لیست 5 کتاب دلخراش که باعث می شوند هر بار با خواندن آن ها گریه کنید

به گزارش سفر به مالزی، کتاب ها سرزمین تجربه های خوشایند و ناخوشایند هستند. ما می توانیم چنان در دنیای داستان ها غرق شویم که با خنده شخصیت های اصلی بخندیم و با غم آن ها قطره قطره اشک بریزیم؛ اما روایت بعضی از داستان ها کمتر خرسند کننده است و نویسنده به عنوان راوی غم از حادثه ای دلخراش می گوید و با خواننده کاری می کند که نتواند از خاطر ببرد. با وجود اینکه کتاب های ناراحت کننده ممکن است بعضی خواننده ها را از خودشان فراری دهند؛ ولی هستند خواننده هایی که دوست دارند این تجربه را به دست آورند. اگر شما هم جزو این افراد هستید، فهرستی که در ادامه می خوانید، برای انتخاب کتاب های غمگین به کمکتان خواهد آمد. کتاب هایی که در عین ناراحت کننده بودن؛ حرف های مهمی برای گفتن دارند.

لیست 5 کتاب دلخراش که باعث می شوند هر بار با خواندن آن ها گریه کنید
  1. هرگز رهایم نکن/ کازوئو ایشی گورو
کتاب هرگز رهایم نکن از کازوئو ایشی گورو یکی از عجیب ترین روایت های داستانی را دارد. روایتی که ترکیبی از سرنوشت محتوم و عشق را با هم ترکیب کرده است. داستان روایت سه دوست به نام های روث، تامی و کتی را نشان می دهد که در یک مدرسه درس می خوانند؛ مدرسه ای که شاید همه چیز آن شبیه بقیه مدارس باشد؛ اما در پس پرده راز بزرگی را پنهان کرده است و این راز سرنوشت این سه دوست را نشان می دهد. ایشی گورو توصیف های دقیقی از شرایط داستان دارد، شخصیت ها را به خوبی پرداخته است و یک سوژه جدید و ناب را دستمایه نوشتن این کتاب قرار داده است؛ طوری که از روی این کتاب فیلمی به همین نام با بازی اندرو گارفیلد، کری مولیگان و کایرا نایتلی ساخته شد و به یکی از غمگین ترین فیلم های سینمایی تبدیل شد. فیلمی که بیننده را عمیقا به فکر فرو می برد و لحظه لحظه احساسات انسانی شخصیت هایش را به خوبی نشان می دهد، در اینجا می توانید قبل از مشاهده فیلم خلاصه ای از آن را مطالعه کنید. این رمان عاشقانه که با مضامین مهمی همراه شده است برای مخاطب ایرانی ترجمه شده و در دسترس است؛ هم به صورت نسخه الکترونیکی و قابل دانلود و هم به شکل نسخه فیزیکی قابل خرید؛ بنابراین اگر دلتان می خواهد یک رمان خارجی معروف اما با موضوعی غیر قابل پیش بینی را مطالعه کنید، این کتاب برایتان مناسب خواهد بود.
  1. سال بلوا/ عباس معروفی
عباس معروفی حتما یکی از بهترین نویسندگان دوران ماست و گواه این حرف نه فقط رمان کم نظیر سمفونی مردگان است؛ بلکه سال بلوا هم از آثار بسیار برجسته او به حساب می آید.

داستان روایت نوش آفرین را نشان می دهد، دختری که نماد زنی است که مورد ظلم واقع شده است و انواع محدودیت ها را چشیده. با اینکه گاهی در کتاب هایی که توسط مردان درباره احساسات زنان نوشته می شود، خواننده زن متوجه جنسیت نویسنده می شود؛ اما در مورد سال بلوا این طور نیست. در این روایت داستانی، معروفی به قدری زیبا و استادانه شخصیت نوشافرین و مسائل او را تکه تکه توصیف می کند که احتمال اینکه در صفحات آخر کتاب به خودتان بیایید و صورتتان را غرق در اشک ببینید، بسیار زیاد است. این کتاب به شدت روشن کننده است و خواندن آن را باید به همه توصیه کرد. برای دریافت نسخه الکترونیک سال بلوا از سایت فیدیبو نیز می توان کمک گرفت.

  1. سه شنبه ها با موری/ میچ آلبوم

وجود استاد و راهنما به ویژه در بخش معنایی زندگی هر کسی ضروری است و خوب است هر کس استادی داشته باشد تا درس های واقعی زندگی را به او بدهد. داستان سه شنبه ها با موری، روایت گفتگوهای نویسنده و استادش است که به شکل داستانی بسیار گیرا در آمده است. حرف هایی از جنس ناگفته های بزرگ زندگی، هر سه شنبه از زبان استاد، موری به میچ منتقل می شود. نتایج بزرگ ذهنی روشن درباره مفاهیم عشق، مرگ، زندگی، ازدواج، ترس و هر مورد دیگری که می تواند همیشه به صورت سوال پس ذهن هر کسی باقی بماند. در طی خواندن این کتاب متوجه می شوید که رفته رفته شما هم به شخصیت دوست داشتنی موری علاقمند شده اید و با نزدیک شدن به مرگ او نمی توانید جلوی سیل اشک هایتان را بگیرید.

  1. داش آکل/ صادق هدایت
اغلب داستان های هدایت، درون مایه تلخی دارند که در عین گزنده بودن، بسیار جذاب است. داستان داش آکل هم در همین دسته قرار می گیرد. داش آکل روایت عشقی نافرجام از یک مردی لوطی مسلک به دختر جوان حاجی صمد را نشان می دهد؛ حاجی صمد داش آکل را وصی خود می کند و داش آکل هم به خاطر جوانمردی تصمیم می گیرد چیزی درباره عشقش به مرجان نگوید و به اصطلاح در امانت خیانت نکند. روایت داش آکل، روایت غیرت و محبت و تغییر دادن راه و روش زندگی است. به همین دلیل هم دوست داشتن داش آکل که تنها مونس و هم دمش طوطی اش است، کار سختی نیست. پایان بندی داستان اما به قدری تلخ و زیبا به تصویر کشیده شده است که دل خواننده را به درد خواهد آورد و جمله مرجان! عشق تو مرا کشت را برایش به یک امضا تبدیل خواهد کرد.
  1. تنهایی پر هیاهو/ بهومیل هرابال

یک زیر زمین نمور، پر از موش، مردی معتاد به الکل و عاشق کتاب و نویسندگان مطرح و شغلی که دقیقا ضد علاقه اوست؛ خمیر کردن کتاب های قدیمی و برای صاحبانشان به درد نخور؛ این ها خط داستانی اصلی کتاب تنهایی پر هیاهو را تشکیل می دهند. روایت مردی که آنقدر کتاب ها را دوست دارد و دلش برای بعضی هایشان می سوزد که بعضی از آن ها را به خانه می برد و نگه می دارد؛ طوری که خانه اش جایی برای نشستن نفر دومی ندارد. تنهایی پر هیاهو قدم به قدم خواننده را با حال و احوال مردی عجیب آشنا می کند که دغدغه های عجیبی دارد و ناگهان جایی در پایان داستان با یک پایان بندی درخشان به این آشنایی پایان می دهد. شاید به نظر برسد بهومیل هرابال در بسکمک از قسمت ها می خواهد به شدت به خواننده بگوید که کدام آثار ادبی را مطالعه کرده است؛ اما پایان بندی داستان و شرح تنهایی های شخصیت اصلی آن لبه های تند و تیز این رونمایی را صیقل می دهد و این کتاب را به آخرین کتاب فهرست ما تبدیل خواهد کرد. کتاب های موجود در این لیست را می توانید از طریق صفحه رمان عاشقانه در سایت فیدیبو تهیه نمایید.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 517

به "لیست 5 کتاب دلخراش که باعث می شوند هر بار با خواندن آن ها گریه کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیست 5 کتاب دلخراش که باعث می شوند هر بار با خواندن آن ها گریه کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید