مخابرات پولی برای توسعه ندارد

به گزارش سفر به مالزی، به گزارش خبرنگاران به نقل از اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران، مجید سطانی که از آذرماه سال گذشته به عنوان هفتمین مدیرعامل این شرکت پس از خصوصی سازی کار خود را آغاز کرده، می گوید این شرکت با بیش از یکصد هزار نیروی انسانی استخدامی و پیمانکاری، برای تامین هزینه های جاری خود دچار مشکل شده و دیگر نمی تواند به فرایند فعلی، کار را ادامه دهد. سلطانی که مدرک کارشناسی الکترونیک از دانشگاه علم و صنعت دارد، پیش از این مدیرعامل هلدینگ شرکت های ICT بنیاد تعاون ناجا و مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجا بوده است.

مخابرات پولی برای توسعه ندارد

او در شرایطی مدیرعامل مخابرات شده است که موج جدیدی از اختلافات شرکت مخابرات ایران و وزارت ارتباطات بر سر تعرفه های خدمات این شرکت، آغاز شده و به صورت رسانه ای ادامه یافته است.

مشروح گفتگوی پیوست با مدیرعامل شرکت مخابرات ایران را در ادامه می خوانید.

مهمترین چالش شما در شرکت مخابرات ایران چیست؟

مخابرات شرکت بزرگ، قدیمی و گسترده با ماموریت های سنگین و زیادی است. چالش خاصی نداریم. شرکت بزرگی است که باید همواره راهبردها و اموراتش را بررسی کرد و پیش برد. باید همواره راهبردهای مثبتی که در گذشته ترسیم شده اند را پیش برد و چنانچه راهبردها احتیاج به بازنگری دارند آنها را به پایان برسانیم و برنام عملیاتی برایشان طراحی کنیم تا شرکت بتواند به عنوان یک شرکت پیشرو به کار خودش ادامه بدهد.

پس از خصوصی سازی مخابرات شما از جمله مدیران عاملی هستید که از طیف سهامداران عمده مخابرات آمده اید. این نزدیکی چقدر برای شما در انجام امورات شرکت اثرگذار بوده است؟

به نظرم تفاوتی در عملکردها وجود ندارد؛ چون به هر حال دولت هم در این شرکت سهامدار است؛ 20 درصد سهام مستقیم و 20 درصد هم کنترل عملیاتی سهام عدالت را در اختیار دارد. 9 درصد سهام هم که در بورس است و 50 درصد به اضافه یک سهم در اختیار سهامداران بزرگ است؛ بنابراین اختلاف سهام بسیار کوچک است. به همین دلیل معتقدم نزدیکی مدیر عامل به هرکدام این این دو قطب تفاوت چندانی ندارد و در نهایت همه سهامداران در مجامع شرکت و با همفکری هم سیاست ها و راهبردهای پیش رو را ترسیم می کنند. این تقسیم بندی را خیلی قبول ندارم و قائل به آن نیستم.

شاید شما قائل به این تقسیم بندی نباشید؛ اما در عمل همواره بین دولت و مخابرات تضاد وجود داشته است. این تضاد را چطور تعریف می کنید؟

به نظرم تضادی وجود ندارد. بگذارید این مساله را ریشه ای تر باز کنم. می دانید که مخابرات یک مجموعه دولتی بود که حدود 12 سال پیش بر اساس سیاست های کلی نظام در اصل 44 قانون اساسی و خصوصی سازی با ضوابط و قوانین مشخصی به شرکت خصوصی تبدیل شد. یک مشکل کلی در بحث خصوصی سازی داریم- که منحصر به مخابرات هم نیست- معمولا در این مقوله یا دچار افراطیم یا تفریط.

اگر به سیاست های قبل و بعد خصوصی سازی همانطور که در سایر کشورها تجربه شده و به طور واقعی کاهش تصدی گری دولت را به همراه داشته، توجه کنیم واقعا اهداف کلی خصوصی سازی محقق می شوند. نوع نگاه حاکمیت ها به بخش خصوصی متفاوت است. نگاه سایر کشورها حمایتی است به طوری که زمینه رقابت بخش خصوصی در داخل و خرج را به دنبال دارد که در نهایت، موجب بزرگ شدن شرکت ها و فعالیت گسترده آنها می شود.

شرکت مخابرات به دلایلی که ناشی از عدم موافقت برخی از مدیران نسبت به نحوه واگذاری آن بوده، از همان ابتدا با چالش هایی روبرو شد. اگر منطقی به موضوع نگاه کنیم که در این فرایند بنگاهی دولتی به خصوصی تبدیل شده- بنگاهی که تعداد زیادی پرسنل شاغل دارد، باید بتوانند ماموریت هایش را به خوبی انجام و زیرساخت های کشور را توسعه دهد و در همین حین به مردم خدمات دهد- ضرورت حمایت حاکمیت از آن را درک می کنیم. هر چقدر این حمایت بیشتر باشد مسائل کمتر می شود.

شما مسئله را به عدم خواست برخی از افراد تقلیل می دهید در حالی که اخیرا بیانیه شدیداللحنی صادر کردید و آقای وزیر هم پاسخ داد. به نظرتان این نوع رابطه منطقی و خالی از چالش است؟

به نظرم این امر هم از جایگاه سیاست گذاری قابل درک است. جناب وزیر به عنوان یک سیاستگذار، مسائلی را مطرح می کنند و اختلافی نیست و ما بالاخره مجری این سیاست ها هستیم.

اگر از این منظر نگاه کنیم، سیاست گذار به شما اجازه افزایش تعرف ها را نمی دهد و شما آن را قبول ندارید؟

ما که هنوز تعرفه ها را افزایش نداده ایم؛ اما به هرحال فرآیند اینگونه نیست که هرچه سیاست گذار گفت را بپذیریم و چیزی نگوییم. ما نظراتی داریم؛ مثلا اینکه ثابت نگه داشتن تعرفه مخابرات از 12 سال گذشته تا امروز- در حالی که هزینه ها هر روز افزایش می یابند- درست نیست. ما می توانیم در این باره اظهار نظرکنیم.

الان توازنی بین هزینه ها و درآمدهایمان نداریم و ادامه این جهت هر شرکت را با مشکل روبرو کرده و به زمین می زند. ما این حق را داریم که این چالش را اعلام کنیم و معتقدم حتی وزیر محترم هم نسبت به حرف زدن ما و نامه نوشتن مان مسئله ای ندارند.

سهامداران مخابرات عموما نزدیکی و قرابت زیادی با سطوح بالای حاکمیت دارند. چطور است که نمی توانند این چالش ها را در همان سطوح و بدون رسیدن به سطح عمومی حل کنند؟

ما در شرکت مخابرات در بخش لایه اجرا قرار داریم و به نظرم چرایی این سئوال را باید از همان سهامداران بپرسید یا مجموعه دولت باید آن را پاسخ بدهد. ما در بخش مخابرات مجری سیاست ها هستیم و تا به حال هم هرآنچه را که در قالب این سیاستگذاری ها و مقررات اعلام شده- حتی اگر به ضررمان بوده- انجام داده ایم. با این وجود ما باید حرف های خودمان را بزنیم و بگوییم که شرکت مخابرات در شرایط ثابت ماندن درآمدها و افزایش هزینه های ناشی از تورم به عدم توازن رسیده که برای کشور مفید نیست. ما باید خدماتی به مردم بدهیم که احتیاجمند توسعه دائمی زیرساخت ها، به روزرسانی و گستردگی است. وقتی این اتفاق نیفتد؛ مردم متضرر می شوند.

سیاستگذار معتقد است ما شرکت را واگذار کرده ایم؛ اما سهامداران مخابرات بیشتر از آنکه به سودآفرینی شرکت فکر کنند تمایل به بیرون بردن منافع از شرکت مخابرات دارند. با این تفسیر موافقید؟

اول این نکته را اصلاح کنم که با اعداد و ارقام می توان مشخص کرد منافع شرکت مخابرات در این 12 سال کجا رفته و بیشتر به چه کسی رسیده است، دولت یا سهامداران؟ ما در چندین موضوع به نهادهای دولتی هزینه پرداخت می کنیم. یک بخش، حق پروانه ای است که سازمان تنظیم مقررات از مخابرات اخذ می کند که در حوزه همراه 31.5 درصد درآمد است (3 درصد آن به USO اختصاص داده شده است) از بخش ثابت در حوزه دیتا و پیام صوتی به ترتیب 5 و 8 درصد از کل درآمد را اخذ می کنند.

بخش دیگر مالیاتی است که بر اساس صورت های مالی انجام می شود و بخش دیگر هم هزینه ای است که به شرکت زیرساخت بابت ارتباطات بین استانی و خدماتی که می گیریم، پرداخت می کنیم. به اینها هزینه فرکانس و نامبرینگ را هم اضافه کنید. اینها درآمدی است که دولت از بنگاه واگذارکرده خود کسب می کند و قابل توجه است. نسبت این درآمد به درآمد سهامداران 6 برابر بیشتر است.

اینکه می گویند سهامداران برای توسعه شرکت سرمایه گذاری نمی کنند هم به نظرم دقیق نیست. باید بپرسیم 12 سال پیش که خصوصی سازی مخابرات صورت گرفت آیا وسعت شبکه همراه به نسبت امروز بود؟ ما چند نسل ارتقای تکنولوژی در شبکه همراه داشته ایم. این افزایش ها را در تعداد سایت ها، توسعه کیفی شبکه و گستردگی مناطق جغرافیایی و … داشته ایم.

اما شبکه تلفن ثابت دچار مشکل جدی است. در 12 سال گذشته کمترین سرمایه گذاری در شبکه ثابت صورت نگرفته است. این را قبول نداریم. اعداد و ارقام در این باره هم روشن هستند. وقتی مخابرات واگذار شد کل سوییچ های نصب شده اینترنت پرسرعت کمتر از 100 هزار مورد بود؛ در حالیکه امروز بیش از 8 میلیون پورت اینترنت پرسرعت نصب کرده ایم.

حدود 1.5 میلیون پورت در حوزه FTTH ایجاد شده و همچنین سرمایه گذاری در حوزه VDSL اتفاق افتاده است. تعهد مخابرات در زمینه 10 تا 15 هزار دفتر اینترنت روستایی هم اجرا شده است. ضمن اینکه از زمان واگذاری تا به حال به طور متوسط سالانه 600 تا 800 هزار مشتری جدید در تلفن ثابت داشته ایم که امروز به رقم بالای 32 میلیون مشترک رسیده ایم. این تعداد به تناسب درآمدها و سرمایه گذاری ها، قابل قبول است.

در پروانه اولیه شرکت مخابرات، ذکر شده بود اپراتور حق دارد اگر به سیاستی اعتراض داشت، آن را اعلام کند. متاسفانه در الحاقیه پروانه، این بند حذف شد. این حق مخابرات است که نسبت به سیاست هایی که آنها را مفید نمی داند، اعتراض کند.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران می گوید ماهانه 75 درصد درآمد این شرکت، صرف پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان می شود.

پیشنهاد مشخص شما برای تغییر تعرفه ها چیست؟

قبل از دوره مسئولیت من، پیشنهادهای مخابرات به صورت کتبی به سازمان تنظیم مقررات اعلام شده و بر روی آن کارشناسی اجرا شده که البته ابهاماتی هم درباره آن داشته اند. پیشنهاد ما بر اساس هزینه تمام شده و صورت های مالی بوده است. سازمان تنظیم، قائل به اینکه در بخش ارتباطات ثابت (تلفن ثابت) شرکت سود باشد، نیست. در همین حد که بتواند هزینه هایش را جبران کند، کافی می داند. دوستان ما در مخابرات هم اعلام کردند که مسئله ای نیست و ما تلاش می کنیم از سایر بخش ها سود مورد نظر را تامین کنیم.

در بخش صوت، پیشنهادات مختلفی با فرمول های مختلف ارائه شده است. یکی فرمول فلت است. معمولا در دنیا اینها را نه بر اساس کارکرد بلکه با نرخ ثابت و شرح وظایف اعمال می کنند. فرمول دیگری که به سازمان تنظیم و شورای رقابت ارائه شده و روی کلیات آن توافق دارند هم این است یک کف ثابت به اضافه کارکردی که از آن کف ثابت بیشتر می شود.

روی این پیشنهادات از سال گذشته کارشناسی شده و مدیران سازمان تنظیم و شورای رقابت هم روی این فرمول ها توافق نظر دارند منتها اجرایی نشده است. کلیات واستدلال ها را پذیرفته اند؛ اما روی اعداد هنوز توافق نشده است.

عدد مورد نظر شما چقدر بوده؟

بر اساس صورت های مالی، هزینه تمام شده برای هر خط تلفن تا پایان سال 99 ماهیانه حدود 21 هزار تومان بوده است. این عدد کارشناسی شده؛ اما سازمان تنظیم نظراتی دارد که هنوز نهایی نشده است.

فکر نمی کنید اگر هزینه خانوارها از این بایت بالا برود ممکن است خطوط ثابت را جمع کنند و ضریب نفود شما کاهش پیدا کند؟

بله امکانش وجود دارد؛ ولی درصد زیادی نخواهد بود. این افزایش پیش بینی شده برای روستاها، شهرها و کلان شهرها متفاوت است چون کارکرد متفاوتی دارند. قطعا سازمان تنظیم هم بر این امر تاکید می کند. اعداد و ارقامی که مخابرات می گوید به تناسب نرخ تورم اصلا قابل توجه نیست. اگر فرض کنید این عدد 5 هزارتومان به سبد خانوار روستایی اضافه کند به نسبت افزایش سایر اقلام مصرفی، عدد زیادی است؟ممکن است زیاد نباشد اما شاید به تناسب خدماتی که می گیرد منطقی و توجیه پذیر نباشد. کیفیت خدمات شرکت مخابرات آنچنان افت کرده که گاهی اصلا قابل استفاده نیست.

سئوال این است که کیفیت حاصل چیست؟ کیفیت حاصل بازسازی، نوسازی و نگهداری خوب است. وقتی شرکت مخابرات بابت نوسازی شبکه کابلی چه در شهرها و چه در روستاها توانی ندارد- نه اینکه نخواهد یا مسائل را نداند بلکه پولی ندارد که آن در این زمینه هزینه کند- چه اتفاقی می افتد؟ برای مثال سوییچ شهرک اکباتان تهران قدیمی است و باید عوض شود. وقتی ما می گوییم درآمد، منظورمان پولی ست که باید صرف نوسازی خدمات شود. اگر این اتفاق بیفتد قطعا کیفیت خدمات افزایش می یابد.

می توان گفت خدمات نوسازی ما با افزایش هزینه ها بعد از خصوصی سازی و عدم توانایی تدریجی برای خرید تجهیزات، کند شده است. این موضوع به مرور خود را نشان داده است. اگر نتوانیم نوسازی کنیم، این مسائل به وجود می آید که طبعا در همه بخش ها یکسان نیست. مثلا ما بر اساس توانایی ای که داشتیم فیبرنوری را تا منازل برده ایم. کافوهای مسی را جمع کرده و آنها را به کافوهای نوری تبدیل کرده ایم و جاهایی که این اقدامات اجرا شده، هیچ مسئله ای از بابت سرعت، نویز و… نداریم.

یکی از شکل های درآمدزایی مخابرات همکاری با شرکت های FCP است که البته از وقتی PAPها آمدند با مخابرات مشکل دارند. چرا همکاری بین مخابرات و این شرکت ها شکل نگرفته است؟

این همکاری شکل گرفته؛ اما آن شدت و سرعت لازم را به دلایل مختلف که از گذشته وجود داشته، نیافته است. ما در چند ماهی که آمده ایم موضوع هم افزایی و همکاری با شرکت های FCP را در دستور کار داریم. سعی می کنیم مسائلشان را حل کنیم و قراردادهایی که مسکوت مانده اند را به جریان بیاندازیم و اگر لازم است آنها را بازنگری کنیم. در حال حاضر 7 شرکت این قراردادها را امضا کرده اند.

ما قائل به این نیستیم که شرکت مخابرات باید به همه مشترکین خدمات بدهد، بلکه معتقدیم سایر شرکت ها هم باید بیایند و در این فرآیند نقشی برعهده بگیرند و کارکنند. این هم افزایی می تواند درآمدزایی، رضایت مندی و کیفیت را بالا ببرد.

اما شرکت های FCP همچنان می گویند مخابرات همکاری نمی کند.

این قراردادها هنوز بین شرکت ها فراگیر نشده و اجرا نشده است. قراردادها به کنترل های فنی آی تی و تنظیمات و… احتیاج دارند که برای چند شرکتی که اول آمده بودند اجرا شده و امیدواریم به زودی در همه جا اجرایی شود. شرکت مخابرات نه تنها از شرکت های FCP بلکه از حضور سایر شرکت ها که همکاری با آنها منجر به افزایش درآمد و رضایت مندی مشترکین شود، استقبال می کند و هیچ گاردی در برابر آنها نداریم. طبعا کسب وکار همه باید بچرخد و این مهم است که سیاستگذاران به همه بازیگران این عرصه توجه کنند.

با این وجود نامه های اخیر مخابرات درباره رانژه خطوط(آماده سازی خطوط تلفن ثابت برای ارایه اینترنت) و تامین برق عملا هم مصوبه کمسیون را نقض کرده و هم شرکت های FCP را دچار مشکل کرده است.

ببینید مصوبه سازمان تنظیم، مصوب چه سالی است؟ سازمان تنطیم مقررات که آن بالا نشسته و سیاست ها را پی ریزی می کند، می داند که الان چقدر اختلاف قیمت بین سیم مسی و تعرفه رانژه وجود دارد. الان میانگین متراژ سیمی که در MDFها استفاده می کنیم 30 تا 40 متر است. اخیرا جلسه ای با شرکت های FCP داشتیم و روی قیمت به توافقی رسیدیم. به طور متوسط 74 هزار 500 تومان هزینه رانژه کشی و 40 هزارتومان هزینه جمع آوری است؛ اما در مصوبه سال 95 مبلغ 12 هزار تومان برای این کار مشخص شده.

یکی از نگرانی های شرکت های FCP این است که مخابرات این هزینه را از مشترکان خودش نگیرد که این امر توازن بازار را به هم می زند.

نه اینطور نیست. صحبت هایی شده و هماهنگی هایی با سازمان تنظیم شده است. به هر حال کار باید انجام شود چون مردم به خدمات احتیاج دارند. چه مخابرات چه شرکت های FCP در نهایت باید این کار را انجام دهند اما بابت این کار نباید متضرر شوند.

شما می گویید مسئله ای نیست و هماهنگی شده اما در عمل این همکاری خروجی ندارد و دولت و رگولاتوری هم آن را نمی پذیرند. به نظرتان چرا این اتفاق نمی افتد؟

راستش این سئوال خود ما هم هست که چرا؟! ما در ماه های اخیر با افزایش قیمت های مختلفی روبرو بوده ایم. اگر شما به نانوایی بروید و یک مرتبه قیمت بیشتری نسبت به روز قبل بگوید، شما چه می کنید؟ در نهایت باید آن مبلغ را پرداخت کنید. همین اتفاق درباره سیم رانژه هم افتاده است و احتیاجی به استدلال ندارد. همه دوستان ما در سازمان تنظیم مقررات، مخابراتی هستند و تجربه زیادی دارند و می دانند چه خبر است. می گویند برق را از شرکت برق 10 هزار تومان بخرید و به FCPها 3 هزارتومان بفروشید! این چه منطقی دارد؟

به نظر می آید همه این اتفاقات و چالش ها از جمله توقف یا کند شدن فرایند سرمایه گذاری ها در مخابرات از همان عدم توافق و تفاهم بین سهامداران ناشی می شود. این طور نیست؟

سرمایه گذاری اجرا شده؛ اما این سرمایه گذاری ها متناسب با آن چه احتیاج بوده، که انجام نشده است. این موضوع مهمی است. شرکت مخابرات متناسب با درآمدی که به دست آورده در دو بخش سیار و ثابت، سرمایه گذاری کرده است.

وقتی هزینه نیروهای انسانی ما در این 12 سال به گونه ای رشد کرده که 75 درصد هزینه های مخابرات را شامل می شود و در مقابل درآمدهای ما افزایش نداشته، چگونه می توانیم به بخش سرمایه گذاری و توسعه بپردازیم؟

وقتی درباره سرمایه گذاری صحبت می شود، شما کل ثابت و سیار را با هم می بینید؛ اما زمانی که به تعرفه ها و درآمد می رسد، سیار را از ثابت جدا می کنید. الان مشکل اصلی در بخش ثابت است؟

در بخش ثابت، الان شبکه مخابرات ایران در دورترین روستاهای کشور حضور دارد که این براساس سرمایه گذاری های سال های اخیر بوده که در برخی از موارد با خرید و نوسازی تجهیزات هم همراه بوده اند. پس اینطور نیست که بگوییم سرمایه گذاری ها متوقف شده اند. می توانیم این را تایید کنیم که احتیاج به سرمایه گذاری بسیار بالاست.

درآمد شرکت باید به گونه ای باشد که بخشی از آن را برای سرمایه گذاری توسعه ای کنار بگذارد. در بسکمک از شبکه های اپراتوری دنیا سالانه 16 درصد برای سرمایه گذاری کنار می گذارند؛ چون آنها می دانند بخش فناوری اطلاعات به سرعت رشد می کند و اگر سرمایه گذاری سالیانه صورت نگیرد، قطعا به مشکل بر می خورد؛ اما درآمد و هزینه های ما باید به گونه ای متناسب باشند که بتوانیم این 16 درصد را کنار بگذاریم.

وقتی هزینه نیروهای انسانی ما در این 12 سال به گونه ای رشد کرده که 75 درصد هزینه های مخابرات را شامل می شود و در مقابل درآمدهای ما افزایش نداشته، چگونه می توانیم به بخش سرمایه گذاری و توسعه بپردازیم؟ ما به طور مستقیم 13 هزار نیروی انسانی در لایه های ستادی با میانگین 28 سال سابقه داریم. حدود 35 هزار نفر نیروی پیمانکاری و 50 هزار نفر بازنشسته هم داریم. میانگین هزینه ای که برای هر نفر حدود 20 میلیون تومان در ماه است.

در همین زمینه هم البته یکسری مطالبات بازنشسته ها وجود دارد که پرداخت نشده. برای این مطالبات چه فکری کرده اید؟

قبل از حضور من در مجموعه، صورت جلسه ای با بازنشسته ها امضا شده بود که بر اساس آن باید مطالبات آنها طی 5 سال پرداخت شود که اولین قسط آن هم در سال 99 پرداخت شد؛ البته بازنشسته ها نظرشان این بود که فرایند پرداخت، سرعت بگیرد. ما تلاش کردیم این کار را انجام دهیم که اسفندماه هم یک پرداخت داشتیم.

از آنجا که بخشی از مطالبات ما اشخاص حقیقی و حقوقی وصول نشده، در سال 1400 هیات مدیره مصوبه ای داشت که براساس آن همه مناطق برای وصول این مطالبات تلاش و اقدام کنند تا بخشی از آنها به واریز مطالبات بازنشسته ها اختصاص پیدا کند. در آخرین جلسه هم مقرر شد مطالبات بازنشسته ها را در بدترین شرایط تا آبان ماه تسویه کنیم. این موضوع برنامه اجرایی دارد و تلاش مان این است که زمان وصول مطالبات را کاهش دهیم.

آقای وزیر از تلاش برای انتزاع داک و فیبرنوری از شرکت مخابرات خبر داده اند. نظرتان درباره این موضوع چیست؟

ما هنوز جزییات آن را نمی دانیم. این موضوعی حقوقی است چرا که از زمان واگذاری با همین زیرساخت بوده است و نمی توان آن را جدا کرد.

الان بخش ثابت سود عملیاتی دارد؟

در سال 99 نه. براساس صورت های مالی که روی کدال منتشر کرده ایم شرکت اصلی 1760 میلیارد تومان زیان داشته است که اولین سال زیان دهی در مخابرات است.

در نهایت چقدر به همراهی دولت بعدی امید دارید؟

ما مطمئنیم که دولت محترم راضی به اتفاقات بد برای مردم نیستند. هرچه زودتر این مسائل حل شود چرخ زودتر به حرکت درمی آید. بنا بر اعلام دبیر سندیکای ICT، شرکت های تولیدی داخلی با حدود 25 درصد ظرفیت ما کار می کنند. این نشان می دهد مسائلی هست که مانع تولید و حرکت است. اگر این موانع برطرف شود حتما چرخ تولید و توسعه به حرکت در می آید و زیرساخت ها هم توسعه می یابد.

ما برای سال 1400 منتظر تایید تعرفه ها نمانده ایم. هرچند امیدواریم و مدام پیگیری می کنیم که تصمیمات به زودی نهایی و اعلام شوند. یک خبر خوب این است که در هیات مدیره تصمیم به سرمایه گذاری 4 هزار و 500 میلیاردی گرفته ایم و مقدمات و مصوبات آن تهیه شده است و تمام طرح های ما برای توسعه 2 میلیون پورت استانی با همه جزییات و طرح های آماده شده و پیش زمینه اجرایی آنها هم به استان ها ابلاغ شده است. اگر وزارتخانه و مخصوصا سازمان تنظیم کمک کنند تا شرکت مخابرات به دور طبیعی خودش برگرد همه بازیگران این عرصه از مردم تا شرکت های دخیل، منفعت می برند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1160

به "مخابرات پولی برای توسعه ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخابرات پولی برای توسعه ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید