوده است. فوتبال ما بالاتر از مدیریتش عمل کرده است.

فائقی به افول فوتبال ایران در بخش دستاوردهای تیمی و انفرادی در آسیا اشاره کرد و اضافه نمود: روزگاری بازیکنان ما صاحب توپ طلا می شدند اما الان در بهترین حالت تراکتور در نظرسنجی های هواداری صاحب بیشترین هواداران می شود.

این مدیر ورزشی همچنین به بخشی از اظهارات اخیر بشار رسن مبنی بر اینکه مسابقات فوتبال در ایران دیده نمی شود و در نتیجه بازیکنان گمنام می مانند، پرداخت و گفت: مسابقات فوتبال در کشورهای قطر، عربستان و چین در اقصی نقاط دنیا دیده می شود اما یکی از دلایلی که ما نتوانستیم به جایگاه پیروز برسیم پخش نشدن مسابقات در سطح منطقه ای است. ما باید کاری می کردیم که فوتبال مان دیده شود اما الان به علت پخش نشدن مسابقات، درآمدزایی هم صفر است. این ها نقاط ضعفی است که در این سال ها برطرف نشده و از هر زاویه که نگاه کنیم فوتبال ما بالاتر از مدیریت ما است.

وی به نقش مجمع این فدراسیون در انتخاب بهترین گزینه در انتخابات پیش رو اشاره کرد و گفت: وقتی در المپیک سیدنی بنده به عنوان معاون همراه با رئیس کمیته ملی المپیک، رئیس فدراسیون کشتی و ... وارد سالن شدیم، یک نفر هم برای ما تره خرد نکرد اما وقتی امیررضا خادم به عنوان کشتی گیر وارد سالن شد، همه از جمله رئیس فدراسیون دنیای به پای او بلند شدند. همه به او احترام می گذاشتند. همان زمان به این نتیجه رسیدم که ورزش ما نیاز قهرمان هایش دارد تا وارد عرصه مدیریت شوند.

او ادامه داد: در همان زمان روسای فدراسیون های کشتی آمریکا، روسیه، بلغارستان و .. المپین ها و قهرمان های سابق این کشورها بودند. آنجا دیدم همه ما را روی ترازو بگذارند به لحاظ بین المللی با یک امیررضا خادم برابری نمی کنیم.

فائقی با بیان اینکه حضور چهره هایی مانند مهدوی کیا و کریمی به عنوان مدیران ارشد فدراسیون در کنگره های بین المللی موجب احترام بیشتر به ایران است گفت: هر کسی این دو نفر را ببیند به یاد می آورد که آن ها روزگاری بهترین بازیکنان آسیا بودند. اگر این نفرات به اروپا هم بروند به یاد می آورند که مهدوی کیا در هامبورگ و کریمی در بایرن مونیخ بازی کرده اند. می خواهم بگویم که این افراد دارای شناسنامه های معتبر در آسیا و دنیا هستند. بایستی از مجمع فدراسیون فوتبال خواهش کنیم مثل همه جای دنیا به کسی رای دهند که باعث افزایش اعتبار فدراسیون شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 956

به "فائقی: مدیریت فدراسیون در حد فوتبال نبوده، هیات رئیسه نه، هیات رئیس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فائقی: مدیریت فدراسیون در حد فوتبال نبوده، هیات رئیسه نه، هیات رئیس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید