بازنشستگان تامین اجتماعی بخوانند!، حقوق سال آینده بازنشستگان چقدر است؟

به گزارش سفر به مالزی، به گزارش خبرنگاران، پیشنهاد دولت افزایش یک میلیون تومانی حقوق کارمندان در سال آینده بوده. اما کمیسیون تلفیق پیشنهاد افزایش 60 درصدی حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان دولت را داده است. یعنی افزایش دو میلیون تومانی حداقل حقوق!

بازنشستگان تامین اجتماعی بخوانند!، حقوق سال آینده بازنشستگان چقدر است؟

بر اساس اعلام سخنگوی کمیسیون تلفیق، این کمیسیون پیشنهاد داده که حداقل حقوق بازنشستگان و کارمندان دولت 0به 5 میلیون و 600 هزار تومان برسد. با این حساب، اگر پیشنهاد کمیسیون تلفیق در صحن علنی هم تصویب شود، حداقل حقوق بازنشستگان دولت سال آینده به پنج میلیون و 500 هزار تومان می رسد.

اما آیا این افزایش حقوق، شامل دیگر بازنشستگان از جمله بازنشستگان تامین اجتماعی هم می شود؟

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

هنوز جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال آینده اعلام نشده است. اما به گفته رئیس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، امسال حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با 30 سال سابقه کار، 4 میلیون و 200 هزار تومان است.

اما حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی سال آینده چقدر می شود؟ هر سال میران افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، معادل افزایش حقوق کارگران تغییر می کرد. یعنی مبنای افزایش حقوق سالانه بازنشستگان تامین اجتماعی، میزان افزایش حقوق کارگران است.

بر این اساس به نظر می رسد که هنوز تعیین نیست که حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر تغییر می کند. حدس ها می گوید حداقل حقوق کارگران در سال آینده بین 30 تا 40 درصد افزایش داشته باشد.

اگر چنین باشد می توان انتظار داشت که حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هم به بالای 5 میلیون تومان برسد.

مشکل افزایش حقوق چیست؟

آنگونه که رئیس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده، حقوق بازنشستگان تامن اجتماعی در مقایسه با بازنشستگان کشوری و لشکری کمتر است.

هفته گذشته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت قرار است به زودی در جلساتی با نمایندگان کانون های بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی کشور و وزیر رفاه، رئیس سازمان تامین اجتماعی و رییس سازمان برنامه و بودجه تصمیمات جدیدی درباره حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی گرفته شود.

اما نکته مهمی که وجود دارد این است که سازمان تامین اجتماعی با کسری بودجه روبرو است و احتمالا توان افزایش قابل توجه بازنشستگان خود را ندارد.

به گزارش عصر ایران، سازمان تامین اجتماعی امسال بیش از 17 هزار میلیارد تومان برای حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان پرداخت کرده و ماهیانه 5 هزار میلیارد تومان کسری برای پرداخت حقوق دارد.

تعیین نیست که با این کسری بودجه که مدام در حال افزایش است، این سازمان توان این را دارد که حداقل حقوق بازنشستگان خود را افزایش بدهد یا نه.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 2 فروردین 1401 بروزرسانی: 2 فروردین 1401 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1503

به "بازنشستگان تامین اجتماعی بخوانند!، حقوق سال آینده بازنشستگان چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازنشستگان تامین اجتماعی بخوانند!، حقوق سال آینده بازنشستگان چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید