آیا صدای زادگاه خورشید به سازمان جهانی گردشگری می رسد؟

به گزارش سفر به مالزی، خرانق به اسم یکی از 9 روستای گردشگری ایران انتخاب شده و فرصت دارد تا به اسم یکی از روستای ایران به سازمان جهانی گردشگری معرفی گردد؛ روستایی که به زادگاه خورشید شهره است و در اذهان و چشم گردشگران به وی ژه گردشگران اروپایی، صندلی ویژه ای دارد.

آیا صدای زادگاه خورشید به سازمان جهانی گردشگری می رسد؟

رها سالاری مسئول کمیته جهانگردی روستایی استان یزد در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به این که شعار سازمان جهانی جهانگردی، توسعه جهانگردی روستایی با هدف بازیابی جهانگردی داخلی و اقتصاد کشورها از بخش داخلی و جهانگرد داخلی است، اظهار می کند: سازمان جهانی با بیان این شعار معتقد است که مردم هر کشور و جامعه محلی باید از داشته های موجود همان جامعه مانند غذاهای سنتی، منظره ها طبیعی و جاذبه های فرهنگی بهره گیرد.

وی با اشاره به این که طرح ابتکاری دهکده جهانگردی از سوی سازمان جهانی جهانگردی مطرح شده است، می گوید: سازمان جهانی جهانگردی به تبع این طرح، به ایران هم اعلام نموده که سه روستا را می تواند معرفی کند و به همین دلیل هم در حال حاضر 9 روستای جهانگردی کشور برای این مهم انتخاب شده که در نهایت سه روستا به اسم روستاهای برگزیده برای این منظور در دستور کار قرار می گیرند.

این فعال فرهنگی با بیان این که روستای خرانق تا به امروز استانداردهای مذکور را داشته است، اسم می نماید: استانداردهای خاصی برای انتخاب این روستا در نظر گرفته شده که یکی از این شاص ها برای ارزیابی جمعیت 15 هزار نفری روستاست گرچه حداقل جمعیتی برای این موضوع انتخاب نشده است.

وی با اشاره به این که چگونگی استفاده و بهره برداری از منابع فرهنگی، تاریخی، تجاری، دانشگاهی، اقدامات مربوط به پایداری زیست محیطی و توانمندی زنان روستایی از دیگر معیارهای انتخاب روستاهای مذکور منظور شده اند، می گوید: چگونگی ادغام این موارد با زنجیره ارزش روستا هم مورد تاکید است اما سوال اینجاست که چرا وزارت میراث فرهنگی، خرانق را انتخاب نموده است؟

وی در پاسخ به سوال خود، با اشاره به داشته های روستای خرانق خاطرنشان می نماید: خرانق در جهت کاروانسراها و در جهت سفرها قرار داشته به طوری که زیرساخت هایی مانند چاپارخانه، قلعه، کاروانسرا و پل آب رو هم در آنجا شکل گرفته و علاوه بر آن سازه های متفاوت و جالبی مانند منارجنبان هم در آن ساخته شده است.

سالاری اضافه می نماید: میبد، چک چک و خرانق، مثلث سفر جهانگردان بوده و این مسئله هم اهمیت زیادی در انتخاب روستای خرانق داشته است.

این مسئول به حیات وحش روستای خرانق اشاره می نماید و می گوید: روستای خرانق در منطقه حفاظت شده قرار داشته و گونه های خاصی مانند روباه شنی هم از داشته های ارزشمند این روستا هستند.

خرانق در کنار برندق و لافت

البته هما خورشیدی معاون جهانگردی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی استان یزد هم در مورد روستای خرانق اظهار می نماید: براساس طرح ابتکاری سازمان جهانی جهانگردی در مورد انتخاب دهکده های جهانگردی، روستای هدف جهانگردی خرانق به اسم روستای واجد شرایط جهت قرارگیری در شبکه جهانی روستاهای مورد تائید سازمان جهانی جهانگردی معرفی و از بین 9 روستا در سطح کشور، امتیازات لازم را در کنار روستاهای برندق اردبیل و لافت هرمزگان در ارزیابی های اولیه کسب کرد.

وی در مورد اهمیت این موضوع می گوید: اهمیت این موضوع زمانی دوچندان خواهد شد که روستاهای منتخب در ابعاد جهانی معرفی شده و نشان سازمان جهانی جهانگردی را کسب نمایند تا به اسم سرمایه ای جهانی مورد توجه جهانگردان داخلی و خارجی قرار گیرند.

اما شاخص های در نظر گرفته شده برای انتخاب روستاهای جهانی چیست؟ سوالی که هماخورشیدی در پاسخ به آن می گوید: شاخص هایی نظیر ابتکار عمل در روستاها به اسم محرک جهانگردی پایدار، اولویت های مالی و اجتماعی و زیست محیطی، تاریخچه و جذابیت های جهانگردی، سیاست ها و برنامه ها جزو این شاخص ها هستند.

وی ادامه می دهد: منابع طبیعی و فرهنگی ملموس و ناملموس و اندازه اهمیت دهی به این سرمایه ها به وسیله جوامع محلی، توجه به آداب و رسوم، معرفی رویدادها، مراسم سنتی و مواردی از این دست به اسم معیارهای سنجش و ارزیابی اولیه قرار داده شده که با تکمیل اطلاعات و سوابق موجود در راستای توسعه جهانگردی، خرانق امتیازات لازم را در ارزیابی اولیه به دست آورده و به سازمان جهانی جهانگردی در قالب یکی از برترین دهکده های جهانگردی معرفی می گردد.

خرانق کجاست؟

و در نهایت بدانیم که خرانق کجاست و این روستای دیدنی را بیشتر بشناسیم؛ خرانق یکی از روستاهای شهرستان اردکان از توابع استان یزد است که حدود 4500 سال قدمت برای آن تخمین زده اند و به زادگاه خورشید هم شهره است.

روزگاری روستای خرانق در یزد، سکونتگاه عده زیادی از ساکنان شهری به همین نام بوده و در هر گوشه آن بناهایی منحصر به فردی ساخته شده که امروز این جاذبه ها مورد اقبال جهانگردان خصوصا جهانگردان اروپایی است.

خرانق به دلیل قدمت تاریخی و سازه ها و جاذبه های خود یکی از ارزشمندترین دیدنی های این مرز و بوم محسوب می گردد و نخستین بار در میان گزارش های یکی از هیربدان زرتشتی در سال 24 هجری شمسی که همزمان با دوازدهمین سال سلطنت یزدگرد ساسانی است، از آن یاد شده و به اسم یک استراحت گاه بین راهی برای تاجران و مسافران محسوب می شده است.

شغل اصلی مردم روستای خرانق عموما کشاورزی و دامداری بوده و اقتصادهای دیگری مانند معادن هم در مورد این روستا وجود دارد، البته حیات گونه های زیادی به این روستا وابسته هستند و در این روستا زیست می نمایند که از جمله آن ها میتوان به یوزپلنگ، قوچ، میش، بز، گربه وحشی، خرگوش و روباه اشاره نمود. بعلاوه پرندگانی مثل تیهو، کبک، چکاوک بیابانی، زاغ بور و دودک از جمله پرندگان ساکن در روستای خرانق هستند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 16 شهریور 1400 بروزرسانی: 16 شهریور 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1295

به "آیا صدای زادگاه خورشید به سازمان جهانی گردشگری می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا صدای زادگاه خورشید به سازمان جهانی گردشگری می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید