خانه دار شدن زوج های جوان با یک میلیارد در تهران؟

به گزارش سفر به مالزی، مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی و انبوه سازی تهران جزئیات خانه دار شدن زوج های جوان با یک میلیارد تومان در مرکز را تشریح کرد.

خانه دار شدن زوج های جوان با یک میلیارد در تهران؟

به گزارش ایسنا، مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی و انبوه سازی تهران با تشریح جزئیات طرح ساخت مسکن جوانان و زوج های جوان اظهار کرد: طرح مسکن مالی ما که طراحی آن به وسیله اتحادیه اجرا شده ابعاد مختلفی دارد و در کمیسیون عمران مجلس نیز مطرح شده است. خوشبختانه طرح با استقبال خوبی از ناحیه ریاست جمهوری روبرو و به وزارت راه و شهرسازی ارجاع شده و وزیر راه و شهرسازی با نگاه مثبت آمادگی مشارکت در اجرای طرح را به اتحادیه اعلام کردند.

وی اضافه کرد: این طرح بیشتر مربوط به تامین مسکن جوانان و و زوج های جوان است، زیرا یکی از اصلی ترین معضلات پیش روی جوانان برای ازدواج بحث تامین مسکن است. قیمت مسکن متاثر از شرایط کلان اقتصاد کشور بالا رفته و قدرت خرید کاهش یافته است، از طرفی هزینه های اجاره بها هم به شکل سرسام آور افزایش داشته و همه دست به دست همه داده تا جوانان برای ازدواج خود و تامین سرپناه دچار مشکل شوند.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی و انبوه سازی تهران از اجرای طرح مالی مسکن ما به شکل آزمایشی در دو استان تهران و البرز اطلاع داد و گفت: طرح ایده خوبی برای زوج های جوان است و زوج هایی که معمولا طی روز سرکار هستند و بعد از ساعات کار به یک سرپناه احتیاج دارند، می توانند به وسیله این طرح صاحب خانه شوند.

باقرپور در شرح متراژ واحد ها گفت: در این طرح از الگوی آسیای شرقی بهره بردیم و واحد های کوچک متراژ 25 تا 35 متری با تکنولوژی های نوین ساخته می شوند. واحد ها با رویکرد مالی سازی نه به معنای مقرون به صرفه سازی به قیمت از بین بردن کیفیت بلکه به منزله حفظ کیفیت همراه با بهره گیری از تکنولوژی های نوین ساخت احداث می شوند و قیمت تمام شده را به حداقل رساندیم.

وی با بیان اینکه جوانان با زیر یک میلیارد تومان می توانند مالک این واحد ها شوند، اضافه کرد: مدل واحد ها تمام تجهیز و مبله شده است و پارکینگ هم دارد. به طوری که یک زوج جوان برای شروع زندگی در واحد های مسکونی تنها با یک چمدان وارد می گردد، زیرا واحد مجهز و مبله است و فلسفه چنین واحد هایی این است که زوج جوان بتوانند با وام ازدواج و هزینه جهیزیه صاحب یک خانه شوند و دغدغه پول پیش و اجاره بها نداشته باشند.

به گفته مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی و انبوه سازی تهران این واحد ها اجاره به شرط تملیک نیست و افراد مالکیت صددرصدی دارند و بر اساس شاخصه های امروز در فراوری انبوه این کار با زیر یک میلیارد تومان شدنی است.

باقرپور درباره انتقاداتی که نسبت به ساخت واحد های کوچک متراژ وجود دارد، گفت: طبعا این طرح مخالفان و موافقانی داشت و خیلی ها اشکال می گرفتند که اگر واحد کوچک متراژ برنامه ریزی گردد انگیزه فرزندآوری را از بین می برد، در صورتی که معتقدیم رکن مقدم بر فرزندآوری، ایجاد تسهیل در ازدواج است و اگر بتوانیم این فاز را تامین کنیم، کار بزرگ و ارزنده ای اجرا شده است. خوشبختانه با نگاه مثبت مسئولان و دولتمردان امیدواریم که این طرح در دو استان تهران و البرز به اجرا درآید.

وی اظهار داشت: برنامه ریزی شده که زوج های جوان با وام ازدواج و هزینه جهیزیه بتوانند صاحب خانه شوند و این واحد های مبله شده کامل را با زیر یک میلیارد تومان خریداری نمایند. وقتی زوجی زندگی خود را با منزلی که مالکش است، شروع کند در گام بعد می تواند آن را تبدیل به احسن کند، ولی اگر در شروع زندگی دغدغه اش تامین اجاره بها و اضافه کردن پول پیش باشد، دیگر تمرکزی برایش باقی نمی ماند که بخواهد به فکر ارتقای کیفیت زندگی اش باشد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی و انبوه سازی تهران گفت: ممکن است این دغدغه پیش آید که اگر یک واحد 25 متری را به زوج جوان اختصاص بدهیم فردا در بحث حضور مهمان و پذیرایی دچار مشکل شوند، ولی ما یک طراحی مدرن را برای این واحد ها درنظر گرفته ایم. اگر به یک زوج جوان 150 متر آپارتمان هم بدهید آن فضای پذیرایی را فقط زمانی که مهمان دارند، استفاده می نمایند، ولی ما آن را در مجتمع استفاده کردیم و یکسری امکانات به فضای مشاعات تعمیم داده شده است.

به گفته باقرپور در این طرح مدل طراحی و چیدمان مشاعات به گونه ای است که حداکثر بهره وری را داشته باشد و فضا های ورزشی، سالن های پذیرایی تاینی و رستورانی و خدمات تجاری، خشکشویی و سوپرمارکت که جزو ملزومات محلات مسکونی هستند در این شهرک ها دیده شده است و تمام واحد ها دارای نور کافی، ذخیره سازی انرژی، جلوگیری از اتلاف و هدررفت انرژی و حفظ سبک زندگی کامل و مدرن در یک فضای مالی بهینه است.

وی با بیان اینکه در ساخت این واحد ها از مدل های سنتی استفاده نمی گردد، اضافه کرد: در این واحد ها تکنولوژی ساخت را ارتقاء بخشیده ایم و امیدواریم هرچه زودتر اجرای آزمایشی طرح در دو استان البرز و تهران شروع گردد و به سایر استان ها تعمیم یابد.

باقر پور در پاسخ به این پرسش که آیا این واحد ها به شکل سوئیت خواهند بود یا نه، گفت: واحد ها سوئیت نیستند و در آن ها فضای نشیمن، اتاق خواب، پکیج کامل سرویس بهداشتی به طور جداگانه در قالب کوچک متراژ طراحی شده است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی و انبوه سازی تهران درباره پرداخت تسهیلات و وام مسکن به این واحد ها نیز گفت: در طرح نهضت ملی مسکن بانک ها در ارائه وام و تسهیلات خیلی همکاری نکردند و پروژه ها به علت عدم حمایت بانک ها آنطور که باید به جریان نیفتاد لذا یک ریال روی تسهیلات بانکی برنامه ریزی نکرده ایم مگر اینکه زوج ها بخواهند از وام ازدواج خود یا جهیزیه استفاده نمایند.

وی در سرانجام توضیح داد: اگر این طرح را دنباله دار ببینیم می توانیم واحد هایی را برای فرزند اول و دوم و متناسب با سیاست های جمعیتی نظام فراوری کنیم، ولی در حال حاضر نقطه شروع را تسهیل در ازدواج جوانان گذاشته ایم و امیدواریم با شروع هرچه سریع تر آن زوج ها و جوانان صاحبخانه شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 مرداد 1402 بروزرسانی: 17 مرداد 1402 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1783

به "خانه دار شدن زوج های جوان با یک میلیارد در تهران؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه دار شدن زوج های جوان با یک میلیارد در تهران؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید