روزگاری را می بینم که تولید نفت را ممنوع خواهند کرد

به گزارش سفر به مالزی، امروز بیژن زنگنه در ششمین کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو با اشاره به اینکه عده ای 40 سال است تلاش کرده اند که نگذارند تولید نفت ایران از 4 میلیون بشکه بالاتر رود که الحمدالله پیروز بوده اند، گفت: واقعا هم زحمت کشیدند؛ با مجلس و دستگاه های زیادی کار کردند و سعی کردند افراد زیادی را از هستی ساقط کنند تا نگذارند تولید نفت ایران از 4 میلیون بشکه در روز بالاتر رود.

روزگاری را می بینم که تولید نفت را ممنوع خواهند کرد

مهمترین نکات سخنرانی زنگنه را بخوانید

- من روزگاری را می بینم که تولید نفت ممنوع شود و بگویند هر تولیدکننده ای یک حدی برای ظرفیت تولید دارد در غیر این صورت مراوداتتان با جهان مختل می شود. همان قواعدی که در پروتکل کیوتو برای تولید دی اکسید کربن گذاشتند برای تولید نفت هم اجرا شود بنابراین باید نفت تولید کنیم.

- زمانی که پارسال نخستین بار شیوع این ویروس آغاز شد، طرح ها را حدود 15 روز تعطیل کردیم اما بهره برداری را نمی توانستیم تعطیل کنیم و اصل را بر این گذاشتیم که با تدوین و ابلاغ پروتکل ها و به کارگیری سختگیرانه آنها زندگی و تولید کنیم که الحمدالله خوب هم جلو رفت.

- نهادهای غیردولتی وقتی دولت ها بسیار قوی هستند دشمن دولت ها تلقی می شوند و دولت ها سعی می کنند آنها را نابود کند. خیلی هم تلاش شده است باشگاه نفت و نیرو را هم نابود کنند اما نتوانستند، این یک دستاورد برای کشور است که عده ای که ایده دارند، نظر دارند با هم حرف می زنند.

- ممکن است تحریم ها و محدودیت های که غیرقانونی است، برداشته شود. البته من خیلی درباره تحریم حرف نمی زنم.

-در سه سال گذشته ظرفیت عظیمی برای صادرات نفت و فرآورده نفتی ایجاد شده است که به طور حتم از این ظرفیت، پس از دوران تحریم استفاده می کنیم. همیشه آرزو و هدفم این بود که ایران در بازرگانی نفت جهان نقش داشته باشد و خیلی هم برای آن تلاش کردم که هر دفعه به نوعی جلو آن گرفته شد.

- با امکاناتی که در این دوره از تحریم ها به ما داده شد و اجازه ریسک کردن داشتیم، ظرفیت های خوبی ایجاد کردیم که تحت هیچ شرایطی از بین نمی بریم راه های زیادی یاد گرفتیم، توان امسال ما با سال های 96 و 97 قابل مقایسه نیست، ما ظرفیت بالایی داریم.

- رابطه مالی شرکت نفت و دولت نوشته شده ولی نپخته است و جواب نمی دهد عمر آن نیز بیشتر از دو سال نیست.

-تشکیل وزارت انرژی انجام شدنی است و مجلس شورای اسلامی می تواند در این زمینه اقدام کند.

- شرایط ورود شرکت های خارجی به ایران برای هر یک از کشورهای خارجی متفاوت خواهد بود، اما شرط اصلی مشارکت با شرکت های ایرانی است.

- می بایست ماده 12 را احیاء کرد تا بتوانیم صرفه جویی سوخت را بخریم و این مساله ارتباطی با یارانه ندارد. می توانیم یارانه بخریم مثلا زمانی که خودرو با مصرف کمتر تولید کنیم و یا مترو توسعه یابد و یا اتوبوس را توسعه دهیم، موتورخانه ها بهینه شود که میزان مصرف کم می شود.

- اگر بخاری با راندمان بالا توزیع کنیم از میزان مصرف کاسته می شود و یا این که اگر برق بتواند راندمان نیروگاه های حرارتی را افزایش دهد شاهد کاهش مصرف خواهیم بود که مجموع این موارد نیاز به سرمایه گذاری دارد. مقدار صرفه جویی انرژی را باید خریداری کرد نه این که فقط توسعه اخلاقی داشته باشیم توسعه اخلاقی از یک حد بیشتر دیگر جوابگو نیست.

زنگنه همچنین در حاشیه ششمین کنگره راهبردی نفت و نیرو درباره این که چه کسانی اجازه نمی دهند تولید نفت ایران به بالای چهار میلیون بشکه در روز برسد، گفت: عوامل غیبی مانع این مساله هستند. وی با اشاره موانع تشکیل وزارت انرژی اظهار کرد: این کار شدنی است و مجلس شورای اسلامی باید ورود کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 965

به "روزگاری را می بینم که تولید نفت را ممنوع خواهند کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزگاری را می بینم که تولید نفت را ممنوع خواهند کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید