عبدالرضا اکبری: چرا تلویزیون دیگرشوق پرواز ندارد؟

به گزارش سفر به مالزی، خراسان نوشت: سریال شوق پرواز درباره زندگی شهید سرلشکر خلبان عباس بابایی، سال 88 به کارگردانی زنده یاد یدا... صمدی ساخته شد و این مجموعه که یکی از آخرین ساخته های مرحوم صمدی بود، به اثری ماندگار و خاطره انگیز در کارنامه او تبدیل شد.

عبدالرضا اکبری: چرا تلویزیون دیگرشوق پرواز ندارد؟

این سریال سال 91 در برنامه سین مثل سریال، با رای مخاطبان به اسم برترین سریال دفاع مقدس در دهه 80 انتخاب شد. به بهانه بازپخش این سریال از شبکه آی فیلم، با عبدالرضا اکبری بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون که یکی از بازیگران این مجموعه بود، گفت وگو نموده ایم.

در سریال شوق پرواز ایفاگر نقش دایی شهید بابایی و پدر همسر این شهید بودید. برای نزدیک شدن به این نقش که مابه ازای واقعی دارد، چه کردید؟

این نقش جزو کاراکترهای اصلی نبود، آقای صمدی از من خواستند که در کارشان حضور داشته باشم و فرصت این را پیدا نکردم که متن را بخوانم. فقط می دانستم نقش دایی عباس بابایی است، یک فرد فرهنگی و منضبط که کارش را خیلی دوست دارد، مدیر یک دبیرستان است و در پرورش عباس در مقطع خاصی نقش معین نماینده ای داشته. من این خصوصیات را از همسر آقای بابایی شنیده بودم.

به نظرتان سریال چه ویژگی هایی داشت که باعث شد مورد استقبال قرار بگیرد؟

قصه شوق پرواز قصه شخصی بود که دوره ای از عمرش را صرف شغل خلبانی می نماید و شهادت دراماتیک و تاثرانگیزی دارد. این شخصیت جزو کسانی بود که نقش معین نماینده ای در زمان جنگ داشت. آقای فرهاد توحیدی زندگی نامه ایشان را بسیار خوب نوشته بودند و کار اجرای خوبی هم داشت. آقای صمدی با دلش روی این مجموعه کار کرد و به قول معروف کاری دلی بود.

فکر می کنید حضور ستاره ای مانند آقای شهاب حسینی، چقدر در موفقیت سریال تاثیرگذار بود؟

همه بازیگران خوب بودند، شاید بی انصافی گردد که بخواهیم یک نفر را از دیگری جدا کنیم. همه بازیگران و عوامل در کنار یکدیگر تیمی را تشکیل می دهند که قصه ای را بیان نمایند. فکر می کنم همه گروه در این کار نقش زیادی داشتند.

به تازگی سریال صبح آخرین روز درباره شهید شهریاری ساخته شد که برخلاف شوق پرواز چندان دیده نشد. نظر شما چیست؟

وقتی همه عوامل قوی باشند و درکنار یکدیگر قرار بگیرند، کار محکم از آب درمی آید. در پشت صحنه شوق پرواز برای ساخت سریال، مشاوره خوبی انجام می شد، فیلم برداری آقای حسن پویا فوق العاده بود. همه دوستان بسیار خوب کار کردند و به نظرم مدیریت کار، مدیریت حرفه ای و صمیمانه ای بود.

همکاری با زنده یاد یدا... صمدی برای شما چطور تجربه ای بود؟

بسیار عالی بود. ایشان برای من خاطره های بسیار خوبی به جا گذاشتند. ما پشت صحنه ارتباط خیلی خوب و نزدیکی داشتیم، در کارهای دیگری قرار بود با ایشان همکاری کنیم که نشد، اما در این سریال بازیگر را بسیار خوب توجیه و هدایت می کردند و نقش را برای او تشریح می کردند. بسیار آرامش داشتند، اهل هیاهو و جاروجنجال نبودند و تمرکز ایشان بیشتر بر اهداف شان بود.

چرا نسبت به گذشته در تلویزیون کم کار شده اید؟

یکی از علت هایش این است که فیلم نامه های خوب نداریم. فیلم نامه ها بسیار تکراری و شبیه به یکدیگر شده اند. بعضا فیلم نامه هایی را می خوانم که مثلا 4 بار آن نقش را در کارهای دیگر هم بازی کردم و آن میل و کشش لازم را به کار ندارم.انگیزه ای ضروری است که بازیگر کاری را قبول کند، وقتی نباشد،نمی تواند بپذیرد. یکی دیگر از علت هایش این است که دربسیاری از کارها که بازی می کنم درگیر گرفتاری های اقتصادی می شوم،نمی دانم این مشکل را کجا و چه کسی باید حل نماید،این یکی از چیزهایی است که من را آزار می دهد.نه تنها من،بلکه بیشتر دوستان از این مشکل رنج می برند.مدام پرداخت عقب می افتد و ازآن جا به بعد فکر و ذهنمان به جای این که روی کار و نقش متمرکز باشد،درگیر مسائل اقتصادی می گردد و مدام باید دنبال این ماجرا بدویم! این خیلی رنج آور است.اگر نقش و کاری را دوست داشته باشم، قطعا خودم هم دو برابر انرژی می گذارم و از تمام داشته هایم استفاده می کنم.

هم اکنون نقش خاصی هست که دوست داشته باشید بازی کنید؟

نه، الان دیگر چنین فرصتی وجود ندارد که من انتخاب کنم، چندان منطقی هم نیست که آدم از آرزوهایش بگوید، منتظر کار خوب هستیم. در بسیاری از آثار نقش های منفی بیشتر پرداخت می گردد، خیلی خوب نوشته می گردد و به همین علت تمایل آدم به نقش های منفی و خاکستری بیشتر است. نقش های مثبت خیلی شبیه به یکدیگر، یکدست و یکنواخت شده اند، هیچ اوج و فرودی ندارند و بیشترا تکراری هستند. به همین علت، گاهی احساس می کنم بازی کردن نقش منفی خیلی بهتر است.

اما کمتر در کارنامه تان نقش منفی داشته اید.

بله، ولی در سریال پرواز در حباب، روزهای اعتراض و اغما نقش منفی بازی کردم. البته در تئاتر خیلی بیشتر امکان بازی در نقش های منفی و خاکستری وجود دارد، در سینما بیشتر بر حسب صورت و چهره، افراد را انتخاب می نمایند. وقتی بازیگر در یکی از نقش های این چنینی جا می افتد دیگر همه می خواهند مدام همان نقش را بازی کنی.

باغ گیلاس، پهلوانان نمی میرند و تولدی دیگر از آثار خاطره انگیز شما هستند که مردم دوست دارند، خود شما کدام نقش و کدام سریال را بیشتر دوست دارید؟

همه کارهایی که مردم پسندیدند، مسلما کارهایی بوده که بیشتر زحمت کشیده شده، بیشتر وقت گذاشتیم، بیشتر با نقش ارتباط برقرار کردیم، کار خوب بوده، کارگردان کوشش خودش را نموده و همه این ها بسیار مهم است برای این که کاری در دوره خودش موثر واقع گردد. هرکدام از کارهای پربیننده ام مانند آثاری که نام بردید، سریال هایی هستند که خود من هم دوست داشتم.

منبع: همگردی
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1264

به "عبدالرضا اکبری: چرا تلویزیون دیگرشوق پرواز ندارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبدالرضا اکبری: چرا تلویزیون دیگرشوق پرواز ندارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید