می خواستیم مستندی برای اکران عمومی آماده کنیم

به گزارش سفر به مالزی، تهیه کننده مستندِ سرگذشت دختران تیم هاکی ایران درباره علت انتخاب هایده صفی یاری وحبیب خزایی فر به عنوان آهنگساز و تدوینگر فیلم سخن گفت.

می خواستیم مستندی برای اکران عمومی آماده کنیم

به گزارش سفر به مالزی، طبق گزارش رسیده، چهارشنبه و پنجشنبه گذشته، فیلم جایی برای فرشته ها نیست در پردیس سینمایی چارسو و سینماموزه باغ فردوس به نمایش درآمد، فیلمی که سرگذشت دختران تیم اسکیت هاکی ایران را روایت می کند، گروهی که نام شان پیش از این با کمپین مبارزه از من حمایت از تو بر سرزبان ها افتاده بود.

محمد شکیبانیا، تهیه کننده مستندجایی برای فرشته ها نیست پس از اکران دوم این فیلم در جشنواره حقیقت درباره تیم حرفه ای که برای ساخت این مستند دور هم جمع شده اند، گفت:بعد از تصویب طرح سام کلانتری در مرکز گسترش، همه عوامل را با مشورت هم انتخاب کردیم. چون نگاه ما از اول این بود کاری بسازیم که برای اکران عمومی در سینما ارائه شود، بنا شد از عوامل سینمای ایران که در حوزه مستند کار کرده اند استفاده کنیم.

او در ادامه توضیح داد:این کار با توجه به بودجه های کار مستند شاید تصمیم عاقلانه ای نبود اما به نظرم در این که خروجی کار مورد پسند مخاطب واقع بشود تصمیم درستی بود. رضا تیموری به دلیل سابقه طولانی کار با کارگردان و هماهنگی کامل با او برای فیلمبرداری کار انتخاب شد و با پیشرفت کار سه نفر از عوامل سرشناس سینمای ایران هم در ترکیب نهایی انتخاب شدند. هایده صفی کمک، تدوین گر فعال و خوش آوازه سینما تدوین این کار را پذیرفت، حبیب خزایی فرآهنگسازی و انسیه ملکی هم طراحی و ترکیب صدا را عهده دار شد و به نظرم هر سه یکی از بهترین کارهای حرفه ای شان را ارائه دادند.

شکیبانیا در پاسخ به این سوال که چطور با بودجه کم مستندسازی از عوامل حرفه ای استفاده کردید، گفت:ما موضوع جذابی در اختیار داشتیم که به نظرمان ارزشش را داشت که برای ارائه آن در سینما تلاش کنیم. از طرفی عوامل به دلیل علاقه ای که به موضوع فیلم داشتند کمتر از دستمزد متعارف خود گرفتند و چون هنوز آن هزینه هم برای بودجه های سینمای مستند بسیار گزاف بود توانستیم محسن شاه محمدمیراب، سرمایه گذار علاقه مند به کار را دعوت کنیم که علاوه بر سرمایه گذاری در پروژه در بخشی از کارهای تهیه فیلم هم کمک مان کند.

تهیه کنندهجایی برای فرشته ها نیست به تجربه لذت بخش همکاری با افراد حرفه ای در این مستند اشاره کرد و گفت:اساسا وقتی با عوامل حرفه ای کار می کنی مطمئنی که بعد از توافقات اولیه، کار با بهترین کیفیت انجام می شود.

او ادامه داد:حقیقت این است که به دلیل مقتضیات ناگوار بودجه ای در سینمای مستند دستمزدی که عوامل کار دریافت کردند از آنچه معمولا در سینما دریافت می کنند کمتر بود و از طرف دیگر کار برای یک فیلم مستند بسیار پر دردسرتر از یک کار شسته رفته سینمایی است اما واقعا عوامل این کار همه با عشق و علاقه کار را پیش بردند و مسائل مالی همیشه در اولویت بعدی قرار داشت و کاستی ها و کمبودها تاثیری در کیفیت خروجی عوامل مستند نگذاشت.

شکیبانیا توضیح داد:من این را از حرفه ای گری عوامل می دانم که پس از توافق و عقد قرارداد، تمام توان خود را برای ارائه یک کار کم نقص انجام دادند. از طرفی جریان گفتگوی حرفه ای، سازنده و بدون تعارفات معمول هم بین کارگردان سختگیر و عوامل این کار برقرار بود که به فضای حرفه ای کار مربوط می شد.

فیلم بلند جایی برای فرشته ها نیست، آخرین ساخته سام کلانتری، مستندساز ایرانی است که داستانی را از جهت سخت زندگی حرفه ای اعضای تیم ملی اسکیت هاکی دختران ایران به تصویر می کشد. تهیه کنندگی این اثر را محمد شکیبانیا ومحسن شاه محمدمیراب به عهده داشته اند.

این فیلم در بخش مسابقه بین الملل جشنواره-حقیقت حضور دارد و از بین 83 فیلم بلند، برای بخش ملی و سپس از میان 20 مستند بلند برای شرکت در مسابقه بین الملل جشنواره فیلم مستند امسال انتخاب شده است.

آخرین نمایش فیلم در جشنواره حقیقت، جمعه در سالن شماره یک پردیس چارسو، ساعت 20 است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 94

به "می خواستیم مستندی برای اکران عمومی آماده کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "می خواستیم مستندی برای اکران عمومی آماده کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید