تورم سالانه شهریور ماه 45.8 درصد شد

به گزارش سفر به مالزی، براساس اعلام مرکز آمار، نرخ تورم سالانه شهریور ماه 1400 برای خانوار های کشور به 45.8 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل 0.6 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

تورم سالانه شهریور ماه 45.8 درصد شد

به گزارش خبرنگاران، مرکز آمار ایران بیان کرد: منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در شهریور ماه 1400 به عدد 43, 7 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 43.7 درصد بیشتر از شهریور 1399 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

نرخ تورم نقطه ای شهریور ماه 1400 در مقایسه با ماه قبل 0.5 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 3.2 واحد درصدی به 61.6 درصد و گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات با کاهش 0.7 واحد درصدی به 35.4 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 42, 9 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 0.5 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 47.8 درصد بوده که که نسبت به ماه قبل 0.1 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه شهریور 1400 به 3.9 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل 0.7 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 5.0 درصد و 3.3 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 4 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 0.8 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 3.6 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.4 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه شهریور ماه 1400 برای خانوارهای کشور به 45.8 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.6 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 45.1 درصد و 49.7 درصد می باشد که برای خانوارهای شهری 0.6 واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی یک واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه لبنیات و تخم مرغ (ماست، پنیر و شیر پاستوریزه)، گروه سبزیجات (کاهو، هویج فرنگی و کدوسبز) و گروه ادویه و چاشنی (رب گوجه فرنگی، سس مایونز) می باشد. در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، گروه مسکن، آب، برق و گاز (میانه قیمت یک متر مکعب گاز و آب، اجاره بها)، گروه هتل و رستوران (غذاهای سرو شده در رستوران) و گروه حمل و نقل (روغن موتور و انواع اتومبیل سواری) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در شهریور ماه 1400 برای دهک های مختلف هزینه ای از 45.5 درصد برای دهک ششم تا 49.4 درصد برای دهک دهم است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1320

به "تورم سالانه شهریور ماه 45.8 درصد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم سالانه شهریور ماه 45.8 درصد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید