سریع تر از یوزپلنگ، باریک تر از مو

به گزارش سفر به مالزی، مهر نوشت: محققان ربات های بسیار کوچکی ساختند که با استفاده از سامانه هایی نظیر ابزار سونوگرافی می توان آن ها را با سرعتی بالا به سمت هدفی در بدن راهنمایی کرد.

سریع تر از یوزپلنگ، باریک تر از مو

تیمی از مهندسین دانشگاه کلرادو بولدر کلاس جدیدی از روبات های کوچک و قابل راهنمایی را طراحی نموده اند که می توانند در مایعات با سرعت باور نکردنی حرکت نمایند. این روبات ها ممکن است روزی حتی داروهای تجویزی را به مکان های سخت در بدن انسان تحویل دهد.

جین لی از محققان این پروژه می گوید: تصور کنید که اگر ربات های کوچک بتوانند کارهای خاصی مانند جراحی های غیر تهاجمی را در بدن انجام دهند، به جای اینکه بدن بیمار را ببُریم، می توانیم به سادگی روبات ها را به وسیله قرص یا تزریق به بدن وارد کنیم و آن ها اتوماتیک درمان را انجام می دهند.

این ربات ها گروه های واقعاً کوچکی هستند. هر یک فقط 20 میکرومتر عرض دارند، یعنی چندین برابر کوچکتر از عرض موهای انسان هستند. آن ها بعلاوه سریع و قادر به سفر با سرعت حدود 3 میلی متر در ثانیه یا تقریباً 9000 برابر طول خود در دقیقه هستند. این سرعت نسبت به ابعاد، چند برابر سریع تر از حرکت یوزپلنگ است. آن ها بعلاوه پتانسیل زیادی دارند.

در این پروژه، این گروه ناوگانی از این ربات ها را برای انتقال دوزهای تعیین از دگزامتازون، یک داروی استروئیدی رایج به مثانه موش های آزمایشگاهی آماده کردند. نتایج حاکی از آن است که ربات ها ممکن است ابزاری مفید برای درمان بیماری های مثانه و سایر بیماری ها در افراد باشد.

وات شیلدز از دیگر محققان این پروژه می گوید: روبات های میکروسکوپی هیجان زیادی را در محافل علمی به دست آورده اند، اما آنچه آن ها را برای ما جالب می نماید این است که ما می توانیم آن ها را برای انجام کارهای مفید در بدن طراحی کنیم.

این تیم با استفاده از یک فناوری شبیه به چاپ سه بعدی، ربات ها را از پلیمرهای زیست سازگار فراوری می نماید. این ماشین ها کمی شبیه موشک به نظر می رسند و با سه باله کوچک کامل می شوند. آن ها بعلاوه شامل اجزاء دیگری نیز هستند، هر یک از ربات ها حباب کوچکی از هوای به دام افتاده را حمل می نمایند، اگر آن ها را در یک میدان آکوستیک قرار دهید، مانند سونوگرافی، حباب ها آغاز به لرزش شدید می نمایند، آب را دور نموده و روبات ها به جلو شلیک می شوند.

نتایج این پروژه در قالب مقاله ای با عنوان Bubble‐Based Microrobots with Rapid Circular Motions for Epithelial Pinning and Drug Delivery در نشریه Small به چاپ رسیده است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 خرداد 1402 بروزرسانی: 10 خرداد 1402 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1756

به "سریع تر از یوزپلنگ، باریک تر از مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریع تر از یوزپلنگ، باریک تر از مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید