دندانپزشکی نوین بدون درد و خونریزی

به گزارش سفر به مالزی، رفتم دندانپزشکی، دندانم را با لیزر پر کردم. این جمله برایتان آشنا نیست؟ خیلی از بیماران ترمیم دندان هایشان با مواد هم رنگ دندان و نور دستگاه ویژه ای را که نورآبی فراوری می نماید، ترمیم دندان هایشان با لیزر می دانند ولی این به هیچ وجه لیزر نیست، دستگاهی ویژه به نام لایت کیور است و نوری با طول موج خاص فراوری می نماید که

دندانپزشکی نوین بدون درد و خونریزی

دندانپزشکی نوین بدون درد و خونریزی

نکاتی درباره استفاده از لیزر در دندانپزشکی

رفتم دندانپزشکی، دندانم را با لیزر پر کردم. این جمله برایتان آشنا نیست؟ خیلی از بیماران ترمیم دندان هایشان با مواد هم رنگ دندان و نور دستگاه ویژه ای را که نورآبی فراوری می نماید، ترمیم دندان هایشان با لیزر می دانند ولی این به هیچ وجه لیزر نیست، دستگاهی ویژه به نام لایت کیور است و نوری با طول موج خاص فراوری می نماید که می تواند مواد هم رنگ دندان را به دندان تان بچسباند. ولی استفاده از لیزر در دندانپزشکی، تکنیکی تازه است که هم می تواند درد شما را هنگام درمان های دندانپزشکی کاهش دهد و هم دقت دندانپزشک را برای درمان بیماری های دهان و دندان هایتان افزایش می دهد.

اگر سری به مطب های دندانپزشکی مدرن جهان بزنید، دستگاه های لیزر را در کنار سایر تجهیزات مطب می بینید. بسیاری از بیماران از دندانپزشک شان می خواهند که در درمان دهان و دندان شان از لیزر استفاده کند. اگر شما هم رجحان های لیزر را بدانید حتما وسوسه می شوید که چنین پیشنهادی به دندانپزشک تان بکنید.

چرا بعضی ها لیزر را ترجیح می دهند؟

اگر قرار است در بخشی از دهانتان جراحی انجام گردد مثل جراحی دندان عقل نهفته، دیگر پس از برش با لیزر احتیاج به بخیه زدن نیست.

بعضی از درمان های دندانپزشکی با استفاده از لیزر احتیاج به تزریق داروی بی حسی ندارد بنابراین دیگر از شر تزریق دردناک خلاص می شوید.

در اعمال جراحی لثه با استفاده از لیزر، خون ریزی از لثه بسیار کاهش می یابد چون طیف پرانرژی لیزر، سبب لخته شدن سریع خون در رگ های بریده شده و بنابراین خون ریزی خیلی سریع خاتمه می یابد بنابراین دیگر لازم نیست پس از جراحی دهان ساعت ها طعم بد خون را در دهانتان تحمل کنید.

عفونت های دهان پس از استفاده از لیزر برای درمان های دندانپزشکی کاهش می یابد چون نور پرانرژی لیزر، میکروب ها را از بین می برد و دهانتان را استریل می نماید. این خصوصیت از تبخال، آفت و یا حتی عفونت زخم ها پس از جراحی و عفونت زیردست دندان جلوگیری می نماید.

زخم های دهان خیلی سریع تر بهبود پیدا می نماید.

لیزر و تجربه ای تازه از مطب دندانپزشکی

اگر دندانپزشکی دوره های استفاده از لیزر را گذرانده باشد و تجهیزات آن را در مطب خود داشته باشد می تواند درمان های دندانپزشکی شما را با دقت بیشتری انجام دهد و از سوی دیگر، طیف درمان های بیشتری را برایتان انجام دهد. لیزر، دست دندانپزشک شما را برای بسیاری از درمان های زیر باز می گذارد:

خلاصی از شر تومورهای خوش خیم: بسیاری از تومورهایی که در لثه ها، کام، گونه و یا حتی لب ها سر و کله شان پیدا می گردد، تومورهایی خوش خیم هستند. با استفاده از این لیزرهای دندانپزشکی می توان این تومورها را بدون درد و برش از دهان حذف کرد.

یک پوسیدگی کوچولو: همواره پوسیدگی های عظیم دندان از یک پوسیدگی کوچک شروع می شوند. با استفاده از لیزرهای دندانپزشکی، دندانپزشک شما می تواند کوچک ترین پوسیدگی را روی دندان هایتان تشخیص دهد و به موقع آن را ترمیم کند.

خداحافظی با تبخال: تبخال هایی که روی لب پیدا می گردد، درد و ناراحتی زیادی دارد و دو هفته طول می کشد که از شرشان خلاص شوید. با استفاده از لیزرها می توانید درد تبخال را کاهش دهید و خیلی زودتر از دست آن رها شوید.

جراحی لثه بی درد و خون ریزی: خیلی از اوقات برای اینکه دندانپزشک روکش خوبی برای دندانتان بسازد، ضروری است با استفاده از جراحی مقداری از لثه بیمار و استخوان را بردارد تا به لثه و استخوان سالم برسد. با استفاده از لیزر، این افزایش طول تاج خیلی سریع تر و آسان تر انجام می گیرد.

ترمیم دندان بدون بی حسی و دریل: اگر از لیزرهای ویژه تراش بافت سخت دندان (مینا و عاج) بهره ببرید، دیگر نه احتیاجی به تزریق دردناک ماده بی حسی است و نه احتیاج است صدای گوش خراش دریل ها را برای تراش دندان تحمل کنید. لیزر می تواند میکروب هایی که سبب پوسیدگی دندان می شوند، از بین ببرد و در نهایت ترمیم دندان روی سطح محکم تر و سالم تری انجام می گردد.

درمان زبان کراواتی: گاهی در بعضی از بچه ها زبان به کف دهان چسبیده است و این بچه ها نمی توانند درست شیر بخورند و حتی صحبت نمایند. این اختلال رشدی تکاملی را زبان کراواتی می گویند. در سنین پایین، جراحی و آزاد کردن زبان سخت است. با استفاده از لیزر می توان به راحتی عمل جراحی آزاد کردن زبان را در بچه ها خردسال انجام داد.

سفید کردن دندا ن ها: پیش از این، از مواد شیمیایی برای سفید کردن دندان ها استفاده می شد ولی وقتی نور لیزر روی این مواد شیمیایی سفیدنماینده متمرکز گردد، فرآیند سفید شدن دندان هایتان خیلی سریع تر صورت گرفته و درنهایت، از نتیجه کار راضی تر خواهید بود.

رهایی از حساسیت دندانی: اگر یک یا تعدادی از دندان هایتان پس از خوردن بستنی یا چای داغ ناگهان دردتیزی می گیرد، آن دندان ها حساس شده اند. لیزر درمان تازهی برای رهایی از شر این دردهای تند و تیز برای همواره است چرا که با انعقاد پروتئین ها، دهانه لوله های ریز داخل ساختمان دندان را مسدود نموده و حساسیت دندانی شما بهبود پیدا می نماید.

لیزرهای نرم، لیزرهای سخت

لیزرهایی که این روزها در مطب های دندانپزشکی در جهان استفاده می شوند، دو دسته است. لیزرها برای تراش ساختمان سخت دندان مانند عاج و مینا و لیزر برای جراحی بافت نرم دهان، لثه، مخاط و زبان. لیزرهایی که توانایی تراش بافت سخت دندان را دارند، به طور مسلم قدرت و انرژی بیشتری دارند و از آنها می توان برای برداشتن پوسیدگی های دندان و تراش دندان و یا حتی برداشتن ترمیم های قبلی شکسته و آسیب دیده استفاده کرد، بدون اینکه دیگر احتیاجی به صدای دریل های گوش خراش باشد. لیزرهای بافت نرم، درد کمتری را هنگام جراحی دهان برای شما ایجاد می نمایند و محل جراحی خیلی سریع تر بهبود پیدا می نماید. از سوی دیگر، از لیزرها می توان برای تماشا داخل دندان و تصویربرداری از تومورها استفاده کرد بدون اینکه شما مجبور باشید خطرات تابش اشعه X را به جان خریداری کنید.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1313

به "دندانپزشکی نوین بدون درد و خونریزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دندانپزشکی نوین بدون درد و خونریزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید