فاز مطالعاتی 6G کلید خورد، دستیابی به خودروی خودران تا 10سال دیگر

به گزارش سفر به مالزی، به گزارش خبرنگاران، وحید یزدانیان صبح امروز شنبه در نشست خبری که به صورت آنلاین برگزار گردید با تاکید بر لزوم نوسازی ساختار پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: مرکز آموزش تحول دیجیتال، مرکز مطالعات راهبردی اقتصاد دیجیتال و نیز مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی با این هدف به تازگی در پژوهشگاه ICT راه اندازی شده است.

فاز مطالعاتی 6G کلید خورد، دستیابی به خودروی خودران تا 10سال دیگر

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

وی با بیان اینکه هم اکنون پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات دارای 120 نفر عضو هیأت علمی و بیش از 200 پژوهشگر است، ادامه داد: 37 پروژه در این پژوهشگاه به خاتمه رسیده است که شامل 2 پروژه مرتبط با 5G، دو پروژه در خصوص ماهواره، پروژه های مرتبط با اینترنت اشیا، پروژه های مرتبط با تجهیزات مبتنی بر شبکه، بلاکچین و نیز 12 پروژه مربوط به موتور جستجوی بومی می گردد.

یزدانیان با اشاره به اقدامات پژوهشی که در این پژوهشگاه در خصوص پروژه شبکه ملی اطلاعات برگزار شده است، اضافه نمود: دومین نمایشگاه تجهیزات پیشرفته بومی شبکه ملی در هفته جاری توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می گردد.

رئیس پژوهشگاه ICT با اشاره به تهیه 16 گزارش راهبردی و رصدی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات که در اختیار وزارت ارتباطات قرار گرفته است، گفت: پروژه مطالعاتی آنالیز تأثیر شیوع کرونابر صنعت ارتباطات، آنالیز چالش های رگولاتوری و پیشنهاد تغییر مدل ساختار رگولاتوری با تاکید بر سیاست های تنظیمی بازار ICT ، ارزیابی مدل های کمی و کیفی محتوای الکترونیکی بومی و شناسایی چالش های اینترنت اشیا، حکمرانی فناوری در عصر دیجیتال و نیز راهبردهای توسعه خدمات رایانش ابری از جمله این پروژه ها محسوب می گردد.

وی گفت: برای مثال در زمینه تغییر مدل ساختار رگولاتوری، مطالعات نشان می دهد که با توجه به مباحث مرتبط با حکمرانی سایبری و اقتضائات موجود، داده هایی که روی سرویس های جدید ارائه می گردد احتیاجمند مدل رگولاتوری جدید است.

تا 10 سال دیگر به فناوری خودروی خودران دست می یابیم

وی از اجرای طرح پایلوت خودروی هوشمند در جزیره کیش با همکاری ستاد حمل و نقل هوشمند معاونت علمی اطلاع داد و گفت: اجرای پروژه خودروهای هوشمند یکی از کاربردهای فناوری اینترنت اشیا محسوب می گردد. البته باید توجه داشت که مفهوم خودروی هوشمند با خودروی خودران متفاوت است.

یزدانیان با بیان اینکه برای پیاده سازی خودروی هوشمند با یکی از خودروسازان داخلی به توافق رسیده ایم، گفت: از خودروی هوشمند تا رسیدن به خودروی خودران راه بسیاری در پیش داریم. هم اکنون خودروهای ما مکانیکی هستند و باید به خودروهای الکتریکی و تمام الکتریکی تغییر نمایند. پس از آن ماژول های هوشمند در این خودروها جایگزین می گردد و در نهایت در یک چشم انداز 10 ساله می توانیم به فراوری خودروی خودران برسیم.

وی گفت: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم اکنون برای الکتریکی کردن یک سری از ماژول ها با یکی از خودروسازان کشور وارد مذاکره شده و برای بهینه سازی و طراحی این ماژول ها اعلام آمادگی نموده است. حداقل 5 تا 10 سال زمان احتیاج است که خودروی خودران داشته باشیم و مهمترین زیرساخت آن نیز 5G است که باید توسعه یابد.

10 محصول سخت افزاری استراتژیک ساخته می گردد

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تحریم کشور در حوزه محصولات استراتژیک طی سالهای اخیر و نقش این پژوهشگاه در تأمین احتیاجهای مربوطه گفت: یکی از موضوعاتی که به صورت مطالعاتی در پژوهشگاه ICT به آن پرداخته شد، آنالیز شرایط تحریم محصولات حوزه ICT و شناسایی محصولات استراتژیک این حوزه بوده است.

وی گفت: در این راستا نمونه آزمایشگاهی تجهیزات پرظرفیت مالتی پلکس نوری برای شبکه انتقال زیرساخت با همکاری بخش خصوصی در این پژوهشگاه ساخته شد و منتج به ساخت تجهیزات بومی DWDM و CWDM برای شبکه مخابراتی کشور شد.

یزدانیان اضافه نمود: برای سال آینده نیز طرح ساخت و فراوری 10 محصول سخت افزاری استراتژیک را با سندیکای صنعت مخابرات کشور در قالب پروژه فراوریی و سرمایه گذاری مشترک، جلو می بریم که لیست این محصولات ابتدای سال 1400 اطلاع رسانی خواهد شد.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به پروژه های مطالعاتی که در خصوص بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در این پژوهشگاه اجرا شده است، گفت: پروژه مطالعاتی جلوگیری از سرقت گوشی و ردیابی گوشی های مسروقه بر بستر فناوری بلاکچین را در قالب یک محصول عملیاتی به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه کردیم و این مدل، حتی با استقبال معاون دادستانی کشور هم روبرو شده است. از سوی دیگر الگوی تهاتر پهنای باند بر مبنای فناوری بلاکچین را نیز به شرکت ارتباطات زیرساخت ارائه نموده ایم.

وی ادامه داد: در خصوص پروژه های مطالعاتی هوش مصنوعی، طرح ذائقه سنجی کاربران در شبکه های اجتماعی با استفاده از این فناوری، انجام شد و تحلیل داده ها با استفاده از هوش مصنوعی برای استفاده هدفمندتر دستگاه های اجرایی در دستور کار است.

یزدانیان گفت: ما در کشور برای زیرساخت داده ای در زمینه هوش مصنوعی با فقدان دیتاسنتر روبرو هستیم و داده های دسته بندی شده ما کم است. از این رو علاقه مندان و کسب و کارها نمی توانند از داده های طبقه بندی شده استفاده نمایند. از این رو با فناوری هوش مصنوعی و با همکاری سازمان تنظیم مقررات و اپراتورهای ارتباطی در حال اجرای طرحی برای انتقال داده های دسته بندی شده و بی نام به تحلیل گران هستیم.

ارائه سرویس ابررایانه سیمرغ از سال دیگر شروع می گردد

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از آماده سازی زیرساخت پردازشی ابررایانه سیمرغ با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اطلاع داد و اضافه نمود: زیرساخت پردازشی داده ای این سوپرکامپیوتر تا خاتمه سال انجام می گردد و از سال آینده ارائه سرویس آن شروع خواهد شد.

وی در خصوص بعضی نگرانی ها از توسعه تکنولوژی های نوین همچون نسل پنجم ارتباطات و اینترنت اشیا و مضراتی که برای سلامت افراد خواهد داشت، گفت: ما نمی توانیم به بهانه مضرات احتمالی، فرایند توسعه را متوقف کنیم. اگرچه معتقدیم که امنیت باید حفظ گردد. بر این اساس پروژه های مفصلی در خصوص امواج الکترومغناطیسی انجام داده ایم و معتقدیم که شاید تابش مستمر این امواج در فاصله یک متری از آن به مدت طولانی برای سلامتی مضر باشد اما تابش معمولی این امواج و فاصله ای که افراد از تجهیزات شبکه دارند، به هیچ عنوان خطرزا نخواهد بود.

یزدانیان تاکید نمود: تا به حال مضر بودن فناوری 5G برای سلامت عمومی و نیز برای خدماتی همچون حمل و نقل و هواپیما به اثبات نرسیده است. با این حال ما در حال مطالعات راهبردی در این زمینه هستیم.

فاز مطالعاتی 6G کلید خورد

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از شروع انجام فاز مطالعاتی اولیه فناوری نسل ششم ارتباطات (6G) در این پژوهشگاه با دانشگاه های کشور اطلاع داد و گفت: مطالعات اولیه را شروع کردیم و مقدمات فاز مطالعاتی و آزمایشی این فناوری از فروردین ماه کلید می خورد. ما معتقدیم که دانش طراحی و توسعه 6G خیلی اختلاف اندکی با 5G دارد.

وی درباره اینترنت اشیا و مطالعات امنیتی مربوط به آن در لایه دسترسی کاربران گفت: سند امنیت IOT را تدوین و در اختیار مسئولان قرار داده ایم. در این زمینه ما اطلاع رسانی کاملی برای سیاست گذاران انجام داده ایم.

محموله مخابراتی ماهواره ناهید طراحی شد

یزدانیان با اشاره به اقداماتی که در این پژوهشگاه در خصوص پروژه های فضایی اجرا شده است، گفت: از آنجایی که هدف راهبردی کشور دستیابی به مدار ژئوی زمین است، مطالعاتی در پژوهشگاه ICT در این حوزه انجام و دو پروژه کلیدی را اجرایی کردیم.

وی اضافه نمود: پروژه ایستگاه زمینی و محموله مخابراتی باند ku برای ماهواره ناهید سال جاری به خاتمه رسید و تحویل پژوهشگاه فضایی شد. این محموله مخابراتی برای مدار لئو طراحی شده و ماهواره ناهید در دید دو ایستگاه زمینی قرار می گیرد. مدل کیفی محموله طراحی و تست های آن انجام شد و مدل مهندسی آن را تحویل پژوهشگاه فضایی داده ایم.

یزدانیان اعلام کرد: پروژه دومی که در این زمینه در حال اجرا است، مربوط به مدل مهندسی تک ترانسپوندری باند ku و مدل کیفی دو ترانسپوندری برای ماهواره های زمین آهنگ است که به دانش فنی این فناوری رسیده ایم. طراحی این پروژه اجرا شده و در حال تست هستیم. بین 70 درصد تست ها با موفقیت اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه تست های کیفی و مهندسی زمان بر است، اعلام کرد: پروژه نخست با موفقیت تحویل پژوهشگاه فضایی شده و تا 2 ماه دیگر به شرط موفقیت تست ها، مدل مهندسی تک ترانسپوندری و مدل کیفی دو ترانسپوندری را در ماهواره های زمین آهنگ ارائه خواهیم کرد.

در حکمرانی فضای مجازی باید تکلیفمان روشن گردد

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه در زمینه حکمرانی فضای مجازی باید تکلیفمان روشن گردد، گفت: این مقوله در جهان دارای 3 مفهوم مختلف شامل حکمرانی بر فضای مجازی، حکمرانی در فضای مجازی و نیز حکمرانی به وسیله فضای مجازی است.

وی ادامه داد: کشورهای مختلف یکی از این مفاهیم را انتخاب کردند و برای آن برنامه دارند اما در کشور ما در این زمینه تنوع دیدگاه وجود دارد و در زمان های مختلف دچار انتخاب های متعدد شده ایم که این به کشور لطمه می زند.

یزدانیان توضیح داد: انتخاب یکی از این مفاهیم احتیاجمند آنالیز های کارشناسی است. به همین دلیل این موضوع در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات دنبال می گردد.

وی از پیشنهاد برگزاری کرسی حکمرانی فضای مجازی در پژوهشگاه ICT با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی اطلاع داد و گفت: سند تحویل دیجیتال نیز که با همکاری یکی از دانشگاه های کشور تدوین شده است به عنوان پروژه مطالعاتی در زمینه حکمرانی است.

یزدانیان تاکید نمود: پروژه مطالعاتی حکمرانی را 3 ماه است که شروع نموده ایم و تا 1.5 ماه دیگر نتایج آن در قالب سند منتشر می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1018

به "فاز مطالعاتی 6G کلید خورد، دستیابی به خودروی خودران تا 10سال دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاز مطالعاتی 6G کلید خورد، دستیابی به خودروی خودران تا 10سال دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید