کشف راز دندان عقل

به گزارش سفر به مالزی، دانشمندان بالاخره به این راز پی بردند که چرا دندان عقل فقط در سن بلوغ بیرون می آید. محققان می گویند این ایمنی است که به نظر می رسد پشت موضوع دندان دیررس ما است.

کشف راز دندان عقل

خبرنگاران| حل راز دندان های آسیاب سخت است، با این وجود ظهور دندان های آسیاب، نقش مهمی در ردیابی تغییرات تکاملی ما دارند. محققان دانشگاه آریزونا در ایالات متحده اکنون عقیده دارند که پرده از این راز برداشته اند.

به گزارش خبرنگاران؛ هالسکا گلوککا، انسان شناس می گوید: یکی از اسرار توسعه بیولوژیکی انسان این است که چگونه هماهنگی دقیق بین ظهور دندان های آسیاب و تاریخ زندگی بشر بوجود، تنظیم شده است.

گلوکاکا با یاری گری شوارتز، دیرینه شناس موسسه ریشه های انسانی دانشگاه آریزونا، نمونه هایی از جمجمه های مختلف را برای مقایسه رشد آن ها جمع آوری کرد.

محققان با تبدیل استخوان ها و دندان های 21 گونه از پستانداران به مدل های سه بعدی، توانستند دریابند که زمان بندی رشد دندان های آسیاب ما، ارتباط زیادی با تعادل ظریف بیومکانیک در جمجمه های در حال رشدمان دارد.

فرم دندان های غیرشیری که برای خرد کردن و آسیاب کردن غذا به صورت خمیر استفاده می کنیم معمولاً در سه مرحله، در حدود 6، 12 و 18 سالگی، از لثه ما بیرون می آید.

سایر پستانداران نخستین، دندان های آسیاب بالغ خود را زودتر به دست می آورند. با وجود همه شباهت های ما در مراحل رشد، شامپانزه (Pan troglodytes) دندان های آسیاب خود را در 3، 6 و 12 دارا خواهند شد. بابون زرد (Papio cynocephalus) آخرین دندان های آسیاب بزرگسال خود را در سن هفت سالگی و رزوس ماکاک (Macaca mulatta) همه آن ها را تا شش سالگی صاحب خواهد شد.

یک فاکتور مهم که زمان ظهور دندان ها را محدود می نماید، فضای فک و دهان برای رشد دندان است. انسان ها فضای دهانی زیادی ندارند، زیرا دندان عقل نهفته، مشکل بزرگی برای نوع ما انسان ها است. اما این علت نمی گردد که چرا آن ها خیلی دیر در زندگی ما ظاهر می شوند یا چرا به نظر می رسد دندان هایی که عقب تر هستند به طور فزاینده ای مشکل ایجاد می نمایند.

با وجود این که فضای خالی برای رشد دندان وجود ندارد، قرار گرفتن آن ها در آنجا ایده خوبی نیست. دندان ها به خودی خود در جویدن و خرد کردن غذا، کارساز نیستند؛ تعداد زیادی ماهیچه و استخوان از این دندان ها حمایت می نماید و اطمینان حاصل می گردد که فشار کافی می تواند غذای ما را با خیال راحت تکه تکه و خرد کند.

محققان می گویند این ایمنی است که به نظر می رسد پشت موضوع دندان دیررس ما است. به نظر می رسد که فک های ما انسان ها بسیار آهسته رشد می نماید و در ترکیب با صورت کوچک ما، رشد دندان های دیررس مثل دندان عقل، تا زمان فراهم شدن یک مکان مکانیکی ایمن در دهان ما، به تعویق می افتد.

دندان های آسیاب پشتی پستانداران اولیه دقیقاً در مقابل دو مفصل گیجگاهی فکی قرار دارند که با هم یک لولا بین فک و جمجمه شما تشکیل می دهند. برخلاف سایر مفاصل بدن ما، این دو محور باید در هماهنگی کامل با یکدیگر عمل نمایند. آن ها بعلاوه باید نیروی متوازنی را به یک یا چند نقطه منتقل نمایند تا بتوان غذا را گاز گاز گرفت و جوید.

در بیومکانیک، این فرایند سه نقطه ای، بر اساس اصولی نام مدل سطح محدود اداره می گردد. اگر دندانتان را در نقطه اشتباه قرار دهید، نیرو های فراوری شده تحت این مدل، می تواند یک خبر بد برای فک شما ایجاد کند و دندان شما آسیب جدی ببیند.

برای گونه هایی از پستانداران که فک بلندتری دارند، زمان لازم برای ایجاد ساختار مناسب در فک، برای ماهیچه های نزدیک به لولا، نسبتاً کم است.

انسان ها، با صورت بسیار صاف تر نسبت به سایر پستاندارن، چنین شناسی ندارد و باید منتظر بماند تا جمجمه اش به حدی رشد کند که نیرو های وارد شده بر روی هر مجموعه از دندان های آسیاب بالغ، آسیبی به فکِ در حال رشدش وارد نکند.

این نه تنها راهی نو برای ارزیابی شرایط دندانی مانند دندان های آسیاب آسیب دیده به ما می دهد، بلکه می تواند به دیرینه شناسان یاری کند تا تکامل فک های منحصر به فرد ما را در میان اجداد هومینید را بهتر درک نمایند.

گلوککا می گوید: این مطالعه یک دیدگاه نو و قدرتمند ارائه می دهد که به وسیله آن می توان پیوند های شناخته شده بین رشد دندان، رشد جمجمه و پروفایل مربوط بلوغ را مشاهده کرد.

منبع: ScienceAlert

منبع: فرادید
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1351

به "کشف راز دندان عقل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف راز دندان عقل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید