شگفت انگیزترین غارهای جهان را بشناسید

به گزارش سفر به مالزی، غار ها، یکی دیگر از آثار شگفت انگیز طبیعت هستند که بر اثر فعل و انفعالات اجرا شده در زیر زمین به وجود می آیند و در نظر بسیاری از بازدیدکنندگان دارای جذابیت خاص و مرموزی است.

شگفت انگیزترین غارهای جهان را بشناسید

اگر در کنار اعماق اقیانوس ها بخواهیم مکان طبیعی دیگری که به زیبایی و شگفت انگیزی آن باشد معرفی کنیم، باید به غار ها اشاره کنیم. غار ها نیز همانند اعماق اقیانوس ها منحصر به فرد و مجذوب کننده هستند. این حفره های بزرگ ایجاد شده در زیر زمین یا در دل کوه ها به خوبی می توانند شما را مجذوب زیبایی و شکوه خود کنند. سازه ای طبیعی و نفس گیر که معمولا دارای رمز و راز خاصی هستند. در میان تمامی غار های موجود در طبیعت، غار هایی که در میان سنگ های آهکی شکل گرفته اند، از همه زیبا تر و شگفت انگیز تر هستند. حال با برخی از باشکو ه ترین غار های دنیا آشنا خواهیم شد.

25. غار کارچر (Kartchner Caverns)، آریزونا، آمریکا

این حفره زیر زمینی که بیش از دو مایل طول آن می گردد، در پارک استانی آریزونا واقع شده و در سال 1974 از طریق غارنورد های محلی کشف شد. سنگ های موجود در این غار از جنس آهک هستند که بیش از 50 هزار سال است که رشد کرده اند. بازدید از تمامی این غار برای عموم امکان پذیر نیست، فقط غار اتاق پادشاهی، اتاق بزرگ، جهت بن بست، باتلاق گل، اتاق توت فرنگی و اتاق گنبد دار در دسترس مردم هستند. اتاق پادشاهی 6.54 متر است که از بلندترین استالاکتیت های شبیه به نی نوشابه تشکیل شده است و یک ستون 1.76 فوتی با نام کوبلای خان (Kublai Khan) در آن به چشم می خورد. اتاق بزرگ، قسمتی دیگر از غار است که بیش از هزار خفاش در آن زندگی می کنند.

24. غار های کنگو (Cango Caves)، کیپ غربی، آفریقای جنوبی

غار های کانگو در میان سنگ های آهکی پرکامبرین، در قسمت وسیعی از Swartberg در کیپ تاون غربی واقع در آفریقای جنوبی هستند که توانسته نظر بازدید کنندگان زیادی را به خود جلب کنند. این غار وسیع متشکل از تونل و اتاق هایی به طول چهار کیلومتر است، اما فقط قسمت کمی از آن در دسترس عموم است. برخی از تور هایی که از طریق راهنما برای سفر به این غار انجام می گردد، تور استاندارد که تقریبا یک ساعت به طول می انجامد و تور ماجراجویی که تقریبا یک و ساعت نیم زمان می برد و به قسمت های تنگ و تاریک غار سفر می کنند و مجبورند برخی نقاط را به صورت سینه خیز پشت سر بگذارند.

23. غار هاریسون (Harrisons Cave)، باربادوس

نام این غار از مالک آن منطقه به نام توماس هاریسون در دهه 1700 گرفته شده است. در سال 1974 این غار دوباره از طریق مهندس و غارنورد دانمارکی، Ole Sorensen، کشف شد. بعد ها این غار از طریق دولت باربادوس به جاذبه جهانگردی تبدیل شده و در سال 1981 به روی عموم باز شد. غار هاریسون به صورت طبیعی از فرسایش سنگ آهک از طریق آب شکل گرفته است. شروع بازدید از غار، از سالن بزرگ است که بیش از 100 فوت ارتفاع دارد.

22. غار کارلزبد(Carlsbad Caverns)، نیومکزیکو، آمریکا

غار کارلزبد در استان نیومکزیکو و در کوه های گوادلوپ (Guadeloupe) واقع شده است. این غار شگفت انگیز در تمامی طول سال به جزء ایام کریسمس، باز است. برای رسیدن به غار، هم می توانید از آسانسور موجود در مرکز بازدید استفاده کنید و هم جهت را از طریق پیاده روی طی کنید. این غار متشکل از سالن بزرگی به وسعت 4 هزار فوت طول، 625 فوت عرض و 255 فوت ارتفاع در برخی از نقاط است. سالن این غار جزو سومین اتاق بزرگ در آمریکای شمالی و رتبه هفتم در دنیا است.

21. غار ماموت (Mammoth Cave)، کنتاکی، آمریکا

پارک ملی غار ماموت که دارای طولانی ترین سیستم غاری در دنیا است با طول 365 مایل، قسمت گسترده ای از پارک ملی ایالات متحده در مرکز کنتاکی را به خود اختصاص داده است. این پارک در یک ژانویه 1941 تاسیس شد و در سال 1981 به فهرست میراث دنیای یونسکو اضافه شد. این غار شگفت انگیز دارای تونل و راه رو های بی انتهایی است که برای علاقه مندان کنجکاو غار نوردی بسیار مناسب است.

20. غار دونگ ژانگ (Dongzhong Cave)، گوئیژو، چین

دونگ ژانگ در زبان چینی به معنای در غار است اما این یک غار معمولی نیست، در واقع یک مدرسه است. این غار بزرگ و با شکوه در سال 1984 با وجود 186 دانش آموز و هشت معلم به عنوان مدرسه افتتاح شد. این غار که طی هزاران سال بر اثر وزش باد، آب، زلزله و دیگر نیرو های طبیعی در دل کوه شکل گرفته است، دارای اتاق، ساختمان های کوچک و منطقه ها تفریحی است.

19. غار اوردا (Orda Cave)، شهر پرم، روسیه

غار اوردا در روسیه، بزرگ ترین غار گچی زیر آب در دنیا است. این غار حدود 5 کیلومتر طول دارد که 300 متر آن خشک و بقیه زیر آب است. در سال 2008، غار اوردا در فهرست میراث دنیای یونسکو جای گرفت.

18. غار فونگ نا (Phong Nha Cave)، مین هوآ، ویتنام

غار فونگ نا که بخشی از میراث دنیای یونسکو به شمار میرود، در پارک ملی فونگ نها،که بانگ، در شمال مین هوآ، مرکز ویتنام و حدود 500 کیلومتری جنوب هانوی واقع شده است. پارک ملی به منظور محافظت از 300 غار خود، جدا از اکوسیستم و جنگل آهکی دامنه های آنامیت (Annamite) ایجاد شده است. از میان 300 غار فونگ نا، فقط 20 مورد از آن ها از طریق دانشمندان مورد بررسی قرار گرفته است. با در بر داشتن طول کلی 126 کیلومتری، این منطقه توانسته عنوان طولانی ترین رودخانه زیرزمینی و بزرگ ترین غارها را به خود اختصاص دهد.

17. غار بارتون کریک (Barton Creek Cave)، کایو، بلیز

غار طبیعی بارتون کریک در بلیز، در منطقه کایو (Cayo) نه تنها یک مقصد جهانگردی محبوب است، بلکه یک اثر باستان شناسی نیز محسوب می گردد. در این غار شگفت انگیز، طبق شواهد به دست آمده، مایا ها اجساد اموات خود را دفن می کردند. با گذشت قرن ها از تمدن مایا ها، بقایای 28 انسان و چندین تکه سفال مربوط به 200 سال قبل از میلاد کشف شده است.

16. غار اشکوتسیان (Skocjan Caves)، تریست، اسلوونی

یک غار حفاظت شده در اسلوونی که تنها دو مایل طول دارد، اما سالانه جهانگردان و بازدید کنندگان زیادی را به سوس خود جذب می کند. در این غار رودی با نام رود رکا (Reka) وجود دارد که تا عمق 21 کیلومتری زمین رفته و دره ای به وجود آورده که طولانی ترین و عمیق ترین تالاب زیر زمینی اروپا نام گرفته است. در سال 1986 این غار به عنوان میراث دنیای یونسکو به ثبت رسید و از طریق جامعه علمی به عنوان گنجینه طبیعی مورد ستایش قرار گرفت.

15. غار گوزن (Deer Cave)، بورنئو، مالزی

غار گوزن در نزدیکی میری، ساراواک در بورنئو مالزی قرار گرفته است و به عنوان جاذبه جهانگردی در پارک ملی گونونگ مولو (Gunung Mulu)، شناخته می گردد. نام این غار به دلیل وجود گوزن هایی که در این منطقه وجود داشته اند و از آن به عنوان پناهگاه استفاده می کردند، گرفته شده است. این غار برای اولین بار در سال 1978 از طریق G.E. Wilford کشف شد.

14. غار اونونداگا (Onondaga Cave)، میسوری، آمریکا

غار اونونداگا که در منطقه لیزبورگ قرار گرفته است، متعلق به پارک ملی میسوری است که در سال 1982 تاسیس شد. اگر چه برای اولین بار در سال 1850 از طریق مردم ساخته شد اما به دلیل مشاجره و منازعات نتوانست خود را به خوبی نشان دهد. در حال حاضر به عنوان پارکی محافظت شده، تور های بازدید از غار، شنا، ماهیگیری و پیاده روی در موزه طبیعت را پوشش می دهد.

13. رودخانه زیرزمینی پورتو پرنس (Puerto Princesa Underground River)، پالاوان، فیلیپین

این پارک ملی از سال 1971به عنوان پارک ملی رودخانه زیرزمینی پورتو پرینس در پالاوان فیلیپین شناخته شده است. گشت و گذار در این غار کمی فرق دارد، به دلیل آبی که در آن جریان دارد بازدید کنندگان تنها با قایق می توانند به درون آن راه پیدا کنند. در سال 2010 نیز کشف شد که این رودخانه زیر زمینی دارای طبقه دوم است که در آن نیز آبشار های کوچک در جریان هستند. در این غار زیبای رودخانه دار زیر زمینی، شکل گیری صخره ها بر اثر جریان آب، سازه های منحصر به فردی را خلق کرده است.

12. غار مجلس الجن، مسقط، عمان

غار مجلس الجن 1,380 متر بالاتر از سطح دریا در فلات سلما (Selma Plateau) در قلمرو عمان قرار گرفته است. این غار از سنگ های کربنات فسیلی تشکیل شده و نهمین غار بزرگ تالاری دردنیا به شمار می آید. حجم این غار حدود 4 میلیون متر مکعب است در صورتی که مساحت طبقه آن حدود 58 هزار متر مربع است. عمیق ترین قسمت غار حدود 178 متر است که در زیر بالا ترین ورودی قرار گرفته است.

11. غار یخی ایسریسن ولت (Eisriesenwelt Ice Caves)، ورفرن، اتریش

ایسریسن ولت، کلمه ای آلمانی است که برای غول های یخی دنیا در اتریش انتخاب شده است. این غار، بزرگ ترین غار یخی دنیا است که در بخشی از کوه های آلپ واقع شده است. این غار با شکوه 42 کیلومتری سالانه بیش از 200 هزار جهانگرد را به دلیل مجذوب کنندهیت اشکال یخی شکل گرفته به سوی خود جذب می کند. در طول زمستان وزش باد به درون غار، برف های موجود را به یخ تبدیل می کند و در طول تابستان نیز وجود هوای سرد داخل غار از آب شدن یخ ها جلوگیری می کند.

10: گودال غار خارق العاده (Fantastic Cave Pit)، جورجیا، آمریکا

این غار فوق العاده در واقع درون غار های الیسون (Ellison Caves) واقع در شرق لافایت جورجیا در عمق 586 متری قرار گرفته است. این غار به عنوان عمیق ترین غار در آمریکا شناخته شده است و به مقدار ای بزرگ است که بتواند از بنای یاد بود واشنگتن نگهداری کند.

9. غار رید فلوت (Reed Flute Cave)، گوانگ شی، چین

غار رید فلوت یکی از جاذبه های جهانگردی محبوب شهر گوانگ شی محسوب می گردد. این غار، زیبا ترین غار آهکی در دنیا است که ستون هایی که در آن به چشم می خورد، طی سالیان طولانی با چکیدن آب از سقف ایجاد شده و شکل زیبایی به غار بخشیده اند. غار رید فلوت حدودا 180 سال پیش یعنی در سال 1940دوباره از طریق گروهی از پناهندگان کشف شد. در آن زمان درون غار 70 کتیبه مربوط به سلسله تانگ نیز کشف شد.

8. غار آبی (Blue Grotto)، کاپری، ایتالیا

غار آبی، غار معروفی است که در سواحل جزیره کاپری در ایتالیا واقع شده است. نور خورشید از درون حفره های غار به درون آن نفوذ کرده و با انعکاسی که در آب ایجاد می گردد، نور خیره کننده آبی رنگی فضا را فرا می گیرد. همین رنگ زیبا و روشنایی درون غار موجب محبوبیت آن شده است.

7. غار یخی (Ice Cavern)، اسکاتافل، ایسلند

غار یخی که در تالاب یخ زده اسکاتافل ایسلند قرار گرفته است، یکی از معروف ترین غار های یخی طبیعی در دنیا است که قدمت آن به هزاران سال پیش باز می گردد. اسکاتافل از کلاه یخی Vatnajokull در جزیره آتشفشانی ایسلند ساخته شده و طی یک سفر در دهه 1980 کشف شد. یخ هایی که تمام غار را پوشانده اند همراه با صدای ترک ممتدی که به گوش می رسد، بر مجذوب کنندهیت سفر به درون غار افزوده است.

6. غار لاسکایوس (Lascaux Caves)، موتینگ، فرانسه

این غار پیچیده و شگفت انگیز در جنوب فرانسه، بیشتر به خاطر نقاشی های پارینه سنگی موجود در آن که در دهه 1940 از طریق یک نوجوان کشف شد، مشهور است. این هنر پارینه سنگی که قدمت آن 17,300 سال پیش باز می گردد، شامل تصاویری از حیوانات بزرگ است که وجود فسیل ها، حضور این حیوانات در قدیم را تایید می کند. این غار در سال 1979 در فهرست میراث دنیای یونسکو قرار گرفت اما در سال 1948 افتتاح شده بود و تا سال 1963 برای حفظ آثار و تحقیق و بررسی، دسترسی برای عموم آزاد نبود.

5. غار کریستالی (Cave of Crystals)، مکزیک

این غار اخیرا و در سال 2000، زمانی که دانشمندان در حال شکافدن زمین برای خارج کردن آب از سفره های زیر زمینی بودند، کشف شد. آن ها بعد از تخلیه بیش از ده ها گالن آب، به غاری شگفت انگیز برخورد کردند. غاری منحصر به فرد که دارای ساختار کریستالی با شکوه و بزرگی است. از آنجایی که منبع این غار آب است، پس سرشار از سولفات کلسیم است که با تزریق ماگما محیط غار را گرم می کند. گرمای درون غار به حدی زیاد است که بازدید کنندگان با استفاده از پوشش مناسب فقط تا ده دقیقه می توانند درون آن تاب بیاورند. دقیقا به همین دلیل است که قسمت های زیادی از این غار کریستالی هنوز کشف نشده است.

4. غار کرم شب تاب (Glowworm Cave)، ویتومو، نیوزیلند

غار کرم شب تاب در ویتومو و شمال جزیره نیوزیلند قرار گرفته است و به دلیل وجود انبوه کرم شب تاب هایی که به مقدار یک پشه میانه هستند، این نام را به خود گرفته است. وجود این کرم های شب تاب فضای جالب و روشنایی خاصی به غار بخشیده که قایق سواری در آن را مجذوب کننده کرده است. بیشتر بازدید کنندگان محو زیبایی و روشنایی و حضور کرم های شب تاب می شوند.

3. غار فینگال (Fingal Cave)، استافا، اسکاتلند

غار فینگال یک غار دریایی است که در جزیره خالی از سکنه استافا در اسکاتلند واقع شده است. این غار از ستون های بازالت شش ضلعی تشکیل شده و وجود سقف طاق دار طبیعی به مجذوب کنندهیت آن افزوده است. صدا هایی که از برخورد امواج با سنگ های غار تولید می گردد، شبیه به صدای طبیعی شنیده شده در کلیسا ها است.

2. غار چلچله ها (Cave of the Swallows)، آکویزمون (Aquismon)، مکزیک

یک غار سر باز در منطقه آکویزمون مکزیک است که دارای ریزش آب از فاصله 333 متری از سقف غار به پایین ترین قسمت دهانه غار است. غار چلچله ها، دومین گودال عمیق در مکزیک است که یک آسمان خراش به راحتی می تواند در آن جای گیرد. به طور کلی غار دارای دمای پایینی است و بارش باران موجب شده دور تا دور دهانه غار با پوشش گیاهی حجیم و زخیم احاطه گردد. گاهی اوقات بارش شدید باران موجب سر ازیر شدن آن از دورن غار به بیرون می گردد.

1. غار روح (Cave of the Ghost)، پارک ملی کانایما، ونزوئلا

غار روح، غاری فوق العاده مجذوب کننده است که در جنوب ونزوئلا واقع شده است. این غار در بخشی از ونزوئلا قرار گرفته که از نظر زمین شناسی و باستانی بسیار غنی است و به مقدار ای بزرگ است که می تواند دو هلی کوپتر را به راحتی در خود جای دهد. با این حال کارشناسان معتقدند که این یک غار نیست، بلکه یک تنگه شیب دار و فرو ریخته است.

منبع: کجارو / list25.com
انتشار: 5 اسفند 1400 بروزرسانی: 5 اسفند 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1475

به "شگفت انگیزترین غارهای جهان را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شگفت انگیزترین غارهای جهان را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید