حمله ها به صنعت کاملا بومی شده هسته ای ایران بی مفهوم است

به گزارش سفر به مالزی، بهروز کمالوندی معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد که حمله ها به صنعت کاملا بومی شده هسته ای ایران بی مفهوم است.

حمله ها به صنعت کاملا بومی شده هسته ای ایران بی مفهوم است

به گزارش خبرنگاران، کمالوندی روز یکشنبه با حضور در برنامه گردهمایی روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، به میزبانی وزارت خارجه با اشاره به این موضوع که توانمندی هسته ای جمهوری اسلامی ایران هم اکنون در جایی قرار گرفته که دشمنان ایران هم می دانند که حذف این توانایی ها دیگر ممکن نیست، گفت: با توجه به بومی شدن و ریشه دواندن توانمندی های هسته ای در ایران، هرگونه تهدید علیه صنعت هسته ای کشورمان کاملا بی مفهوم است.

کمالوندی در این مراسم که با حضور حسین امیر عبداللهیان وزیر امورخارجه و جمعی از معاونان و کارکنان این وزارتخانه برگزار گردید، با بیان اینکه به طور قطع یکی از شاخصه های قدرت برای یک کشور، فناوری به ویژه فن آوری هسته ای است، گفت: صنعت هسته ای همانند محرکه ای پیشران در صنایع مختلف عمل نموده و مختص به یک شاخه خاص نیست.

معاون سازمان انرژی اتمی در گردهمایی روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور تاکید نمود: باید با قدرت هرچه بیشتر روی این موضوع تمرکز داشته باشیم و با انعکاس درست نشان دهیم که صنعت هسته ای تنها به بخش غنی سازی خلاصه نشده و دارای بخش های دیگری است که ارزش اضافه کرده مالی بالایی دارند. در این مسیر مزیت نسبی مالی در حوزه انرژی شامل 2 عامل مهم منابع زیرساختی و نیروی انسانی می گردد که خوشبختانه در این زمینه کشورمان شرایط خوبی دارد.

در این مراسم که محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز یکی از سخنرانان بود، کمالوندی گفت: به طور کلی رشد صنعت در کشور ما به حدی است که در حال حاضر می تواند ساخت راکتورهای میانه را در برنامه خود قرار دهد. این موضوع در منظره سازمان وجود داشته و به حتم بومی سازی ساخت نیروگاه در این برنامه واقع شده است که خود کار بزرگی است. شاید هنوز در سطح داخلی و بین المللی این باور وجود نداشته باشد اما خوشبختانه با نگاه صنعت محوری که مهندس اسلامی دنبال می نماید و نیز با شناختی که از ابعاد مختلف صنعت کشور دارد، این موضوع به صورت جدی دنبال می گردد و شاهد نتایج خوبی در کار با صنایع کشورمان برای پیشبرد این اهداف بوده ایم.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: در زمینه رادیوداروها ما احتیاج یک میلیون بیمار را در کشور تامین می کنیم؛ پیش از این اعلام نموده بودند که دارو تحریم نیست اما واقعیت قضیه چیز دیگری بود. نمونه این اتفاق تحریم کردن شرکت پارس ایزوتوپ است که علیرغم اینکه فعالیت های آن صرفا متمرکز بر تامین رادیوداروهاست، آمریکا همچنان این شرکت را در فهرست تحریم قرار داده است. ارتباط این شرکت با سازمان انرژی اتمی ایران بهانه ای بیش نیست.

کمالوندی اضافه کرد: هر موسسه خصوصی نیز برای فراوری رادیودارو سه راه پیش رو دارد که در این مسیر 70 درصد محصولات باید به وسیله راکتور فراوری گردد، در نتیجه به طور طبیعی باید سراغ سازمان انرژی اتمی ایران برود. اما آن ها با هر بهانه ای می خواهند به مردم فشار بیاورند.

معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران در خاتمه گفت: بدون شک در فضای سیاسی داشتن روایت مناسب از فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران به حل این موضوعات بسیار یاری خواهد نمود. به طوری که آن ها توانسته اند موضوعاتی که اصلا مهم و پیچیده نبوده را با اهداف سیاسی و آن را در رسانه ها به صورت یک موضوع بزرگ جلوه دهند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 خرداد 1402 بروزرسانی: 3 خرداد 1402 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1753

به "حمله ها به صنعت کاملا بومی شده هسته ای ایران بی مفهوم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله ها به صنعت کاملا بومی شده هسته ای ایران بی مفهوم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید