سهم باغات ایرانی از فناوری کشت بافت افزایش می یابد

به گزارش سفر به مالزی، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، طبق آمارهای موجود در حال حاضر تنها 5 درصد باغداران ایرانی از فناوری کشت بافت استفاده می نمایند. این در حالی است که تقریباً 100 درصد باغ های اروپایی و آمریکای شمالی از این فناوری بهره می برند. با این اوصاف ایران راه طولانی برای رسیدن به نقطه مطلوب در استفاده از فناوری کشت دارد.

سهم باغات ایرانی از فناوری کشت بافت افزایش می یابد

جهت دریافت خدمات طراحی داخلی خانه ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

یکی از اصلی ترین دغدغه های کشور در سال های اخیر، تبدیل کشاورزی سنتی به صنعتی، بهبود عملکرد کشاورزان و افزایش صادرات این حوزه است. اما رسیدن به این هدف مسیری جز استفاده از فناوری کشت بافت ندارد.

در حال حاضر تقریباً 100 درصد باغات در اروپا و آمریکای شمالی با فناوری کشت بافت به وجود می آیند؛ اما در ایران این رقم بسیار پایین است و کمتر از 5 درصد باغات ایرانی از این فناوری مدرن بهره می برند. بیشتر این باغداران از فناوری سنتی بذری برای کاشت گیاهان استفاده می نمایند.

باردهی سریع تر، افزایش 5 برابری باردهی درختان میوه، بالا رفتن کیفیت فراوریات کشاورزی، امکان برداشت صنعتی، ایجاد باغ های همگن و همچنین ایجاد قابلیت مدیریت مصرف آب و مواد مغذی از جمله مزایای این نوع کشت است.

کشت بافت و سلول به همراه روش های مهندسی ژنتیک از ارکان مهم فناوری زیستی به عنوان یکی از علوم پیشرفته جهان به شمار می آیند. رشد بافت ها یا سلول ها به صورت جداگانه از ارگانیسم ها را کشت بافت می گویند. این کار معمولاً با استفاده از محیط کشت مایع، نیمه جامد یا جامد انجام می گردد.

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم برای افزایش سهم باغات ایرانی از فناوری کشت بافت اقدام به حمایت 120 میلیارد تومانی از مجریان این طرح نموده است تا با این حمایت، 33 میلیون اصله نهال کشت بافت در بازده زمانی 3 تا 5 ساله در کشور فراوری و عرضه گردد.

بر همین مبنا، برای ایجاد زیرساخت اعطای گواهی اصالت به نهال های کشت بافت، تفاهم نامه ای میان ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت جهاد کشاورزی به امضا رسیده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-malaysia.ir شناسه مطلب: 501

به "سهم باغات ایرانی از فناوری کشت بافت افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم باغات ایرانی از فناوری کشت بافت افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید