فرایند صعودی ایران در کسب شاخص های ارزیابی علم و فناوری، سالانه برای بیش از 20 هزارنفر در شرکت های دانش بنیان و خلاق اشتغال زایی می گردد

به گزارش سفر به مالزی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هر سال گزارشی با اسم پایش و ارزیابی تحقیق و توسعه، تجاری سازی و نوآوری منتشر می نماید که نتایج آن نشان دهنده شرایط صعودی شاخص های علم و فناوری است.

فرایند صعودی ایران در کسب شاخص های ارزیابی علم و فناوری، سالانه برای بیش از 20 هزارنفر در شرکت های دانش بنیان و خلاق اشتغال زایی می گردد

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هدف از انجام پایش و ارزیابی علم و فناوری در کشور ارائه تصویری روشن از شرایط این حوزه است تا با استفاده از نتایج آن با برنامه ریزی درست و دقیق برای توسعه اکوسیستم فناوری و نوآوری گام برداریم.

منابع مالی علم، فناوری و نوآوری، دستاورد مالی شرکت های خلاق و دانش بنیان، دستاوردهای مالی بخش علم، فناوری و نوآوری و محیط و چارچوب نهادی محورهای کلیدی این گزارش هستند که هر یک بخش هایی را دارند.

محور منابع مالی شامل شاخص های هزینه کرد در تحقیق و توسعه و آموزش، محور دستاوردهای مالی شامل اندازه عایدی شرکت های دانش بنیان و خلاق و مستقر در پارک ها و مراکز رشد، اندازه اشتغال زایی این بنگاه ها و صادرات آن ها و محور محیط و چارچوب نهادی شامل شاخص های حوزه مالکیت فکری است.

در زیر با بعضی شاخص های کلیدی این گزارش آشنا می شویم.

توجه به خلق ثروت و توسعه مالی

شاخص سهم هزینه کرد تحقیق و توسعه از فراوری ناخالص داخلی به اسم مهمترین شاخص حوزه تحقیق و توسعه فرایند افزایشی داشته است و از 0.25درصد در سال 1392 به 0.83 در سال 1396 و 0.88درصد در سال 1398 رسید که بهبود مستمر و قابل ملاحظه ای است. آمار این شاخص به وسیله مرکز آمار ایران و برگرفته از نتایج پیمایش تحقیق و توسعه منتشر می گردد.

از آنجا که هدف محوری سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه خلق ثروت و توسعه مالی است، سهم بخش کسب وکار از هزینه کرد تحقیق و توسعه به اسم معیار مهمی در کشورهای پیشرفته مورد توجه است که از 25درصد در سال 1396 به 33 درصد در سال 1398 رسیده است. مرجع داده این شاخص پیمایش مرکز آمار ایران است که هر دو سال یکبار به وسیله این مرکز انجام می گردد.

130 درصد رشد عایدیی شرکت های دانش بنیان و خلاق

بعلاوه شاخص کلیدی دیگر در این گزارش، حجم عایدی شرکت های دانش بنیان و خلاق است که در محور دستاوردهای مالی قرار گرفته است. عایدی این شرکت ها از 366 هزار میلیارد ریال در سال 1396 به 857 هزار میلیارد ریال در سال 1398 افزایش پیدا نموده که 130درصد رشد را نشان می دهد. مرجع داده این شاخص ستاد فناوری های نرم و هویت ساز و مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

تعداد اشتغال ایجاد شده به وسیله شرکت های دانش بنیان و خلاق هم به اسم یکی از شاخص های کلیدی حوزه اقتصاد دانش بنیان است که فرایند آن در قالب شاخص تعداد شاغلان بنگاه های دانش بنیان در گزارش مورد اشاره قرار می گیرد. اشتغال ایجاد شده به وسیله شرکت های دانش بنیان و خلاق از 127هزار نفر در در سال 1396 با افزایش تقریبی سالانه بیش از 20 هزارنفری، به بیش از 191 هزار نفر در سال 1399 رسیده است.

تعداد درخواست های ثبت شده برای ثبت اختراع (پتنت)، علامت تجاری و طرح های صنعتی و بعلاوه تعداد اختراعات ثبت شده (پتنت)، علامت های تجاری و طرح های صنعتی ثبت شده به وسیله سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از دیگر شاخص های کلیدی در گزارش معاونت علمی و فناوری است. در این شاخص ها به طور کلی، ایران فرایندی صعودی را در سال های اخیر تجربه نموده است و از حیث تعداد در بیشتر این شاخص ها در رتبه های بالایی (زیر 20) در جهان قرار گرفته است.

واقعی سازی، به روزرسانی و ساماندهی نظام آمار و اطلاعات علم، فناوری و نوآوری نیازمند تداوم و توسعه همکاری و تعامل همه نهادهای ذیربط حوزه علم، فناوری و نوآوری با دستگاه های متولی فراوری و منتشرکننده آمار و اطلاعات است. مرکز آمار ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان توسعه تجارت، گمرک جمهوری اسلامی و سازمان برنامه و بودجه از جمله سازمان های کلیدی در زمینه هستند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1315

به "فرایند صعودی ایران در کسب شاخص های ارزیابی علم و فناوری، سالانه برای بیش از 20 هزارنفر در شرکت های دانش بنیان و خلاق اشتغال زایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند صعودی ایران در کسب شاخص های ارزیابی علم و فناوری، سالانه برای بیش از 20 هزارنفر در شرکت های دانش بنیان و خلاق اشتغال زایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید