خبرنگاران کاهش انتظارات تورمی کشور با توقف رشد پول در آذر ماه

به گزارش سفر به مالزی، تهران - خبرنگاران - رییس کل بانک مرکزی گفت: توقف رشدپول و کاهش رشد دوازده ماهه آن در آذرماه نسبت به آبان، علامت مهمی از کاهش انتظارات تورمی است.

خبرنگاران کاهش انتظارات تورمی کشور با توقف رشد پول در آذر ماه

عبدالناصر همتی امروز (شنبه) در یادداشت اینستاگرامی به چند نکته درخصوص متغیرهای پولی اشاره کرد و افزود: امروز، گزارش تحلیلی آذر ماه بانک مرکزی منتشر شد که دو واقعیت آماری در این گزارش مورد توجه قرار گرفته است.

وی گفت: نخستین موضوع در این گزارش رشد 15.5درصدی پایه پولی در 9ماهه سال جاری و موضوع دیگر توقف رشد پول در آذرماه و کاهش 10.3 درصدی رشد دوازده ماهه این متغیر در آذر نسبت به آبان ماه بوده است.

همتی به چند نکته کلیدی در مورد این آمار اشاره کرد و گفت: توقف رشدپول و کاهش رشد دوازده ماهه آن در آذر ماه نسبت به آبان، علامت مهمی از کاهش انتظارات تورمی است.

رییس کل بانک مرکزی گفت: کنترل رشد پایه پولی با وجود شرایط بی سابقه مالی و انتقال بیشتر فشارهای آن به بانک مرکزی، اگرچه مطلوب بانک مرکزی نیست اما در ابتدا رشد پایه پولی و نقدینگی باید بر اساس شرایط مورد توجه قرار گیرد و همچنین بانک مرکزی برای بهبودکنترل رشد متغیرهای پولی، محدودیت بر رشد ترازنامه بانک ها را از دی ماه جاری ابلاغ کرده است تا آنچه که مقدور است جهت کنترل تورم بکار گیرد.

وی گفت: امروزه مهمترین دستاورد علم اقتصاد در عرصه سیاست گذاری، شناخت ریشه های تورم و درمان آن است که این موضوع نتیجه سه تغییر مهم و کلیدی مانند انجام سیاست مالی بر اساس یک قاعده مشخص، سیاست پولی مستقل و متمرکز بر اهداف مصرح قانونی خود باشد و تعهد بانک مرکزی به هدف کاهش پایدار تورم است.

همتی گفت: برای تحقق این سه امر درکشورهایی که توفیقات مهمی در مهار و کنترل تورم داشته اند، نهادهای قانونگذار اجازه هرگونه دخالت و سلطه برسیاست گذاری پولی را از نهادهای مختلف گرفته است و به طور مشخص، بانک مرکزی را متولی سیاست پولی کرده است؛ بنابراین استقلال بانک مرکزی صورت قانونی و الزام آور به خود گرفته است.

به گزارش خبرنگاران، پیش از این نیز رئیس کل بانک مرکزی از ایجاد گشایش در منابع بانک مرکزی خبر داده بود که می تواند زمینه کنترل تورم و ایجاد رشد مالی را در کنار افزایش صادرات نفت ایجاد کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 941

به "خبرنگاران کاهش انتظارات تورمی کشور با توقف رشد پول در آذر ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کاهش انتظارات تورمی کشور با توقف رشد پول در آذر ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید