پیدا و پنهان الکترولیز

به گزارش سفر به مالزی، الکترولیز، روشی برای از بین بردن دایمی موهای زاید است که درآن، ریشه مو از طریق جریان الکتریکی تخریب می شود. در این روش، سوزن سیمی خیلی نازکی به مجرای فولیکول پیش می رود تا به ریشه مو برسد. سپس جریان الکتریکی از طریق سوزن عبور و ریشه را تخریب می کند و مو را از بین می برد و به این ترتیب، مو به راحتی برداشته می شود.

پیدا و پنهان الکترولیز

پیدا و پنهان الکترولیز

نویسنده:دکتر شکوفه شجاعی

آنچه باید درباره الکترولیز بدانید

الکترولیز، روشی برای از بین بردن دایمی موهای زاید است که درآن، ریشه مو از طریق جریان الکتریکی تخریب می گردد. در این روش، سوزن سیمی خیلی نازکی به مجرای فولیکول پیش می رود تا به ریشه مو برسد. سپس جریان الکتریکی از طریق سوزن عبور و ریشه را تخریب می کند و مو را از بین می برد و به این ترتیب، مو به راحتی برداشته می گردد.

در الکترولیز واقعی، از جریان گالوانیک استفاده می گردد و این جریان، مو را از طریق فعل و انفعالات شیمیایی از بین می برد. امروزه در الکترولیزها جریان الکتریکی با فرکانس تعدیل شده بالا به کار می گیرند که مو را با الکتروکوآگولاسیون از بین می برد الکترو کوآگولاسیون این مزیت را دارد که از الکترولیز واقعی کمتر وقت می برد و لذا هر بار موی بیشتری را از بین می برد اما با الکترولیز واقعی موارد رشد مجدد مو بعد از درمان احتمالاً خیلی پایین تر است.

خوبی ها و بدی های الکترولیز

یکی از مزایای الکترولیز این است که اگر درست انجام بگیرد نتیجه اش دایمی است اما به هیچ وجه روش ایده آلی نیست. معایبی هم دارد که قبل از شروع درمان باید به دقت در نظر گرفته شوند. الکترولیز روشی است کند، کسل کننده و پر خرج که باید هر مو جداگانه تخریب گردد. اگر افزایش موی وسیعی دارید، برای رسیدن به نتیجه قابل قبول، دو، سه یا چند سال درمان هفتگی یا دو هفته ای لازم است. حتی درمان، چند ماه طول می کشد تا نواحی محدود لب بالا و چانه موبرداری گردد و به این جهت الکترولیز برای از بین بردن موهای نواحی بزرگ مثل بازو و ساق پا توصیه نمی گردد. بیشتر موها بیش از یک جلسه درمان لازم دارند تا نتیجه دایمی به دست آید. کارشناسان ارزیابی می کنند که حتی اگر الکترولیز از طریق افراد ماهر انجام گیرد حدود 40 تا 60 درصد رشد مجدد مو طبیعی است.

رشد مجدد موها؛ چرا و به چه دلیل ؟

برای رشد مجدد برخی از موها، چندین دلیل وجود دارد. گاه چون این ریشه مو زیر سطح پوست قرار گرفته، عمل، کورکورانه صورت می گیرد. برخی از فولیکول ها انحنا داشته یا با زاویه کجی رشد می کنند، به طوری که سوزن نمی تواند واقعاً با ریشه مو تماس حاصل کرده و ریشه مو را تخریب کند. در مواردی دیگر رشد مجدد مو به دلیل عدم کاربرد الکتریسته کافی است چون موها با انجام الکترولیز برداشته می شوند، ممکن است چند هفته طول بکشد تا معلوم گردد که آیا ریشه مو واقعاً به طور دایمی تخریب شده است یا نه. موهایی که بلافاصله پس از درمان ظاهر می شوند موهای دیگری هستند که یا قبلاً با روش های موقتی از بین رفته بودند، یا به میزان کافی رشد نکرده بودند که قبلاً دیده شده باشند.

الکترولیز درد دارد؟

درمان با الکترولیز ممکن است ناراحت کننده باشد، به خصوص در منطقه ها حساس لب بالا. ممکن است عوارضی هم رخ دهد. اگر موقع الکترولیز، جریان برق بیشتر به خصوص با فرکانس بالا به کار رود، پوست اطراف فولیکول صدمه دیده و جای زخم باقی می گذارد عوارض موقت ممکن است شامل تحریک، عفونت ولکه های رنگی (هیپرپیگمانتاسیون) باشد. استفاده از سوزن استریل و جداگانه برای هر مریض، خیلی اهمیت دارد و چون امکان انتقال ویروس هپاتیت یا ایدز با سوزن هایی که به طور مناسب انتخاب نشوند، وجود دارد.

الکترولیز برای کدام موها؟

الکترولیز برای از بین بردن موهای زاید نواحی محدود مثل لب بالا، چانه و گونه عملی تر است. افرادی که رشد موی اضافی آنها ناشی از ناراحتی طبی زمینه ای باشد، نامزدهای مناسبی برای الکترولیز نیستند زیرا باز هم موهای زیادتری رشد کرده و به درمان، روندی پایان ناپذیر می دهد. اگر ناراحتی زمینه ای طبی درمان بگردد، ممکن است برخی از موهای اضافی محو شوند و درمانی نیاز نداشته باشند. خال هایی که مو دارند قبل از الکترولیز باید از طریق پزشک ارزیابی شوند. هر مورد موی اضافی باید جداگانه ارزیابی گردد تا مشخص گردد آیا الکترولیز عملی است یا نه. متخصص پوست این موضوع را به شما خواهد گفت.

خطر انتقال ایدز و هپاتیت در الکترولیز

الکترولیز، یکی از روش های از بین بردن دایمی موهای زاید است که در آن با استفاده از جریان الکتریسته، فولیکول های مو تخریب می گردد. در این روش یک سوزن بسیار باریک از طریق سوراخ فولیکول مو وارد شده سپس از طریق حرارتی که با جریان الکتریکی به وجود می آید مو را از بین می برد. الکترولیز تنها روش غیر لیزری از بین بردن دایمی موهای زاید است که نتایج آن قابل مقایسه با لیزر می باشد. چند تفاوت مهم بین این روش با لیزر درمانی موهای زاید وجود دارد.

در روش الکترولیز موها تک به تک باید سوزانده گردد لذا نسبت به لیزر بسیار وقت گیرتر است. این روش بسیار وابسته به فرد انجام دهنده است، یعنی هم میزان کارایی آن و هم میزان بروز عوارض همگی بستگی دارند به فرد انجام دهنده. متاسفانه بسیاری ازعوارضی که به صورت فرو رفتگی ها و جوشگاه های بدشکل روی صورت و بدن برخی خانم ها مشاهده می کنیم ثانویه به انجام الکترولیز از طریق افراد غیر کاردان در آسایشگاه ها می باشند. اگر از سوزن های یکبار مصرف استفاده نگردد، امکان انتقال ویروس هایی مثل (عامل ایدز)، تبخال و زگیل از فردی به فرد دیگر در روش الکترولیز وجود دارد. در بیمارانی که از ضربان ساز(پیس میکر) قلبی استفاده می کنند، نمی توان از الکترولیز استفاده کرد.

رخداد جوشگاه و تغییر رنگ در پی الکترولیز به طور کلی شایع تر از لیزردرمانی است. تنها حسنی که می توان برای الکترولیز قایل شد، امکان از بین بردن موهای سفید از طریق الکترولیز است زیرا لیزر فقط قادر به حذف موهای سیاه و رنگ دانه دار است.

منبع:روزنامه سلامت شماره 230

منبع: راسخون
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1308

به "پیدا و پنهان الکترولیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیدا و پنهان الکترولیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید