اعظمی: زمزمه حذف ارز ترجیحی باعث احتکار برنج شد

به گزارش سفر به مالزی، یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس احتکار برنج ایرانی را تأیید کرد و با اشاره به آمار فراوری برنج در سال گذشته، گفت که قاعدتا نباید این مشکل را می داشتیم. زمزمه حذف ارز ترجیحی که آغاز شد، برخی ها دست به احتکار روغن، برنج، و گندم زدند.

اعظمی: زمزمه حذف ارز ترجیحی باعث احتکار برنج شد

ذبیح الله اعظمی در گفت وگو با خبرنگاران در خصوص گرانی مجدد برنج ایرانی گفت: آنالیز عوامل افزایش قیمت برنج ایرانی و راهکارهای برون رفت از وضع موجود در دستور کار کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس قرار داشت تا اینکه سویه نو بیماری امیکرون شیوع یافت و جلسات این کمیسیون تعطیل شد.

نماینده جیرفت و عنبرآباد در مجلس با اشاره به بازدیدش به همراه رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس از اسکله شهید رجایی بندرعباس گفت: ما از یک کشتی در حال تخلیه برنج بازدید کردیم که فکر می کنم این روزها در حال طی کردن قرنطینه و مسائل اداری است، امیدوارم این محموله به زودی توزیع گردد و از التهاب بازار کم کند.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به تشکیل شدن سامانه بازرگام برای خرید برنج دولتی گفت: مردم با رجوع به این سامانه می توانند خرید اینترنتی نمایند و در منزل تحویل بگیرند. زیرساخت های این سامانه که واسطه را حذف نموده است، از پیش به خاطر التهاب بازار مرغ و تخم مرغ تشکیل شده بود.

زمزمه حذف ارز ترجیحی که آغاز شد، برخی ها دست به احتکار روغن، برنج، و گندم زدند

اعظمی شائبه احتکار برنج ایرانی را تأیید کرد و گفت: با توجه به آمار فراوری برنج در سال گذشته، قاعدتا نباید این مشکل را می داشتیم. زمزمه حذف ارز ترجیحی که آغاز شد، برخی ها دست به احتکار روغن، برنج، و گندم زدند که دولت باید نظارت بر بازار را افزایش دهد.

500 هزار هکتار زمین شالی کاری نیازمند زهکشی و هزار کارخانه شالی کوبی نیازمند نوسازی

اعظمی با بیان اینکه اندازه میانه عملکرد برنج در کشور پایین است، گفت: ما نیازمند آموزش، تحقیق و ترویج در این زمینه هستیم؛ چیزی نزدیک به 500 هزار هکتار زمین در گیلان و مازندران وجود دارد که نیازمند زهکشی است و پس از زهکشی آماده کشت برنج است. کمیسیون کشاورزی پیگیر ماجراست اما هنوز اقدام عملی صورت نگرفته است.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: از هزار و 450 کارخانه شالی کوبی، هزار کارخانه نیازمند بهسازی و نوسازی است. پرت برنج یا همان از دست رفتن برنج به صورت شکسته زیاد شده است، باید ردیف اعتباری ویژه برای نوسازی این کارخانه ها درنظر گرفت. ما در کشور 2.2 میلیون تن برنج فراوری می کنیم و نیازمان 3 میلیون تن است و اگر اقدامات مذکور صورت بگیرد، می توان گفت به خودکفایی در زمینه برنج خواهیم رسید.

عملکرد وزیر جهاد کشاورزی را زود قضاوت نمی کنیم

نماینده جیرفت و عنبرآباد در مجلس درباره عملکرد سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی گفت: واقعیت این است که مسائل قبلی در این دولت ادامه دارد، اما باید بگویم که وزارت جهاد کشاورزی آقای خاوازی بیشتر وزارت مرغ و تخم مرغ بود ولی خوشبختانه سید جواد ساداتی نژاد ماجرای مرغ و تخم مرغ را جمع نموده است و این روزها به مسائل دیگر توجه دارد.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اضافه نمود: اکنون برای قضاوت عملکرد سیدجواد سادتی نژاد زود است. به نظرم باید بیشتر به او و تیمش زمان بدهیم تا در آینده نزدیک عملکردشان را قضاوت کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 تیر 1401 بروزرسانی: 7 تیر 1401 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1583

به "اعظمی: زمزمه حذف ارز ترجیحی باعث احتکار برنج شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعظمی: زمزمه حذف ارز ترجیحی باعث احتکار برنج شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید