شاهکار هوش مصنوعی با کشف داروی ضد پیری

به گزارش سفر به مالزی، هوش مصنوعی اخیراً توانسته سه داروی ضدپیری را پیدا کند که قادرند با حذف سلول های پیر و ازکارافتاده، از بیماری های مرتبط با پیری جلوگیری کنند و سرعت سالخوردگی را کاهش دهند.

شاهکار هوش مصنوعی با کشف داروی ضد پیری

به گزارش دیجیاتو، محققانی ازجمله از دانشگاه ادینبورگ و مرکز ملی تحقیقات IBBTEC-CSIC در سانتاندر اسپانیا نمونه هایی از داده های دارو های ضدپیری و دارو های نامربوط به مقابله با پیری را در اختیار مدل های هوش مصنوعی قرار دادند تا کامپیوتر تفاوت های موجود بین این دارو ها را بیاموزد. درنهایت 4340 مولکول به مدل هوش مصنوعی داده شد و پس از پنج دقیقه نتایجی به دست آمد.

کامپیوتر توانست 21 مولکول ترکیبی را شناسایی کند که بالاترین شانس را برای مقابله با پیری داشتند. دانشمندان می گویند اگر قرار بود همه آن 4340 مولکول در آزمایش امتحان شود، به حداقل چند هفته زمان و 50 هزار یورو سرمایه نیاز بود.

در مرحله بعدی، این دارو های داوطلب روی سلول های سالم و ازکارافتاده (یا زامبی) آزمایش شدند و مشخص گشت که سه مولکول ترکیبی قادر به حذف سلول های ازکارافتاده هستند و به بیشتر سلول های سالم آسیبی نمی رسانند. در ادامه، آزمایش های بیشتر نشان داد که یکی از این سه دارو با نام اولیاندرین بهتر از بقیه اثربخشی دارد.

دانشمندان پس از تأیید تأثیر این دارو ها روی سلول های زامبی، حالا مشغول آزمایش این سه دارو در نمونه های انسانی از بافت ریه هستند. آن ها امیدوارند که تا دو سال دیگر بتوانند نتایج تلاش های خود را به نمایش بگذارند.

پژوهشگران می گویند پتانسیل های استفاده از این رویکرد ترکیبی در کشف دارو ها بسیار زیاد است. هوش مصنوعی می تواند با دریافت اطلاعات کافی و باکیفیت سرعت کار شیمی دانان و زیست شناسان را افزایش دهد و به ساخت دارو هایی برای بیماری های لاعلاج منجر شود. محققان در درمان های مقابله با پیری معمولاً در پی سازوکار هایی برای حذف سلول های ازکارافتاده هستند. این سلول ها همان سلول هایی هستند که زنده می مانند، اما قابلیت تکثیر خود را از دست می دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 18 تیر 1402 بروزرسانی: 18 تیر 1402 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 1772

به "شاهکار هوش مصنوعی با کشف داروی ضد پیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاهکار هوش مصنوعی با کشف داروی ضد پیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید