کف خوابی دانشجویانِ دانشگاه های برتر کشور در خوابگاه

به گزارش سفر به مالزی، علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در واکنش به خودکشی دانشجوی پسادکتری در دانشگاه فردوسی مشهد گفت: من هنوز گزارش مربوط به این دانشجو را ندیده ام، اما موضوع این دانشجو در سازمان دانشجویان و بخش مشاوره در حال آنالیز است. در هر صورت خودکشی عوامل متعددی دارد و بعضا شنیده شده که بعضی گفته اند، علت خودکشی این شخص، سخت گیری بوده، در حالی که در مقطع پسا دکتری اصلا سخت گیری مطرح نیست.

کف خوابی دانشجویانِ دانشگاه های برتر کشور در خوابگاه

به گزارش ایلنا، وی با تاکید بر اینکه باید روی موضوع اقدام به خودکشی این شخص که در مقطع پسادکتری بوده است، تحقیق گردد، گفت: باید روی این موضوع مطالعه گردد و کارشناسانی که روی این موضوع کار می نمایند، نتیجه را بگویند تا بعد در مورد آن اظهارنظر کنیم.

خاکی صدیق با بیان علل مختلفی که منجر می گردد یک جوان یا یک دانشجو افکار خودکشی داشته یا دست به خودکشی بزند، گفت: عوامل متعددی برای این رخداد وجود دارد، مانند آینده نامطمئن شغلی، اعتیاد، مسائل خانوادگی، مسائل تحصیلی، تاخیر در امر ازدواج و... که از سوی متخصصان ارائه شده است، اما در مورد این شخص به خصوص که در دانشگاه فردوسی تحصیل می نموده، تحقیقات در حال اجرا است.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هر سال گزارش هایی در وزارت علوم تهیه می گردد که نشان می دهد، عوامل متعددی در رابطه با مسائل دانشجویان وجود دارد، این ها طبیعتا فراوزارت علومی هستند و قطعا عوامل بیرونی هم در آن نقش دارند که باید جدی گرفته شوند.

خاکی صدیق در واکنش به اینکه بعضی از هم دانشگاهی های این دانشجو از عدم رسیدگی در زمینه امور خوابگاهی اعتراض نموده اند، گفت: مسائلی که درباره خوابگاه ها مطرح است، کاملا درست است، واقعا دانشگاه های ما در زمینه خوابگاهی مشکل دارند.

وی درخصوص اینکه بعضی دانشجویان دانشگاه های برتر در خوابگاه ها روی زمین می خوابند، گفت: به اسم مثال چندی پیش ریاست دانشگاه صنعتی شریف اعلام می کرد که ما در بعضی از خوابگاه هایمان زمین خواب یا کف خواب داریم؛ یعنی بعضی دانشجویان این دانشگاه برتر در خوابگاهشان تخت ندارند و روی زمین می خوابند. افرادی که به دانشگاه صنعتی شریف راه پیدا می نمایند نخبگان ما هستند، از این رو شرایط موجود در خوابگاه ها یک آسیب است.

معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به تاثیر فضا بر روح وروان دانشجویان گفت: یک بحثی در معماری و در مورد فضا وجود دارد که بیانگر ارتباط روح و روان انسان با فضای موجود است؛ یعنی وقتی یک فرد وارد فضایی می گردد آن فضا روی شخص تاثیر می گذارد و البته موضوع کاملا علمی است. پس فضای خوابگاهی روی دانشجویان اثرگذار خواهد بود، اما باز هم این فقط یک عامل بوده و عوامل متعدد دیگری هم روی روحیه دانشجویان تاثیر دارد.

وی در پاسخ به این سوال که انتظار شما از دولت آینده جهت بهبود اوضاع دانشجویان و جامعه دانشگاهی چیست؟ گفت: امیدواریم دولت بعدی بتوانند شرایط بهتری نسبت به اکنون فراهم نمایند به اسم مثال همین بحث خوابگاه ها و امکانات بودجه ای دانشگاه ها را یک مقداری بهبود ببخشند تا فضای کاری، علمی وتحصیلی دانشجویان از شرایط بهتری برخوردار باشد.

معاون آموزشی وزارت علوم در سرانجام تاکید نمود: دولت بعدی کوشش کند شرایطی را فراهم کند که دانشجویان بتوانند فقط به دغدغه های درسی خود برسند و ما هم مطمئنیم با برنامه هایی که انشالله خواهند داشت، وضع وزارت علوم خیلی بهتر از قبل گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1221

به "کف خوابی دانشجویانِ دانشگاه های برتر کشور در خوابگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کف خوابی دانشجویانِ دانشگاه های برتر کشور در خوابگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید