کشف شگفت انگیز مریخ نورد چینی در سیاره سرخ، عکس

به گزارش سفر به مالزی، دیجیاتو نوشت: مریخ نورد چینی ژورانگ در تپه های شنی این سیاره الگوهایی را شناسایی نموده است که نشان می دهد تغییرات چشمگیر آب وهوای مریخ به حدود 400 هزار سال پیش بازمی شود.

کشف شگفت انگیز مریخ نورد چینی در سیاره سرخ، عکس

در نمایی از مریخ، تپه های شنی قهوه ای مایل به قرمز را مشاهده می کنید که نمونه ای از برآمدگی های عرضی را در تپه های شنی Utopia Planitia مریخ نشان می دهد.

دانشمندان به رهبری لی چونلای از رصدخانه ملی نجوم آموزشگاه علوم چین، از ابزارهای مریخ نورد یاری گرفته اند و تصاویری جالب به ثبت رسانده اند. شکل هلالی تپه ها در طول صدها هزار سال فرسایش ایجاد شده است. برآمدگی های تیره رنگ که پشته های بادی عرضی (TARs) نامیده می شوند، در بالای تپه ها شکل می گیرند. TARها در سرتاسر مریخ در عرض های جغرافیایی میانی پایین تر مشاهده می شوند. مدل های گردش جوی جهانی که جهت بادها را در سیاره سرخ توصیف می نمایند، تا به امروز قادر به شرح چگونگی شکل گیری این ویژگی ها نبوده اند.

تغییر آب وهوای مریخ مربوط به چه زمانی بوده است؟

تحقیقات ژورانگ در خصوص تپه ها نشان می دهد که اشکال هلالی آن ها از مواد درخشان تری در زیر مواد تیره تر که TAR ها را تشکیل می دهند، ساخته شده اند. بعلاوه Tianwen-1 از مدار زمین 2262 تپه شنی درخشان را در سراسر مریخ مشاهده نموده است و براساس تعداد دهانه هایی که به بالای تپه ها برخورد نموده اند، تیم تحقیقاتی تخمین می زند که آن ها بین 2.1 میلیون تا چهارصد هزار سال پیش شکل گرفته اند. این بدان معناست که TARهای تیره تر باید در بالای این تپه ها در 400 هزار سال گذشته تشکیل شده باشند.

این تاریخ ها مصادف با آغاز و خاتمه آخرین عصر یخبندان بزرگ مریخ است. تشکیل TARها از زاویه ای دیگر به این معناست که جهت باد در عرض های جغرافیایی میانی پایین تر، باید با خاتمه عصر یخبندان تغییر نموده باشد. هم زمین و هم مریخ این چرخه ها را تجربه می نمایند که با تغییرات آب وهوایی مطابقت دارد. در خصوص مریخ، زاویه چرخش بین 15 تا 35 درجه بین 2.1 میلیون تا چهارصد هزار سال پیش متغیر بوده و با آب وهوای آن ویران می گردد. امروزه انحراف مریخ حدود 25 درجه است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 تیر 1402 بروزرسانی: 20 تیر 1402 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1773

به "کشف شگفت انگیز مریخ نورد چینی در سیاره سرخ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف شگفت انگیز مریخ نورد چینی در سیاره سرخ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید