محصولات شکست خورده اپل

به گزارش سفر به مالزی، محصولات شکست خورده اپل شاید یکی از عجیبب ترین عبارت هایی باشد که بتوانیم با آن روبرو شویم. اما سال ها پیش از آنکه آیفون یا حتی آیپاد متولد شوند پیش از آنکه اپل در رده ثروتمندترین کمپانی جهان جا خوش کند و قبل از آنکه جهان نام استیو جابز به گوشش خورده باشد این شرکت نفس می کشید اما هنوز قدرت یکه تاز عرصه تکنولوژی جهان نشده بود و شاید به همین دلیل است که کمتر کسی از نقطه ضعف ها و محصولات ناکام اپل در آن دوران یاد می نماید.

محصولات شکست خورده اپل

اما اپل هم مثل بسیاری از برندهای بزرگی که امروز آنها را بی رقیب می دانیم محصولاتی به بازار روانه نموده که مخاطبان روی خوشی به آنها نشان نداده اند. شاید کمتر کسی نام کامپیوتر دستی کوچک نیوتون و دستگاه گیم پیپین به گوشش خورده باشد اما این دو همان محصولاتی هستند که نامشان از نقاط ضعف رزومه فناورانه اپل است.

آلن یوگاسینگام محقق و منتقد عرصه فناوری است که از این دو محصول به عنوان دو خروجی افول انگیز برای اپل یاد می نماید و باور دارد تنها چیزی که باعث شده این خروجی ها چندان در فکر مشتریان وفادار آیفون ها باقی نماند آن است که ظهور آنها به دوران پیش از اوج اپل بازمی شود.

نیوتون و پیپین

نیوتون و پیپین هر کدام کمتر از یک سال در ویترین های فروشگاه اپل عمر کردند و فروش آنها بسیار کمتر از چیزی بود که انتظار می رفت. این دو محصول که نتیجه سال های 1993 تا 1995 هستند هر کدام 700 و 600 دلار قیمت داشتند اما کیفیت نیوتون به عنوان یک کامپیوتر دستی در شناخت دست خط افراد آنقدر ضعیف بود که کارتون کمدی خانواده سیمسون ها یک قسمت از برنامه خود را به مسخره کردن این محصول اختصاص داد.

اپل نیوتون

آلن یوگاسینگام در وب سایت بیزینس اینسایدر درباره این شکست اپل می نویسد: از نگاه محققان بازاریابی این دو محصول محکوم به شکست بودند. درست است که اپل آنها را به مثابه نسخه های دم دستی و نمایشی برای کامپیوترهای شخصی که در آینده به بازار داد طراحی نموده بود اما شرکتی با آن عظمت این را در نظر نگرفته بود که کاربران وقتی آنها را خریداری می نمایند توقع محصولی باکیفیت و مشابه نمونه های اصلی و پی سی های واقعی از آنها دارند.

همین شد که نیوتون و پیپین به سرعت از بازار آمریکا بیرون رانده شدند و تبدیل به محصولاتی دم دستی در بازار چین و ژاپن شدند. البته مشتریان این دو محصول کاملا با هم متفاوت بودند.

پیپین حاصل کوشش مهندسان اپل برای ساختن یک کنسول بازی کامپیوتری ساده در سال 1995 بود اما بچه های آمریکایی حتی آن موقع هم از کنسول های بازی کره ای و ژاپنی استفاده می کردند و محصول چند اینچی اپل با قابلیت های محدود جایی برای راه پیدا کردن به دل های نوجوانان آمریکایی نداشت.

کنسول ابتدایی که پیپین بر پایه آن سوار شده بود یک پردازنده قدیمی شرکت موتورولا بود که همان زمان سه سال از عمرش می گذشت و با اینکه در آن روزگار تکنولوژی بازی های کامپیوتری آنچنان فراگیر نبود هم نتوانست با محصولات مشابه و بازار محدود خود رقابت کند.

البته پیپین یکی از معدود کنسول های بازی بود که امکان اتصال به اینترنت و فرستادن پیام به هم بازیان خارجی را داشت اما سرعت فرستادن پیام های اینترنتی هم در آن آنچنان پایین بود که برای مثال 10 دقیقه طول می کشید تا پیام بازیکن آمریکایی به بازیکن ژاپنی برسد و به همین دلیل یگانه مزیت این محصول هم تبدیل به نقطه ضعفی برایش می شد.

تجربه این دو محصول که در راس ناکامی های اپل جای دارند حکایت از آن دارند که برندی چون اپل که تصور عموم مشتریانش از آن موفقیت روزافزونش بوده هم طعم شکست محصولات فناورانه اش در بازار را چشیده است.

از سوی دیگر این تجربه ها می گویند اپل درس عبرت بزرگی از ناکامی هایش گرفته است محصولات بعدی آن از جمله آیپاد و آیفون چنان با دقت به بازار تکنولوژی تزریق شدند که علی رغم نقدها ریز و درشتی که به آنها وارد بود شرکت تحت هیچ شرایطی یک قدم هم از ایده هایش درباب این محصولات کوتاه نیامد و فروش آنها هیچ لحظه ای در بازار با افول همراه نشد.

تلوزیون مکینتاش

سال ها پیش از تلویزیون مشهور اپل در سال 1993 دستگاهی به بازار داد. این دستگاه ترکیبی از تلویزیون و کامپیوتر بود؛ اما مشکل بزرگی وجود داشت: تنها یکی از این دو در دسترس بود. این دستگاه شامل یک مانیتور 14 اینچی بود که می توان با آن تلویزیون دیدن کرد یا به عنوان رایانه استفاده کرد. اما نه هر دو به طور همزمان. نکته دیگر قیمت 2495 دلاری آن بود که قیمت گزافی بود.

تلویزیون مکینتاش

اپل مپ

پس از آکه گوگل سرویس مپ خود را ارائه داد اپل هم کوشش کرد با محصول مپ به جنگ آن برود و در دستگاه های آیفون نقشه اپل را راه بیاندازد. کوششی که به شدت مغلوب شد و این بار در آیفون ها هم نقشه گوگل کارایی داشت. تصاویر اپل مپ بسیار تحریف شده بوده و جهت های اشتباه داشت. محصول نهایی نیز آنقدر بدقواره و وحشتناک بود که تیم کوک مدیر عامل اپل مجبور شد برای ساخت چنین محصولی عذرخواهی کند. البته اپل این محصول را متوقف نکرد و نسخه جدیدتری را عرضه کرد که بسیار بهتر بود.

اپل مپمنبع: مجله شنبه
انتشار: 28 خرداد 1402 بروزرسانی: 28 خرداد 1402 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1764

به "محصولات شکست خورده اپل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محصولات شکست خورده اپل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید