گیاهانی بکارید که حشرات را دور می نمایند

به گزارش سفر به مالزی، در خانه و یا حیاط تان تعداد زیادی حشره زندگی می نمایند که دیگر دارند شما را آزار می دهند؟ اگر به شما بگویم که می توانید آنها را تنها با کاشت چند گیاه دور کنید باور می کنید؟!

گیاهانی بکارید که حشرات را دور می نمایند

چه گیاهان زینتی در باغچه کاشته اید و چه سبزیجات، همواره تعدادی حشره هستند که دور گیاه تان وز وز نمایند! احتمالا تعدادی از آنها حتی آفت هستند. حشرات هم مانند ما انسان ها احتیاجهای غذایی و ترجیح های خاصی دارند و غذای خود را بر طبق این ترجیح ها انتخاب می نمایند. اما اگر شما در بین باغچه سبزیجات تان چند گیاه حشره دور کن بکارید، کار پیدا کردن غذای را برای شان سخت می کنید. خبر خوب دیگر اینکه این گیاهان حشرات مفید را به باغچه مان فرا می خوانند!

1- ریحان

بویی است که حشرات از آن وحشت دارند. وقتی دارید در باغچه یا باغ تان راه می روید، به آرامی برگ های ریحان را فشار دهید و گاهی زخم های کوچکی در آنها به وجود آورید تا بوی شان در همه جا پراکنده گردد. اگر گیاهان خانگی تان مبتلا به آفت شده اند، چند گلدان ریحان در بین آنها قرار دهید.

2- گل گاو زبان

گل گاو زبان علاوه بر خواصی که برای بدن مان دارد، فوایدی هم برای باغچه دارند! این گیاه حشرات مفید و گرده افشان را جذب و حشرات بد را دور می نماید. کافی است گل گاو زبان را یک بار در باغچه بکارید، بعد از آن، گیاه خودش درمی آید.

3- همواره بهار

این گیاه هم مانند گل گاو زبان ، در حالی که آفات را می ترساند، حشرات خوب را به باغچه تان دعوت می نماید. آن را در بین گیاهان تان بکارید.

4- نعناع گربه ای

این گیاه شته ها، سوسک کلورادو، آفات کدو و … را از باغچه دور می نماید. تنها بدی نعناع گربه ای آن است که برخی گونه های آن می توانند رشد سریعی داشته باشند و همه باغچه را پر نمایند.

5- پیاز کوهی

این گیاه شته ها و سوسک ژاپنی را فراری می دهد. با توجه به اینکه شته یکی از رایج ترین آفت باغچه ای و گیاهان آپارتمانی است، کاشت این گیاه در باغچه و یا گذاشتن چند گلدان از آن در بین گیاهان آپارتمانی، می تواند اثرات مفیدی روی بازده گیاهان تان داشته باشد.

6- شوید

شوید هم مانند بیشتر گیاهان این فهرست حشرات مفید را جذب و حشرات مضر را دفع می نماید. این گیاه پروانه ها را هم به باغچه تان فرا می خواند!

7- سیر

سیر شته، شب پره کاهو و سوسک ژاپنی را جذب می نماید. کاشت سیر در زیر گیاه رز برای فراری دادن سوسک ژاپنی، یکی از کلاسیک ترین تکنیک های مبارزه با این آفت رز است.

8- ترب کوهی

این گیاه آفاتی مانند سوسک کلرادو را از گیاهان تان دور می نماید. البته کاشت آن می تواند مقداری سخت باشد اما نکته خوب اینجا است که می توانید از گیاه استفاده خوراکی هم داشته باشید.

9- زوفا

زوفا علاوه بر گل های خوشرنگی که دارد، حشرات آفت را هم از محصولات زمستانی تان دور می نماید. این گیاه برای فراری دادن شب پر کاهو بسیار کارآمد است.

10- نعناع

شته، شب پره کاهو و مورچه ها را به یاری نعناع دفع کنید. می توانید تنها یک شاخه کوچک از نعناع را در بین گیاهانی که می خواهید از آنها محافظت کنید بکارید. به این صورت گیاه رشد بیش از حد نمی نماید و به همان قسمت باغچه محدود می گردد. البته بد نیست هر از گاهی کمی آن را هرس کنید.

11- پیاز

پیاز شته ها و حشرات بالدار را فراری می دهد. اگر در نظر دارید در باغچه تان هویج بکارید، پیاز می تواند همنشین خوبی برای آن باشد، چرا که آفات آن را فراری می د هد. اگر نمی خواهید خود گیاه را در باغچه بکارید، می توانید تعدادی پیاز را خرد کنید و در اطرف گیاهان تان بریزید. البته کاشت خود گیاه نتیجه بهتری خواهد داشت.

12- پونه کوهی

این گیاه برای مبارزه با شب پره کاهو عالی است. البته کاشت آن در بین گیاه هان اندکی سخت است چرا که به سرعت در بین آنها پراکنده می گردد.

13- جعفری

درست مانند ریحان، بهتر است برگ های جعفری را هم اندکی خراش دهید تا عطرش در همه جا پخش گردد و آفات را بترساند.

14- تربچه

تربچه برای دور کردن آفات خیار عالی است. بهتر است چند گیاه تربچه را در بین خیارهاتان بکارید و تا زمانی که بالغ شوند آنها را در باغچه نگه دارید.

15- رزماری

رزماری آفت زیادی را فراری می دهد. می توانید چند گلدان رزماری بکارید و گاهی آنها را برای فراری دادن آفت بیرون در باغچه بگذارید، و گاهی هم برای دور کردن آفات گیاهان خانگی به درون خانه آورید.

16- مریم گلی

مریم گلی برای دور کردن آفات کاهو و هویج عالی است. می توانید آن را در کنار محصولات تان بکارید چرا که کاشت آن در بین گیاهان اندکی سخت است.

17- مرزه

مرزه را هم می توان در بین گیاهان کاشت و بعد هم از برگ های تازه آن برای سبزی خوردن استفاده کرد! می توانید یک گلدان از آن را در بین گیاهان خانگی تان هم قرار دهید.

18- آویشن

آوشن هم بعد از مدتی در باغچه تان پخش می گردد پس احتیاج به هرس دارد.

19- افسنتین

شاید نام آن به گوش تان نخورده باشد اما اگر به یک عطاری مراجعه کنید و خواص درمانی آن را بپرسید سرتان سوت می کشد! افسنتین برای افرادی که از موش می ترسند عالی است چرا که این جوندگان کوچک را فراری می دهد!

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1621

به "گیاهانی بکارید که حشرات را دور می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهانی بکارید که حشرات را دور می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید