جزئیات تسهیلات نو برای صادرکنندگان ایرانی

به گزارش سفر به مالزی، هر چند از شروع دوره مدیریت رئیس تازه سازمان توسعه تجارت تنها چند روز می گذرد اما به نظر می رسد پیگیری سیاست هایی که این سازمان در هفته های گذشته شروع نموده در دولت تازه هم ادامه خواهد داشت.

جزئیات تسهیلات نو برای صادرکنندگان ایرانی

بسته حمایت از صادرات غیرنفتی که هر ساله از سوی دولت نهایی و ابلاغ می گردد، در سال 1400 پیش از انتها دولت دوازدهم نهایی شد و اجرای آن شروع شده است. البته پیش از این صادرکنندگان تذکر داده بودند که در صورت اجرایی نشدن تمام بندهای این بسته، بعضی از فعالان مالی توان توسعه فعالیت های صادراتی خود را نخواهند داشت.

حالا علیرضا پیمان پاک - رئیس سازمان توسعه تجارت - اعلام نموده که مقدمات اجرای ماده سه بسته حمایت از صادرات غیرنفتی به مرحله نهایی رسیده و اجرایی خواهد شد.

او شرح داده: امیدواریم با همکاری صندوق توسعه ملی در مورد تخصیص منابع لازم و بعلاوه هماهنگی با بانکهای عامل، ضمن پرداخت تسهیلات ریالی و ارزی به صادرکنندگان، شاهد کاهش هزینه های حضور صادرکنندگان در بازارهای هدف و افزایش قدرت رقابت پذیری آنها باشیم.

وی اضافه کرد: بر اساس مفاد این دستورالعمل که با بهره گیری از نظرات سایر بخش های اثرگذار بر تجارت خارجی کشور تدوین شده، کوشش کردیم تا فرآیند تخصیص و پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی به صورت برخط و در حداقل زمان ممکن انجام گردد و تمامی اطلاعات و ارزیابی ها هم در سامانه و به صورت هدفمند و شفاف صورت گیرد.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: پرداخت تسهیلات به وسیله سامانه های بهین یاب و سپیدار بوده که پس از احراز اهلیت صادراتی صادرکنندگان، درخواست متقاضیان به کارتابل بانک های عامل و احراز اهلیت اعتباری ارجاع و در نهایت اعتبار پرداخت می گردد. شاخص های در نظرگرفته شده جهت احراز اهلیت صادراتی شامل میانگین صادرات در طول سه سال گذشته، بازرگانی یا تولیدی بودن متقاضی، نوع کالای صادراتی بر اساس ارزش اضافه کرده و اولویت کشورهای همسایه و اوراسیا است که با توجه به این وزن دهی سعی در حمایت حداکثری از صادرکنندگان داریم.

وی با اشاره به ضرورت استفاده از ابزارهای تشویقی جهت تسریع و تسهیل ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان توضیح داد: یکی از شاخص های اثرگذار در احراز اهلیت صادراتی صادرکنندگان جهت دریافت تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی از محل منابع صندوق توسعه ملی، اندازه ایفای تعهدات ارزی بوده و صادرکنندگانی که نسبت بیشتری از تعهدات ارزی خود را ایفا نموده باشند دارای امتیاز بیشتری بوده و جهت دریافت تسهیلات سرمایه در گردش از اولویت بالاتری برخوردار خواهند شد. ارزیابی و اثرگذاری پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش از سوی سازمان توسعه تجارت ایران انجام می گردد و بر این اساس، پرداخت مجدد تسهیلات سرمایه در گردش با نرخ های ترجیحی انجام خواهد شد.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در انتها تاکید نمود: با توجه به پیگیری های اجرا شده و مفاد بسته حمایت از صادرات غیر نفتی سال 1400، مبلغ دو هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی در بانکهای عامل سپرده گذاری شده و بانک های عامل با ترکیب این منابع با منابع خود به نسبت 50-50، در نهایت مبلغ چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی با نرخهای ترجیحی پرداخت خواهند کرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1317

به "جزئیات تسهیلات نو برای صادرکنندگان ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات تسهیلات نو برای صادرکنندگان ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید